HTC One (M8) for Windows – bliźniak z Windows Phone 8.1

19 Sie 2014

HTC już od dawna wykorzystuje w niektórych swoich modelach smartfonów system Windows Phone. Nie jest to dla tajwańskiej firmy żadna nowość. Tym razem producent postanowił rozszerzyć możliwości flagowego One (M8) i dać klientom wybór systemu operacyjnego. Niestety na razie nie w wersji dual OS, a po prostu albo jeden albo drugi. High-endowy produkt będzie zatem teraz dostępny i z najnowszym Androidem 4.4 KitKat i z najnowszym Windows Phone 8.1. W ten sposób hegemonię Nokii zaczyna przerywać coraz większa liczba modeli na rynku. To pierwszy na świecie flagowy przedstawiciel dobrze znanego modelu smartfona, który będzie miał opcję wyboru systemu operacyjnego – aż chciałoby się je sobie przełączać (co pewnie jacyś spece umożliwią).

Model widnieje po nazwą HTC One (M8) for Windows – tak żeby go czasem nie pomylić z androidowcem, bo z zewnątrz nie różni się praktycznie niczym (oprócz logo Windows). Ta sama aluminiowa, elegancko wykrojona obudowa, te same specyfikacje i dokładnie ten sam 5-calowy wyświetlacz w jakości 1080p. Tego można było się spodziewać. Nie było potrzeby zmiany najmniejszej rzeczy we wnętrzu smartfona – mobilnemu Windowsowi tyle spokojnie wystarczy. Oczywiście możemy być także pewni technologii BoomSound w stereo oraz UltraPixel dla genialnego aparatu fotograficznego. To samo zresztą jeśli zaczniemy porównywać z wnętrzem.

W zasadzie to nie muszę nawet wiele pisać na temat hardware’u, bo wystarczy tylko kliknąć we wpis o HTC One (M8) i już mamy pełną specyfikację urządzenia. Należy jednak zapomnieć o systemie Androida i nakładce Sense, bo teraz na pokładzie jest przenośna platforma Microsoftu. Warto więc więcej miejsca poświęcić Windows Phone. Niedawno na fanpage’u Facebooka informowałem was, że system WP posiada już ponad 300 tysięcy aplikacji i stale się rozrasta, goniąc Google Play i AppStore. Powoli, ale regularnie do przodu, system z Redmond włącza się do walki z Androidem oraz iOS i coraz więcej producentów interesuje się Windows Phone, któremu przybył niedawno asystent głosowy Cortana.

Tak na serio to niewiele urządzeń z Windows Phone może konkurować z Nokiami Lumia, które mają ogromne wsparcie aplikacji od „fińskiego” producenta. A przecież to właśnie apki i dostęp do nich uatrakcyjnia zakup modelu. Nokia oferuje ich całe mnóstwo. Wydaje się jednak, że HTC One z „windą” jest w stanie powalczyć z Lumiami. Microsoft jest teraz nieco agresywniejszy ze swoim mobilnym OS, ale nadal wielu klientów nie jest przekonanych do Windows Phone. Nie wiem dlaczego? Może to kwestiach niewiedzy? Na razie HTC z Windowsem będzie dostępny jedynie u amerykańskiego operatora Verizon.

Z zewnątrz odróżnimy go tylko po logo systemu Windows Phone

Przypomnę jednak w skrócie co takiego posiada wewnątrz HTC One (M8): model korzysta z cztero-rdzeniowego Snapdragona 801 z 2GB RAM. Posiada 32 GB pamięci na dane plus opcję rozszerzenia o karty pamięci microSD (maks 128 GB). Jest też wsparcie chmury OneDrive, czyli dodatkowych 15 GB. Klienci będą mogli także skorzystać z ciekawej obudowy DotView i innych opcjonalnych akcesoriów dla HTC One (M8). Na razie nie wiadomo czy „słuchawka” pojawi się poza USA, ale wydaje się to jednak pewne. Na razie jest to exclusive, więc trzeba będzie pewnie przeczekać kilka miesięcy.

źródło: HTC

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *