Google Fit
Zobacz też: Google Fit w Android Wear 2.0

Już od dosyć dawna panuje w segmencie smart zegarków pewien trend – stawianie na sportowe funkcje. Już od samych początków inteligentne zegarki proponowały standard czujników fitness, ale od dawna jest to za mało (przynajmniej dla użytkowników, którzy chcą monitorować aktywność dokładniej). Zegarki Android Wear są na tyle elastyczne, że umożliwiają wybór kierunku rozwoju i część producentów obiera właśnie taki sposób realizacji. Smartwatche stają się konkurencyjne do sportowych zegarków, które od lat skupiają się na sporcie. Mają jednak ogromną przewagę – oferują mnóstwo dodatkowych smart funkcji i pozwalają na instalację aplikacji.

Właśnie te ostatnie elementy stają się polem przewagi nad sportowymi zegarkami. Rodzinka zegarków z Android Wear jest coraz bogatsza i można w niej już wyróżnić ciekawą kolekcję modeli stricte sportowych. Przygotowałem zestawienie takich propozycji, by ułatwić przegląd urządzeń i ewentualnie dokonanie wyboru. Modeli jest wystarczająco dużo, aby stworzyć ciekawą listę, a trzeba jeszcze dodać, że kolejnych rywali będzie z czasem jeszcze przybywać. Poniżej zaproponowałem najlepsze ze sportowych zegarków z Android Wear, a pominąłem wszystkie te, w których brakuje odpowiednich modułów (m.in. GPS, czy sensorów tętna):

1. Sony SmartWatch 3

Sony SmartWatch 3Na pierwszej pozycji przedstawiam jeden z najdłużej utrzymujących się smart zegarków z Android Wear i chyba pierwszy z wbudowanym systemem GPS. Sony SmartWatch jako pierwszy (to wciąż pierwsze generacja platformy) zaoferował bardziej fitnessowy design oraz namierzanie satelitarne. To powodowało, że w ofercie dostępnych modeli nie było podobnego. Japoński producent sprzedaje SmartWatcha 3 już 2,5 roku i wciąż nie widać następcy. Być może niebawem go poznamy, ale na razie największą jego zaletą jest niższa cena. To prawdopodobnie najtańszy wariant ze sportowych Android Wear, ale z powodu swojego wieku ma pewne ograniczenia. Sony SmartWatch 3 nie posiada czytnika pracy serca, a w dodatku nie pozwoli na instalację najnowszej aktualizacji Android Wear 2.0 (czyli brak niezależnych aplikacji). Podoba mi się w produkcie jednak to, że moduł z ekranem można zmieścić w elastycznym pasku i na treningu korzystać z wygodniejszego mocowania, natomiast po ćwiczeniach przepiąć go do bardziej eleganckiej wersji (do użytku na co dzień).

Zalety: wymienne paski (odmiana sportowa na trening i stylowa po), jeden z tańszych

Wady: starsza generacja (ma już 2,5 roku), brak Android Wear 2.0, brak czytnika tętna

Cena: już od 499 zł


2. Moto 360 Sport

Moto 360 SportJako drugą na liście proponuję wersję zegarka Moto 360 Sport, czyli specjalną odmianę drugiej generacji smartwatcha Motoroli. Zegarek ten jako jeden z pierwszych zaproponował w pełni sportowy gadżet na Android Wear. Producent rozpoczął sprzedaż dwóch różnych modeli i jednym z nich był ten skrojony pod aktywność. Posiada odpowiedni pasek, specjalny wyświetlacz oraz komplet sportowych funkcji: zestaw czujników, GPS i czytnik tętna. Urządzenie to ma już ponad rok i jest drugą generacją rodziny Android Wear, więc nie najnowszą. To nie znaczy jednak, że gadżet jest zły. Ma, co prawda, tylko jeden przycisk, ale oferuje najważniejsze funkcje fitness. Jest m.in. własna apka fitness Moto Body, ale i integracja z Google Fit, no i oczywiście możliwość instalacji programów innych developerów. Producent zdecydował się na wykorzystanie czujników światła, a to oznacza, że okrągły ekranik jest u dołu lekko ścięty. Dzięki temu jednak wyświetlacz dostosowuje jasność do warunków. Moto 360 Sport sprawdzi się najlepiej do analizy biegu, ale dodatkowe aplikacje mogą wyciągnąć ze sprzętu jeszcze więcej.

