#TechMix: zeszły tydzień w technologiach VOL. 31

11 Mar 2017

Co się działo w świecie mobajlu w ostatnich tygodniach? Pierwszy tydzień marca 2017. #TechMix VOL. 31

Kolejny #TechMix (zestawienie informacji z zeszłego tygodnia) przed wami. Wraz z trzydziestą odsłoną serii wprowadziłem kilka zmianek. Dodałem mini sekcje z dodatkowymi ciekawostkami: zapowiedziami, statystykami oraz najciekawszymi premierami z zeszłego tygodnia. Nowe zestawienia wieńczyć będę jakimś bonusem.

Przed wami najciekawsze i najdziwniejsze informacje z siedmiu poprzednich dni, które dotyczą świata technologii – gównie mobilnych, ale nie tylko. Co mogło was ominąć w pierwszym tygodniu marca? Oto ważne i mniej ważne wieści, które pojawiły się w mediach w ostatnich dniach. Technologie niekoniecznie na poważnie.

YouTube TV

1. YouTube TV

Google chce zdziałać na rynku TV coś więcej i zrobić to lepiej niż planowało Apple. Startuje YouTube TV, który będzie po prostu kanałem streminagowym z treściami na żywo. Na początek dla wybranych regionów i z 40 kanałami DVR w chmurze, ale z czasem serwis ma zwiększać zasięg i docierać do szerszej publiczności. Na początek promocja telewizji na platformach mobilnych, czyli Androidzie oraz iOS. Przez smartfony i tablety można będzie jednak transmitować materiały na TV (np. przez Chromecast).

2. Google Play z wyprzedażami i zaangażowaniem

Podczas Google Developer Day 2017 zapowiedziano dwie ważne sprawy, na których skorzystają użytkownicy oraz developerzy aplikacji na Androida. W Google Play ma ułatwić twórcom wyprzedzaże w sklepiku, a także zwiększyć nacisk na ocenę zaangażowania, a nie samych ilości pobrań. Promocje poprawią wyniki sprzedażowe, natomiast promowanie gier, w które się gra a nie tylko raz zainstaluje i zapomni, ma zwiększyć jakość topowej sekcji rankingów.

i.Con Smart Condom3. Powstał pierwszy smart kondom

Gdy na blogu piszę, że wszystko staje się powoli „smart” to absolutnie chodzi o praktycznie każdy element życia codziennego, pracy, rozrywki i wielu innych tematów. Najnowszy przykład? Inteligentny „prezes”, czyli projekt i.Con Smart Condom, który ma być analizatorem życia seksualnego, czyli rodzajem monitoringu aktywności, ale w sprawach łóżkowych. Nie pierwszy taki gadżet, ale poraz pierwszy w takim formacie.

4. Facebook angażuje AI do wykrywania samobójstw

Mówi się, że niabawem Sztuczna Inteligencja przejmie sporo naszej pracy, a na pewno wykreuje sobie nowe zadania, których ludzie nie są w stanie ogarnąć. Efekty AI ma wykorzystać Facebook, który postanowił stworzyć narzędzie do wykrywania użytkowników z problemami prowadzącymi do odbierania sobie życia. Oby skutczenie!

5. Pizza Hut tworzy buty?

Czy fast food potrzebuje butów? Jeśli mowa o kampanii marketingowej to brzmi bardziej logicznie, choć wciąż trudno skojarzyć żarcie z obuwiem. Oczywiście mowa o nowinkach technologicznych, czyli rozwiązaniach, które mają promować markę (najlepiej w nietypowy i oryginalny sposób). Smart obuwie zaprezentował kiedyś Virgin, a teraz czas na Pizzę Hut. Restaurator proponuje buty, którymi zamówimy pizzę przez specjalny przycisk. Nie łatwiej ze smartwatcha? Przynajmniej bez schylania. Tak robi już kilku bezpośrednich rywali. Aaaaa, zapomniałem. To tylko kampania reklamowa. Czyżby? To dla kogo wyprodukowano limitowaną serię 64 par pizza-sneakersów?

