Przyszłość medycyny na należeć do ubieralnych trackerów zdrowia, które kojarzymy z bransoletkami, zegarkami, czy noszonymi analizatorami danych witalnych. Z roku na rok takie gadżety zwiększają swoje możliwości, a co więcej, swoją precyzję. Niebawem będą otrzymywać certyfikaty medyczne, a to pozwoli uwzględnić je podczas leczenia i śledzenia parametrów życiowych. Nieźle, prawda? A co powiecie na podobne rozwiązanie, ale przez kamerkę monitoringu?

Oxehealth

Projekt Oxehealth twierdzi, że będzie w stanie analizować pewne odczyty witalne na podstawie obrazu z rejestratora video skierowanego w stronę pacjenta. Jak to w ogóle możliwe? Tutaj wkraczają już technologie przetwarzania obrazu, a rozwiązanie było konsultowane z Uniwersytetem w Oxfordzie. Sama ocena zmian na skórze w wybranych miejscach, gdzie oprogramowanie skupia swoje możliwości to oczywiście nie wszystko. Wykorzystywane mają tu być też techniki łączenia lokalizacji oraz uczenia maszynowego, które wraz z komputerową oceną utworzą analizy w czasie rzeczywistym.

Wszelkie zmiany mają być wyłapywane przez program i w razie odchyleń od norm (oraz z rozpoznanymi diagnozami wstępnymi), przekazywać konkretne informacje na temat sytuacji. Lekarz taką drogą otrzyma dane na temat pracy serca, oddechu i jeszcze innych parametrów. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że wystarczy kamera z odpowiednim procesorem, by oprogramowanie Oxehealth zaczęło swoje działania. Firma przekonuje nawet, że w planach ma rozpoznawanie tą drogą natlenienia krwi, temperatury ciała, czy nawet ciśnienia krwi. Naprawdę można to wszystko wydobyć ze zwykłego obrazu?

Platforma Oxehealth może być wsparciem wewnątrz domowych warunków, gdzie placówki medyczne mogą otrzymywać pierwsze sygnały (bez konieczności podpinania do ciała przeróżnych mierników i analizatorów). Taki system powinien sprawdzić się w mieszkaniach seniorów, ale i salach szpitalnych. Na rozwiązanie trafiłem podczas przeglądania projektów z TechCrunch Disrupt odbywającego się w Londynie (z tego co wiem, serwis ten spotyka się w tym momencie na podobnym zjeździe we Wrocławiu). Na wydarzeniu w Anglii pokazano użycie oprogramowania Oxehealth przy użyciu 2-megapikselowej kamerki. Potęga softu!

źródło: Oxehealth