Zalety: hybrydowy ekran AnyLight display, Android Wear 2.0 (niezależne apki), niezła cena

Wady: brak wymiennych pasków (jeden styl), tylko jeden przycisk, „flat tire” (ścięty ekranik)

Cena: 299$


3. Nixon Mission

Nixon MissionBędę prezentował zegarki chronologicznie, a kolejnym sportowym modelem w rodzinie Android Wear był Nixon Mission. Smartwatch ewidentnie sportowy, kierowany do amatorów ruchu, ale nie tylko do biegaczy. Spokojnie sprawdzi się do analizy ogólnej aktywności, ale producent zaproponował o wiele więcej. Specjalnie wzmocniona koperta ma wytrzymać więcej i to o wiele więcej. To hardcore’owy model dla maniaków ruchu – entuzjastów sportów akcji. Nixon oferuje się do monitoringu sportów zimowych, ale i surfingu. W obu przypadkach czujniki pokażą sporo dodatkowych statystyk (m.in. prędkość i wysokość). Na ekranie odczytamy też lokalną temperaturę oraz warunki pogodowe z serwisów internetowych. Mission oferuje mnóstwo opcji personalizacji, łącznie z ramkami. Wytrzyma też zanurzenia do 100 metrów głębokości.

Zalety: wzmocniona konstrukcja, analizy sportów zimowych i surfingu, wbudowany barometr, termometr i wysokościomierz, wodoszczelność do 100 metrów głębokości

Wady: drogi, trochę zbyt duży, problemy z czytelnością ekranu w trudniejszych warunkach

Cena: 400$


4. Casio Pro Trek Smart

Casio WSD-F20Casio stworzyło smartwatch z Android Wear o sportowym charakterze, ale kierowany do jeszcze innej grupy klientów. Oczywiście wewnątrz znajdziemy pełen zestaw czujników aktywności (niestety bez czytnika tętna), więc spokojnie wykorzystamy go do analizy ruchu, ale japońska marka spróbowała wyróżnić swój gadżet w rodzinie Android Wear czym innym. Przygotowano zegarek w teren, czyli model nawigacyjny z odpowiednim wyposażeniem. To już druga generacja smartwatcha i tym razem z modułem GPS. Bez niego poprzednik wyglądał miernie, a to z powodu przeznaczenia. Dziwił brak GPS. Zegarek oferuje wzmocnioną kopertę z dodatkowymi sensorami i mapy offline na wyświetlaczu, czyli naręczny nawigator do podróżowania. Na Casio Pro Trek (WSD-F20) sprawdzimy informacje pogodowe (lokalne z czujników + internetowe), czy przeanalizujemy trasę. Dodatkowe aplikacje third-party wyciągną pełnię potencjału, m.in: ViewRanger, MyRadar, czy Yamap. Smart zegarek można też śmiało zastosować przy jeździe na rowerze, wędkarstwie, sportach wodnych i zimowych.

Zalety: Android Wear 2.0, wzmocniona koperta, dodatkowe czujniki (barometr, wysokościomierz, kompas), mapy offline z GPS, multisportowy tracker, wodoszczelność do 50 metrów głębokości

Wady: bardzo drogi, brak czytnika tętna, sporawe rozmiary

Cena: 499$


5. Polar M600

Polar M600Swoją sportową hybrydę z Android Wear przygotował nawet Polar – producent sportowych zegarków. Do tej pory firma skupiała się na własnych urządzeniach oraz platformie Polar Flow, ale zauważyła potencjał w smartwatchach. Do rodziny dodano więc model łączący zalety wariantu inteligentnego oraz sportowego. Polar M600 jest połączeniem możliwości zegarków Polar oraz zalet systemu Android Wear, co daje producentowi większe pole manewru, a klientom dodatkową dawkę funkcji. Multisportowy Polar M600 posiada dostęp do trenera oraz smart coachingu, ale też innych aplikacji fitness, które można doinstalować na zegarku. Oczywiście sprzęcik jest dostosowany pod względem designu do sportowych potrzeb (także sensorami: czytnik tętna, GPS, komplet czujników aktywności). Ogromną przewagą nad rywalami jest wspomniana wyżej platforma Polar Flow.

