GlassUp Uno – inteligentne okulary

12 Paź 2016

Inteligentne okulary miały swój wielki boom przy okazji promocji Google Glass, ale była to mania stosunkowo krótka i nie do końca pozytywna. Gadżet fajny, ale chyba za szybko wprowadzany. Technologie rozwijające okulary w smart wersji wciąż są jednak gdzieś w trakcie realizacji. Firma GlassUp, o której na blogu pisałem już kilka razy, nie rezygnuje ze swojej odmiany i niebawem wprowadzi na rynek wariant Uno.

GlassUp Uno

Na Wearable Tech Show producent pokazał swój projekt Uno, który podobno będzie bardziej akceptowany przez społeczeństwo. Przypomnę, że inteligentne okulary wciąż pojawiają się w dosyć futurystycznym lub sporawym formacie. Rozwiązaniem jest czas. To on pozwala na miniaturyzację podzespołów. Stąd właśnie model od Google nie dał rady (zwłaszcza bateria). Ramka GlassUp Uno nie jest jeszcze identyczna z tymi normalnymi i wciąż znacznie większa.

Okulary przypominają hipsterskie odmiany, a wewnątrz są ukryte smart funkcje. Autorzy są przekonani, że ten design jest ok. To ich zdanie. Klienci sami ocenią. Uno ma dostarczyć monochromatyczne wyświetlanie treści przed naszym okiem w bardzo uproszczonej wersji. Nie będzie kolorowego wyświetlacza, a minimalistyczny, konkretny przekaz, np. treść wiadomości z powiadomień, nawigacja z najważniejszymi danymi, czy skromne graficzki informujące o sytuacji w telefonie.

GlassUp Uno

Info o nadchodzącym połączeniu lub pozostałych powiadomieniach odrzucimy ruchem palca na bocznym panelu dotykowym. Możliwości nie jest za wiele, ale mają uwolnić nas od wyjmowania telefonu z kieszeni. Dane wyświetlają się w rogu szkiełka okularów. Oczekujemy prezentacji na całej powierzchni, ale wciąż nie jest to możliwe. Zasłaniałoby nam widok, ale tylko jego kawałeczek. Taki HUD dla pieszego lub rowerzysty. Nie ma tu kamery, więc nie będzie też ogólnospołecznego problemu i kolejnej debaty na temat prywatności. Jest za system dla niewidomych, który odczyta tekst, a nawet go przetłumaczy.

SDK w formie open-source ma pomóc rozwinąć okulary. Projekt GlassUp Uno jest interesujący, ale ja wciąż uważam, że to nie jest jeszcze czas na smart okulary rozszerzające rzeczywistość. Do tego model wyceniono na 399€. Dobrze jednak, że są producenci pracujący nad inteligentnymi okularami.

źródło: GlassUp

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *