Zmieszczenie klawiatury na oddzielnej smuklej powierzchni to bardzo wartościowy marketingowo gadżet, napędzający sprzedaż tabletów lub akcesoriów do nich. Po to kupujemy płaskie urządzenie z dotykowym ekranem, aby było cienkie i zajmowało mało miejsca. Dlatego właśnie producenci sprzętu elektronicznego, prześcigają się w przystawkach klawiaturowych do swoich produktów, a firmy produkujące akcesoria tego typu, starają się zaproponować wygodne pokrywy lub pokrowce, czy etui z wbudowaną ultra cienką fizyczną klawiaturką qwerty.

Czym jest jednak określenie „ultra cienka” klawiatura? Kiedyś pisałem o tym, że Touch Cover dla tabletów Microsoft Surface jest jednym z najcieńszych modeli na rynku, potem pojawiały się rozwiązania od Logitech dla iPadów: FabricSkin, czy najnowszy Ultrathin Keyboard, ale prawdziwie cieniutkie będzie rozwiązanie od CSR – membrana tak cienka, że można ją pomylić kartką papieru. Czy taka warstwa wraz z niewielkim usztywnieniem/łamaniem, pojawi się niebawem jako pokrywka na ekran do któregoś ze znanych tabletów na rynku? 

Produkt wykorzystuje wewnątrz drukowany układ oraz energooszczędną technologię Bluetooth 4.0, a jest przy tym grubości niemal kartki – ma 0.5 mm! Jest giętka i pozwala na dotykowe wstukiwanie tekstu (niestety dla niektórych nie będzie to wciąż wygodne) i potrafi się połączyć bezprzewodowo z niemal każdym urządzeniem na rynku (iOS 6, Windows 8, Android). Klawiatura jest też bardzo szybka, reaguje na kontakt w mniej niż 12 ms (lag). CSR sugeruje, że ich nowe rozwiązanie będzie idealne nie tylko dla tabletów (w opisanej wyżej formie nakryć na ekran), ale również jako dodatek do innych urządzeń typu „smart paper” lub interaktywnych stołów. Klawiatura wspiera również technologię mulitdotykową, dzięki temu możemy wykorzystać wygodny touch pad do nawigacji, a nawet możliwości wykorzystania nałożonego na wierzch papieru, po którym będziemy pisać, a wyniki będą pojawiały się na ekranie tabletu (wirtualna kalka).

Prototyp nie otrzymał jeszcze nazwy, ale ma się pojawić na targach IFA 2013 w Berlinie. Tam dowiemy się więcej na temat tego ciekawego wynalazku i jego przyszłego zastosowania.

źródło: CSR.com via pocket-lint.com