6. Spotify Hi-Fi

W sekcji z zapowiedziami wrzuciłem wzmiankę o plotce na temat Spotify w bezstratnej jakości. Warto się jej przyjrzeć. Brzmi bardzo prawdopodobnie, ponieważ trendy wskazują, że jest spore zainteresowanie formatem „CD” (bez kompresji). Tidal już takowy oferuje. Jest jeszcze niszowy, ale bardzo pożądany. Coraz częściej puszczamy muzę bezpośredno z Internetu na o wiele lepszym sprzęcie, więc wypadałoby zaproponować klientom adekwatną jakość. Spoti Hi-Fi jest już testowane na małej grupce uzytkowników. Ma kosztować o 5-10$ więcej od standardowej opcji Premium (obecnie wycenianej na 10$). Spotify musi jednak zadbać o odpowiednią bazę takiej muzyki. Poniżej dowód:


Nowy dział! Technologiczne dane statystyczne:

 • Pokemon Go przekroczył 650 mln pobrań
 • Nintendo 64 kończy w Europie 20 lat
 • Gmail zwiększa wagi załączników do 50 MB
 • Wearable sprzedaje się lepiej niż kiedykolwiek. Raport IDC potwierdza 25% wzrosty w 2016 roku (102.4 mln sprzedanych urządzeń).
 • Yahoo potwierdza: 32 miliony więcej cyberataków na ich konta (do bazy setek milionów zhakowanych we wcześniejszych latach)
 • Spotify przekroczył 50 mln’ów płatnych subskrypcji (2x więcej niż ma Apple Music, 10 milionów w ostatnie 5 miesięcy)
 • iPhone’y robią się bardziej awaryjne, Androidy mniej. Wg raportu Blancco’s State of Mobile Device Performance and Health awaryjność u Apple wrosła z 15 do 62%, natomiast Android spadła z 85% (2015), do 44% (Q1 2016) i 35% (Q2 2016).
 • Google Play ma już 5 lat (6 marca). Oto kilka statystyk z tego okresu:
  – najczęściej instalowana gra: Candy Crush Saga
  – najczęściej instalowana apka: Facebook
  – najczęśćiej słuchany kawałek: Ed Sheeran – Thinking Out Loud
  – najlepiej sprzedający się album: Adele – 25
  – najlepiej sprzedający się film: The Interview
  – najlepiej sprzedająca się książka: Fifty Shades of Grey
 • 81-letnia Japonka stała się najstarszą wydawczynią aplikacji na smartfony

7. Facebook Live na Apple TV

Facebook Video zostało zapowiedziane już kilka tygodni temu, a w ostatnich dniach wystartowało na smart telewizorach Samsunga. Teraz czas na aplikację na przystawki telewizyjne Apple TV. Gigant społecznościowy wali na każde platformy, więc nie dziwi wykorzystanie największych ekranów, czyli telewizorów. Chodzi o streamowane treści, które są coraz chętniej wrzucane do sieci. Może nie będzie to Netflix, ale swój potencjał ma. Bezpośrednie treści od użytkowników i fanpage’ów firm otrzymają swoje własne kanały. Na razie cztery:  “Shared by Friends,” “Following,” “Top Live Videos” i “Recently Watched”. Jakieś zagrożenie dla YouTube’a? Powstaje FaceTube? 😀

8. Grywalne reklamy

 Google to specjalista od reklam. Jeśli coś tworzy to bankowo znajdą się tam, prędzej czy później, reklamy. Standardowy format powszechnieje i jest po prostu przez nasze oczy unikany. Trzeba trafiać do klientów z nowymi metodami. Na Google Developer Day przedstawiono twórcom na Androida nowe narzędzia „playables”, czyli interaktywne reklamówki gier, pozwalające na szybkie przetestowanie rozgrywki podczas prezentacji w innych grach (w innych darmowych grach, które oferują nam zabawę w zamian z obejrzenie reklamy). To dużo lepsze od kilkudziestosekundowych przerywników video.

Prisma9. Prisma z własnymi filtrami

W końcu Prisma otrzymuje filtry, które możemy stworzyć samodzielnie lub pobrać z nowej bazy propozycji w sklepiku (wszystko wciąż darmowe, bez wewnętrznych zakupów). Takie opcje były bardzo popularne w konkurencyjnych aplikacjach już w zeszłym roku, ale i tak to Prisma jest najlpopularniejsza na iOS i Androida. Dobrze, że wreszcie autorzy programu zdecydowali się na ważną aktualizację. Być może był to po prostu krok na podtrzymanie zainteresowania. Moda powoli mija?

10. Apple promuje Home

Apple od kilku lat stara się zainteresować swoją platformą dla smart domów i z roku na rok opcji oraz partnerów przybywa. Temat inteligentny domów jest jednym z tych z nawiększym potencjałem, ale wymaga czasu. Nie wystarczy stałe poszerzanie bazy kompatybilnych produktów, trzeba inwestować z promocję. Dlatego w Cupertino postanowiono odświeżyć sekcję na oficjalnej stronie i przygotować nowy filmik:

11. Google Asystent trafia na resztę Androidów

Jeśli posiadacie Androida 6.0 Marshmallow, znacie językie obce (sorry, wciąż bez polskiego…) to możecie postarać się o instalację najnowszego asystenta głosowego od Google, który ma zaatakować Alexę (obecnego lidera od Amazona). Google Asystent był dostępny do tej pory wyłącznie na Pixele, ale nadeszła pora na dotarcie do szerszego grona. Oficjalna apka będzie pojawiać się w sklepiku Google Play regionalnie i etapami, ale APK można już pobierać i starać się wgrać narzędzie na swój telefon.

12. Facebook z „nie lubię”

Przycisku „nie lubię” oczekuje chyba każdy użytkownik serwisu Facebook. Staram się dodawać na swojego walla wyłącznie kanały, które lubię, ale program skonstruowano tak, by docierały do mnie również inne treści. Pojawiają się dzięki temu tematy, których normalnie bym nie zauważył. Niedawno dodane dodatki do lajków nie odzwierciedlają wszystkich emocji, a chciałoby się czasem czegoś po prostu nie lubić 😛 i wyrazić to na forum prostym przekazem. Czyżby w końcu kciuk w dół pojawił się na FB? Facebook testuje opcję dislike na razie w swoim Messengerze, ale być może trafi on w końcu też do samego serwisu. Po trzynastu latach… Fejsbuk podał, że najchętniej stosowanym symbolem jest serducho. W Polsce „nie lubię” miałoby pewnie używanie.


Nowy dział! Ciekawsze premiery pierwszego tygodnia marca:

 • Nintendo Switch zaczyna swój podbój (w wielu regionach wyniki są rekordowe)
 • Gogle LG stworzone ze Steam VR (premiera prototypu na GDC 2017)

13. VR na wieży

VR jest chętnie wdrażany w bardzo wielu segmentach, ale to ten rozrywkowy kosi całą resztę. Możemy wejść do wirtualnego świata we własnym domu, ale niektórzy posuwają się jeszcze dalej. Miksują realne otoczenie z rzeczywistymi efektami. Powstało już kilka takich roller coasterów. Park rozrywki Six Flags ma takich już kilka. Teraz czas na wieżę. Byłem na takim wynalazku i wystarczały już efekty bez dodatkowych wrażeń, ale ludzkość chce przekraczania kolejnych granic. Drop of Doom VR otwarto 3 marca w jednym z parków w USA.

14. Mobilny SNES

Stare konsole przeżywają ostatnio swój renesans. Część z nich jest dziś w wersji retro (choć dziwnie to brzmi), ale popularne są też różnego rodzaju modyfikacje. Ludzie przerabiają dawne modele na różne sposoby. Ktoś stworzył mobilnego SNESa, ale nie w takim wydaniu jak stacjonarne PlayStation, Xboxy, czy GameCube’y, które otrzymywały po prostu doczepiane wyświetlacze. Zaprojektowano „handhelda” 🙂 Przenośny SNES ma oryginalną wielkość, ale jeszcze do uchwycenia.

15. Joy-Con kompatybilny z Windows, Mac i Android

Joy-Cony to nowe kontrolery od Nintendo Switcha. Mają czujniki ruchu i nowe możliwości w sterowaniu, ale również te postawowe, czyli klasyczne przyciski. Te opcje można będzie wykorzystać przez parowanie Bluetooth z innymi systemami. Potwierdzono już współpracę z Windowsem, Macami i Androidami. Przydałaby się współpraca z VR!

ProTruly Darling

16. ProTruly z pierwszym smartfonem 360

Chińskie firmy szybko wdrażają nowe technologie. ProTruly (ktoś o nich w ogóle słyszał?) pokazali na targach Mobile World Congress w Barcelonie swój najnowszy smartfon z wbudowaną kamerką sferyczną. Darling będzie pierwszym Androidem zintegrowanym ze sferycznymi obiektywami. Powstawały już przystawki, ale pewne było, że ktoś wyprodukuje pełen gadżet.

