BitLock – zabezpieczenie do roweru na Bluetooth i smartfon

18 Paź 2013

Pozostawiając rower, chronimy go zapinając specjalne zabezpieczenia. Zwykle są to różnego rodzaju łańcuchy na kluczyk lub szyfr. Na Kickstarterze wystartowała kampania z konstrukcją dla roweru, która nie wymaga posiadania przy sobie kluczyka, gdyż szyfr zostanie wprowadzony na smartfonie! Zabezpieczenie jest sparowane z telefonem przez Bluetooth, nie będziemy musieli pamiętać nawet PINu, by dostać się do pojazdu.  Gadżet odbezpieczymy tylko w pobliżu roweru, który będzie miał kontakt sygnałowy z telefonem.

Rozwiązanie z kategorii U-lock może być otwierane z aplikacji na iOS lub Androida. To co bardzo przydatne w systemie BitLock to możliwość śledzenia GPS, ale są też dodatkowe czujniki rejestrujące przejechany dystans, spalone kalorie oraz emisję CO2 jakiej nie wyemitowaliśmy jadąc rowerem – taki dodatkowy bajer. W aplikacji możemy ustawić dostęp do roweru z poziomu panelu administratora. W ten sposób możemy umożliwić skorzystanie z jednośladu znajomym, społeczności lub członkom rodziny (będą potrzebować zainstalowanej aplikacji).

Dużym ułatwieniem będzie bardzo szybkie i bezkontaktowe odblokowanie zabezpieczenia.  Prostota polega na tym, że smartfon aktywuje/deaktywuje elektroniczną kłódkę poprzez zbliżenie się do roweru. Sam kontakt przez Bluetooth wystarczy, byśmy nie musieli nawet wyjmować smartfona z kieszeni. To bardzo wygodne i szybkie rozwiązanie. Akumulator znajdujący się w systemie BitLock wytrzyma aż 10 000 taki operacji, czyli około 5 lat. To jedna z najżywotniejszych baterii z segmentu litowowych akmulatorków (takie stosuje się w urządzeniach bez potrzeby wymieniania baterii – gdzie koszt samego urządzenia jest tańszy niż wymiana bateryjki).

BitLock może być też częścią społeczności posiadaczy rowerów systemu „peer-to-peer”, czyli pojazdów tego samego typu, które tworzą wspólny ekosystem – coś na zasadzie wypożyczalni (wypożyczasz rower w jednym miejscu, a oddajesz w drugim). Takie rozwiązanie będzie tutaj wygodnym sposobem na przyspieszenie i ułatwienie odstawiania i użytkowania rowerów w sieci. Zabezpieczenie jest wodoszczelne i odporne na trudne warunki atmosferyczne. Jeśli chodzi o kompatybilność, to w tym momencie BitLock współpracuje z iPhone’ami 4S lub nowszymi (iOS 6 lub 7) oraz Androidami w wersji nie niższej niż Jelly Bean 4.3. Pierwsi wspierający program mogą liczyć na ceny rozpoczynające się od 79 dolarów.

źródło: BitLock, Kickstarter via dvice.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *