Apple TV 4K z HDR – w końcu!

13 Wrz 2017

Większość przystawek TV i rozwiązań do odtwarzania filmów na nowych telewizorach 4K, jest kompatybilnych z tym formatem już od dosyć dawna. Przewidywano więc, że Apple TV musi w końcu zaoferować podobne możliwości. Okazją stała się wrześniowa prezentacja nowości w ofercie. To jedna z większych aktualizacji tegoż urządzenia od dwóch lat. Najważniejszymi zmianami są oczywiście jakość 4K, ale również standard High Dynamic Range (HDR).

Apple TV 4K

Model ma prostą nazwę i jest po prostu Apple TV 4K. W związku z dodaniem 4K i HDR do sprzętu, wymagany był też dostęp w iTunes do filmów z takimi parametrami. Baza sklepiku zostanie poszerzona o produkcję przygotowane w jakości 4K i HDR. Najlepsze jest jednak to, że tytuły te będą w tej samej cenie co wersje w HD, a dodatkowo, jeśli już nabyliśmy jakiś film w High Definition to automatycznie uzyskamy opcję w 4K. To miłe zadośćuczynienie w ramach długiego oczekiwania na obecne standardy.

Oprócz filmów w standardowym wykupie, także aplikacje streamingowe będą funkcjonować na Aple TV 4K. Mowa o serwisach Netflix i Amazon Prime Video. Przystawka do TV uzyska przy okazji nową wersję systemu tvOS, zoptymalizowaną pod ekrany z 4K i/lub HDR. Sprzęt automatycznie rozpozna rodzaj sygnału z odbiornika i dobierze parametry pod wyświetlacz. Apple TV posiada upscaling treści HD do wyświetlaczy z wyższą rozdzielczością. Jeśli chodzi o HDR to wspierane są oba standardy, czyli Dolby Vision i HDR10.

Apple TV 4K

Żeby Apple TV poradziło sobie z takimi rozdzielczościami, urządzenie wyposażono w chip A10X Fusion, czyli ten napędzający iPada Pro. Da two dwa razy wydajniejsze działanie (i nawet 4x jeśli chodzi o grafikę, np. do gier). Model ma też zwiększyć pojemność na dane. Obok 32 do dyspozycji będzie wariant z 64 GB. Wizualnie nic się nie zmieniło. I przystawka i pilocik wyglądają identycznie. Także aplikacja mobilna Apple TV na iPady i iPhone’y otrzymała update, m.in. dostęp do kanałów na żywo (jeśli dany region takowe oferuje). Ze wszystkim współpracuje Siri, więc możemy wydawać polecenia głosem (sterować Apple TV, ale i smart domem). Jeszcze w tym roku dorzucone zostanie wsparcie AirPlay 2 (co pozwoli na współprace z kompatybilnymi głośnikami). Aktualizacja programu będzie oferowana falami i też zależnie od regionu.

Apple TV 4K będzie dostępne od 2 września i ma kosztować 179 (32 GB) lub 199$ (64 GB). To tylko 30$ więcej niż za obecną przystawkę do TV od Apple. Starsza generacja wciąż będzie w sprzedaży za 149$ – jeśli nie potrzebne wam 4K/HDR lub lepsza wydajność przy aplikacjach dostępnych w AppStore.

źródło: Apple.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *