Ubieralne technologie to dział o chyba jeszcze wyższym potencjale niż smartfony, które zrewolucjonizowały rynek. W każdym tygodniu dowiaduję się o kolejnych noszonych gadżetach, które chcą odmienić nasze życie. Tym razem znalazłem projekt First Response Monitor. Został on przygotowany przez Cambridge Design Partnership i ma pomóc w śledzeniu parametrów witalnych na polu walki. Chodzi głównie o lepsze wsparcie działu medycznego, który mógłby analizować sytuację żołnierzy i reagować w skrajnych stuacjach.

fot. medgadget.com
fot. medgadget.com

Nietypowo przypinany sensor (do nosa) ma potrafić śledzić pracę serca i oddechu. Takie czujniki już dawno zajmują się nami w postaci gadżetów fitness, ale zwykle nosimy je na nadgarstku lub przy pasku (analiza oddechu). Ciągle zbierane dane witalne to lepsze diagnozy i wgląd lekarzy w sytuacje pacjentów. Pliki mają pokazywać się na mini ekraniku, ale i docierać bezprzewodowo przez Bluetooth na smartfon lub tablet. Zakres danych ma wskazywać zmiany w czasie, co pomoże zwizualizować sytuację.

fot. medgadget.com
fot. medgadget.com

W ten sposób mierzona jest kondycja organizmu, a odpowiednio wyszkolonemu lekarzowi będzie łatwiej ocenić stan użytkownika. Format gadżetu jest nieprzypadkowy. Zwracano uwagę na zbyt wielkie wymiary, skomplikowaną obsługę i koszty obecnych rozwiązań do analizy serca i oddechu. Klips na nos wygląda mobilnie, choć da się wyczuć, że to prototypowe rendery. Model ma rozpocząć monitoring od pola walki, gdzie technologie testowane są zwykle najwcześniej. Potem ma przejść ze służby także do ciwila, czyli w codziennych warunkach.

Prawdopodobnie kiedyś pojawi się w dziale fitness. Kombinacja danych z temperaturą i aktywnością to szansa na ocenę wydolności, czy sprawdzenie warunków, w których nasz organizm sobie nie radzi. Mówi się raczej, że tego typu urządzonka sprawdzą się lepiej na nosach pacjentów w klinikach i szpitalnych łóżkach. Warto dodać, że system monitoringu obejmuje wielu pacjentów, więc można sprawdzić ich łączną reakcję na dane warunki. Odczyty analizowane w czasie i miejscu mogą dawać bardzo konkretne dane.

źródło: cambridge-design.co.uk via medgadget.com