Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych propozycji.

Crowdfunding

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej start-upowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

1. Pico Model C – mini browar

W zeszłym tygodniu najbardziej przyciągnął mnie projekt mini browaru w wersji domowej. Firma PicoBrew stworzyła kolejnego robota do automatycznego warzenia piwa. Tym razem w modelu bardziej przystępnym cenowo – Pico Model C. Za o wiele niższą cenę otrzymamy urządzenie, które funkcjonuje jak ekspres do kawy na kapsułki. Różnicą jest efekt końcowy, czyli świetnie przygotowane piwo. Aplikacja ma pozwolić na zamawianie saszetek i wybór rodzaju trunku.

2. PLUB – przewodowe słuchawki bezprzewodowymi

Kolejnym pomysłem wartym uwagi jest moduł PLUB, czyli niewielki, przenośny adapter do słuchawek, który zamieni przewodowe słuchawki w bezprzewodowe. Ostatnio słuchawki w wersji wireless sprzedają się lepiej, ale wcale nie musimy wymieniać naszego ulubionego, sprawdzonego modelu na taki bez plączącego się „kabelka”. PLUB proponuje kostkę z Bluetooth, do której podpinamy słuchawki w standardzie audio jack 3,5 mm. Jest nawet specjalna maskownica do przewodu, będąca przy okazji uchwytem do wygodniejszego noszenia gadżetu na szyi.

3. Lyra – smart rower z inteligentnym oświetleniem

Inteligentne rowery to nic nowego. Już od kilku lat powstają jednoślady z nowymi, smart funkcjami. Dodatkowym wyposażeniem, które korzysta z udogodnień łączności ze smartfonem. Nie zawsze takie opcje są niezbędne. Część możemy sobie wybrać samemu. Projekt Lyra proponuje dwie: namierzanie GPS oraz oświetlenie 360 stopni. Pierwszy system o oczywiście ukryty w kierownicy moduł lokalizacyjny, pozwalający na śledzenie bicykla (trzeba tylko pamiętać o jego ładowaniu). Drugi temat jest mniej typowy. Autorom udało się skonstruować oświetlenie, dzięki któremu jesteśmy widoczni na drodze z praktycznie każdego kąta: przodu, tyłu, boków.

4. Sprimo Personal Air Monitor – iPhone analizatorem powietrza

Smartfony mają sporo czujników, zamieniając kieszonkowe komputerki w różnego rodzaju analizatory. Nie wszystko jednak wewnątrz nich znajdziemy. Sprimo Personal Air Monitor oferuje zewnętrzne sensory, czyli przystawkę do portu Lightning iPhone’a, która będzie monitorowała jakość powietrza wokół nas. Gadżecik zbierający odczyty na temat temperatury, wilgotności powietrza i lotnych związków organicznych, pozwalający na orientowanie się w jakości otoczenia. Przydatny wyrób dla astmatyków i uczuleniowców.

5. Ubieralna butelka B2

Wearable to nie tylko elektroniczne gadżety. To też inne smart rozwiązania w formie noszonych wynalazków. Biegacze znają segment wearable z naręcznych trackerów i innych przypinanych do ubrania czujników, tymczasem zainteresować ich może inna propozycja do założenia na rękę. Butelka B2 na ramie to nietypowej konstrukcji pojemnik na wodę. W sam raz na trening. Wystarczy podczas ruchu przyłożyć rękę z mini bidonem do twarzy. Zbiorniczek może niewielki, ale ponoć wygodny i praktyczny. Przynajmniej na niedalekie trasy. Na dłuższych dystansach się nie sprawdzi, chyba, że na obu rękach.

6. Penna – hipsterska klawiatura do tabletu

Bezprzewodowe klawiatury do tabletów to znana sekcja akcesoriów. Poprawiają produktywność mobilnego sprzętu, gdyż nie zmuszają do korzystania z wirtualnych, mało wygodnych opcji domyślnych na dotykowych panelach. Przeważnie są to gadżety w okładkach/etui dla elektronicznego sprzętu, nie zwiększające zbytnio gabarytów urządzeń. Penna to w schemacie podobny produkt, ale w zupełnie innym stylu. Właśnie design ma tu swoje znaczenie. Producent proponuje klasyczną maszynę do pisania z Bluetooth. Kompatybilną z systemami iOS, Android i Windows. Fajna, ale mało kieszonkowa.

7. Weather@Point – stacja pogodowa do smartfona

Wyżej pokazałem, że w postaci zewnętrznych przystawek można poszerzyć właściwości smartfona. Weather@Point to podobna koncepcja, ale korzystająca z portu audio jack 3,5 mm. Niewielkich gabarytów element, przypominający w kształcie pocisk, ma w sobie czujniki do oceny lokalnej pogody: temperatury, wilgotności, ciśnienia atmosferycznego, promieniowania UV, czy światła. Odczyty prezentuje na ekranie smartfona. Idealny dla globetrotterów. Podoba mi się crowdsourcingowość projektu, czyli budowanie map pogodowych wszystkich użytkowników systemu.

WeatherPoint