Zalety: platforma Polar Flow, sportowy charakter, Android Wear 2.0, funkcje do pływania

Wady: dosyć gruby, jeden design

Cena: 349€


6. New Balance RunIQ

New Balance RunIQ Kolejnym typowo sportowym smartwatchem z Android Wear jest model New Balance RunIQ, który został „stworzony przez biegaczy dla biegaczy”. Firma odzieżowa zaprojektowała go we współpracy z serwisem Strava i już po stylistyce oraz dostępnych opcjach, widać, że koncentruje się na konkretach tj. analizach biegu. Jednak platforma Android Wear pozwala na wgrywanie dodatkowych aplikacji, więc urządzenie ma sporo więcej możliwości (to jest właśnie ta zaleta stosowania platformy Android Wear). Android Wear 2.0 pozwoli na skorzystanie z niezależnych aplikacji, czyli wyjścia na trening bez smartfona (wszystkie zegarki z Android Wear 2.0 to umożliwią). Okrągły wyświetlacz i smuklejszy format prezentuje się pod względem wizualnym nieco lepiej od Polara. Moim zdaniem przegrywa jednak z M600 pod względem funkcji.

Zalety: Android Wear 2.0, sportowy design, zintegrowany ze Strava

Wady: jeden design

Cena: 300$


7. LG Watch Sport

LG Watch SportJedną z najnowszych propozycji sportowego zegarka z Android Wear jest LG Watch Sport, który oficjalnie wprowadza na rynek nową generację systemu Google (pierwszy z seryjnie instalowanym Android Wear 2.0). LG przygotowało dwa nowe zegarki, ale tylko jeden z nich jest sportowy. Watch Sport posiada czytnik tętna oraz GPS, których tańszy Watch Style nie posiada. Koreańczycy wbudowali też w sporo grubszy zegarek moduł LTE oraz chip NFC. Pierwszy pozwala na pełną niezależność gadżetu, czyli brak konieczności parowania ze smartfonem. Drugi umożliwi płacenie smartwatchem przez platformę Android Pay. Dostęp do sportowych funkcji w LG Watch Sport jest ułatwiony przez trzy przyciski na boku koperty, przy czym jeden z nich jest obrotowy (nowość w zegarkach z Android Wear).

Zalety: pełna niezależność przez LTE (niestety regionalnie), Android Wear 2.0, chip NFC (Android Pay), trzy przyciski (jeden obrotowy), sportowy design, bardzo dobry wyświetlacz

Wady: dosyć grubawy, słaba dostępność opcji LTE, brak wymiennych pasków

Cena: 349$


Sportowy Android Wear

Na zakończenie warto jeszcze podkreślić inne zalety wyboru sportowego zegarka z Android Wear. Większość z modeli (jak nie wszystkie) pozwalają na zapis ulubionej muzyki bezpośrednio na urządzeniu. Umożliwia to odsłuch kawałków w trakcie treningu. Najlepiej posiadać tu bezprzewodowe słuchawki, parujące się ze smartwatchem. New Balance RunIQ oferuje na przykład opcjonalnie użycie słuchawek PaceIQ, które przygotowała dla nich firma Jabra.

Android Wear chce też przyciągnąć klientów platformą Google Fit, która agreguje sporo urządzeń, by analizy treningu można było korelować z innymi danymi. Jeśli mamy więcej sprzętu kompatybilnego z aplikacją Fit (np. smart wagi, aplikacje do logowania kalorii, itd.) to późniejszy przegląd odczytów daje sporo więcej przekazu. Analizy są dokładniejsze i ciekawsze, a my sportowcy mogą szukać związku i wpływu zastosowanych programów ćwiczeniowych z innymi informacjami.

Moim zdaniem największą zaletą hybrydowego podejścia jest opcja doinstalowywania dodatkowych aplikacji. Nie chodzi mi tu o jakiekolwiek programiki (co też jest zaletą), a właśnie te bardziej fitness. W sklepiku dla Android Wear znajdziemy mnóstwo sportowego softu. Są oczywiście znane propozycje (te, które zadomowiły się na smartfonach), ale i tytuły skrojone na miarę. Przykładem niech będą programy nawigacyjne, wykorzystujące dodatkowe czujniki w konkretnych modelach, np. Casio. Najlepsze są jednak te bardziej uniwersalne, jak Atlas Wear, pozwalające na zapis ćwiczeń z pokaźnej bazy. Dodatkowe oprogramowanie pozwala zwiększyć funkcjonalność naszego smart zegarka, czego nie oferują systemy sportowych modeli konkurencji.