Project Soli LG

W zeszłym roku przedstawiłem na blogu koncepcję nazwaną Project Soli. To projekt Google dla inteligentnych zegarków, w którym zastosowano rodzaj mini radaru do interakcji gestami. Dotykowy ekran ma uzyskać wsparcie dodatkową nawigacją, która ułatwi i przyspieszy korzystanie z ubieralnego sprzęciku. Wizja ciekawa, ale dopiero działający prototyp robi wrażenie. Gigant z Mountain View pokazał rozwiązanie w akcji, a modulik wcale nie został skonstruowany jedynie z myślą o zegarkach.

W końcu można zobaczyć jak wyglądać będzie implementacja elementu w rzeczywiste urządzenia. Lubimy przecież obserwować istniejące gadżety, a nie wyrenderowane koncepcje. Google zademonstrowało Soli w smartwatchu LG Urbane oraz bezprzewodowym głośniku od JBL i Harmon. W obu przypadkach pokazano zastosowanie gestów do obsługi sprzętu. Idea polega na wskazywaniu palcem komend na odległość. Im palec bliżej urządzenia tym większa paleta funkcji do użytku. Pokaz to oczywiście demo, ale już teraz potrafię sobie wyobrazić jak taki projekt usprawnia niewielkie wyświetlacze lub nawet ich brak (głośniczek przykładem).

project soli

Project Soli na przykładzie głośnika JBL. foto. Google ATAP (Twitter)
Project Soli na przykładzie głośnika JBL. foto. Google ATAP (Twitter)

Sensor ma zasięg 15 metrów, więc sporo. Taka odległość wystarczy, by wygodnie wydać polecenie odtwarzaczom muzycznym prosto z kanapy. Trudno powiedzieć jaka jest dokładność rozpoznawania, ale ruch całej dłoni powinien być do ogarnięcia. Bliżej czułość się zwiększa, więc wykrywane jest nawet położenie palca. Chciałbym aby z czasem ta metoda była chętniej wdrażana w rozwiązaniach dla domu. Grupy przygotowujące programy dla Google ATAP w fazie Alpha pokazywały nawet sterowanie elementami pojazdu w trakcie jazdy. Project Soli ma zatem potencjał.

Wersja beta ma trafić do developerów w 2017 roku, więc komercyjnych produktów z Soli spodziewajmy się w przyszłym roku. Kolejne generacje zegarków z Android Wear pewnie z tego bajeru skorzystają. Jak widać, nie powiększa on specjalnie gabarytów smartwatcha, ale obecna generacja nie znajduje się w kopercie a pod nią (LG musiało w tym trochę pomóc, ale dało radę). Google stale pracuje nad zmniejszeniem zużycia energii i chce, by kiedyś chip był standardowym modułem, który można zmieścić obok innych podzespołów.

źródło: Project Soli via slashgear.com