17. ZTE Gigabit Phone z 1GB/s!

Od dawna mówi się o łączności 5G, ale dopiero w tym roku słychać konkrety o globalności projektu. Być może z powodu nachodzącego boomu na Internet Rzeczy i autonomiczne pojazdy, które będą potrzebowały do komunikacji bardzo szybkiego i wydanego połączenia. Dowód? Podczas zakończonych niedawno targów Mobile World Congress firma ZTE zaprezentowała „Gigabit Phone”, czyli pierwszy na świecie smartfon, który umożliwi pobieranie danych z prędkością 1GB/s!


Nowy dział! Zeszłotygodniowe plotki, przecieki i zapowiedzi:

 • ZAPOWIEDŹ: Samsung Galaxy S8 zasebiutuje tydzień później niż planowano (28 kwietnia)
 • ZAPOWIEDŹ: iPhone 6 powraca w 32 GB wersji (szkoda, że tylko w Azji)
 • PLOTKI: Apple patentuje ekran odczytujący linie papilarne
 • ZAPOWIEDŹ: zestaw Oculus Rift i kontrolery Touch kosztują teraz 200$ mniej
 • PRZECIEK: Galaxy S8 znów wycieka w pełnej krasie)

 

 • PLOTKA: Galaxy X (całkowicie zaginany smartfon) ma zadebiutować w drugiej połowie 2017 roku
 • ZAPOWIEDŹ: Xiaomi Mi Pad 3 ma zadebiutować już wkrótce
 • PLOTKA: Snap chce stworzyć drona i kamerkę 360 (ma już w ofercie okulary Spectacles)
 • ZAPOWIEDŹ: Spotify testuje streaming w bezstratnej jakości
 • ZAPOWIEDŹ: Tim Cook mówi, aby nie liczyć na hybrydę iPada z Macbookiem (w najbliższym czasie).
 • PLOTKA: trzy nowe iPady w kwietniu
 • PLOTKA: podobno nad AR dla iPhone’a 8 pracuje zespół ok. 1000 pracowników
 • ZAPOWIEDŹ: Microsoft planuje gogle do Xboxa w 2018 roku
 • PLOTKA: jeszcze w marciu zostanie odświeżony iPhone SE?
 • ZAPOWIEDŹ: nie będzie kompatybilności Oculus Rift z macOS (przynajmnie nie w przeciągu najblizszego półrocza)
 • ZAPOWIEDŹ: Microsoft Holographic zmienia nazwę na Windows Mixed Reality
 • ZAPOWIEDŹ: Google Asystent zaczyna trafiać na resztę Androidów 6.0 (już nie tylko Pixele)
 • PLOTKA: powstaje Google Asystent na iOS
 • PLOTKA: powstaje budżetowy Google Pixel
 • ZAPOWIEDŹ: LG G4 i LG V10 otrzymają Androida 7.0 Nougat
 • ZAPOWIEDŹ: Movado stworzy smartwatch z Android Wear

18. Vimeo 360

Vimeo nie ma aż tak silnej pozycji jak YouTube, ale za to daje większą swobodę we wrzucaniu materiałów. Jest mniej restrykcji, więc uploadować można prawie wszystko. Dopiero w zeszłym tygodniu serwis dodał tryb sferyczny, czyli możliwość wgrywania plików nagrywanych w 360 stopniach. Powyżej jedna z demonstracji w tej technologii.

19. Tinder Select – dla VIPów

Krążyły plotki o tym, że Tinder ma specjalny dział dla celebrytów i VIPów. Informacje chyba oficjalnie potwierdzono. Dostęp do wybranej grupki użytkowników – tych „pięknych i bogatych”. Znacie gości przed klubami, którzy dokonują selekcji? No to właśnie tak to działa. Serwis wciąż jest niby tajny, ale info wyszło na jaw, bo zastosowano w nim schemat zaproszeń, więc sekretność prysła. Kto miał o sekcji wiedzieć wcześniej, ten wiedział. Ponoć system działa już od miesięcy. TechCrunch dotarł do wielu źródeł potwierdzających istnienie programu.

BONUS na zakończenie: tak się robi tapety dla LG G6

Bardzo lubię wszelkiego rodzaju „making of”, więc jako materiał bonusowy dodaję filmik z procesu tworzenia tapet dla najnowszego flagowaca LG G6:

————————————————————————————————————–

O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *