Miały być giętkie ekrany na CES 2013 i są. Spodziewaliśmy się znanych marek prezentujących swoje rozwiązania, ale na całe szczęście na targach w Las Vegas pojawiają się też niezależne projekty mniej znanych twórców. Swój projekt elastycznego e-papieru pokazało Plastic Logic.

Plastic Logic pracują na Queen’s University we współpracy z Intel Labs nad projektem PaperTab – elastycznego, giętkiego ekranu multidotykowego, przypominającego plastikową kartę. Z takim rozwiązaniem przyszłe tablety czy smartfony, „schudłyby” do szerokości nawet kartki papieru!

Producent nie waha się używać słów: rewolucyjny ekran. Nie jest to zwykły kawałek plastiku, a interaktywny, giętki ekranik wysokiej rozdzielczości o przekątnej 10.7”. Współpraca z Intelem doprowadziła do wykorzystania w projekcie  procesora Core i5 drugiej generacji.

Dotychczasowi użytkownicy tabletów są przyzwyczajeni do korzystania z wielu aplikacji na jednym ekranie, PaperTab umożliwia pracę na wielu „stronach” jak na jednym wspólnym urządzeniu. Przy większej liczbie takich interaktywnych kartek, jesteśmy w stanie wykorzystać potencjał każdej z nich w ramach wspólnego pulpitu. Należy jednak  zaadaptować się do innej niż zwykle, pracy dzielenia informacji jakie chcemy wyświetlać pomiędzy ekranami. Komfort przerzucania danych ułatwia pracę, również między urządzeniami różnych właścicieli np. w ramach wspólnej pracy.

Ekrany można łączyć, przykładać jeden obok drugiego lub po prostu nakładać na siebie, a dane przenosić za pomocą jednego gestu z jednej kartki na drugą. W ten sposób powstaje mapa plastikowych, interaktywnych, multidotykowych kartek, taki multi-monitor na naszym biurku. Możemy w ten sposób wysłać maila ze zdjęciem, które widnieje na leżącym obok drugim PaperTab. Giętki materiał to też nowe możliwości sterowania, nowe gesty związane chociażby ze zwykłym zagięciem e-kartki lub wspomniane przenoszenie materiałów między arkuszami.

Najlepiej samemu zobaczyć projekt  w ruchu:

Oczywiście, naukowcy piszą na temat tego projektu jako przyszłości rynku, zaznaczając, że kiedyś wszystkie urządzenia, zwłaszcza mobilne, będą korzystać z takiego rodzaju ekranów. Są bardzo lekkie i wytrzymałe, można z nich korzystać jak z papierowej gazety, przeglądać jak strony czasopisma przewijając wirtualną zawartość. Dzięki tym charakterystykom, ekrany PaperTabs, będąc cieńsze i bardziej elastyczne, staną się kiedyś powszechnie dostępne, przekonuje na stronie projektu Indro Mukerjee, CEO firmy Plastic Logic.

Więcej informacji na temat PaperTab znajdziecie na stronie Plastic Logic. Znajdują się tam też materiały odnośnie kolorowych wersji giętkiego ekranu. Niezależnie od efektów tego projektu jedno jest pewne, zbliżamy się do czasów, w których urządzenia będziemy mogli zginać lub nawet zwijać w rulonik i chować do kieszeni. Niestety twórcy nie podają jeszcze informacji, kiedy i w jakiej cenie, ekrany zobaczymy na rynku oraz czy będą dalej niezależnym produktem czy może staną się częścią wspólnego urządzenia znanego, większsego producenta.

Poniżej kilka materiałów z efektów pracy Plastic Logic: