hexiwear DIY

Niemal każdy współczesny dział elektroniki ma swoich amatorów i pasjonatów, którzy lubują się w budowaniu urządzeń po swojemu. Konstrukcje DIY powstają praktycznie wszędzie, a niektórzy dają nam szansę na zabawę oferując zestawy i platformy do składania swojego sprzętu. Hexiwear to gadżet czerpiący właśnie z takiego modelu. Autorzy przygotowali własny zestaw do budowania, a ma on dotyczyć głównie Internetu Rzeczy oraz ubieralnych urządzeń.

Projekt ma format typu open-source i wszystkie elementy, które są potrzebne do stworzenia działającego moduły. Nie jest to może zabawka z modułowymi częściami plug-and-play, ale bardzo jej blisko. Taka bardzo surowa forma ma swój klimat, ale i zwiększony potencjał, gdyż stara się dostarczyć jak największy potencjał do tworzenia. Hardware Hexiwear to na razie 6 części: kolorowy OLED, akumulatorek, pamięć flash i kilka innych.

Hexi

Hexiwear dom

Z tego można budować prawie jak z klocków. Od smart zegarków, po czujniki do mieszkania, które obsługują inteligentne funkcje. Konstruowanie przypomina nieco zestaw technika i budowanie od podstaw, jak z fabryki. Są również elementy znane z obecnych standardów: akcelerometry, magnetometry, żyroskopy, a nawet czujniki pracy serca. Całość jest dosyć elastyczna na kolejne moduły, choć niezbyt atrakcyjna wizualnie. Najistotniejsze, że zdolni programiści mogą wydobyć z sensorów to czego oczekują, gdyż mają do nich pełen dostęp. Zamiast kupować gotowe wyroby, stwórzmy je sobie sami. Nie będą tak efektowne, ale zadziałają. To coś w stylu micro komputerków Raspberry Pi, ale w wersji wearable lub dla IoT.

Hexiwear ma być kompatybilny z iOS oraz Androidem, skąd możliwy jest dostęp do narzędzi software’owych. W kampanii mowa jest o ponad 180 możliwościach, a na pewno nie jest to wszystko, co może osiągnąć taka niemal własnoręcznie tworzona zabawka. Zwykle na blogu pisuję o gotowych wyrobach, tymczasem stosunkowo niedrogo możemy nabyć zestaw do eksperymentowania. Zauważę, że nie jest to pierwszy startup, który proponuje takowe rozwiązania. Także Intel stara się zainteresować swoimi modułami.

źródło: Kickstarter