Oakley Radar Pace – sportowe okulary z trenerem

26 Wrz 2016

Smart okulary Oakley Radar Pace – sportowy charakter w designie i opcjach monitoringu aktywności. Wieloletnie prace nad sportowymi okularami w końcu dobiegły końca?

Na styczniowych CES 2016 zapowiadano ciekawy projekt inteligentnych, sportowych okularów, które były efektem współpracy marek Oakley oraz Intela. Teraz model Radar Pace nadciąga dużymi krokami i w końcu jest szansa na jego ostateczną realizacją. Finalny gadżet obiecuje wszystkie zaprezentowane na początku roku funkcje i rozpoczyna oficjalną sprzedaż już od 1 października. Urządzenie ma być wyjątkowe, tj. oferować funkcje, których nie spotykamy zbyt często w sportowych okularach.

Oakley Radar Pace

Przede wszystkim mamy do czynienia z okularami reagującymi na polecenia głosowe, ale w wersji bez dodatkowego ekranu z odczytami danych. Taki format proponowało już kilka ubieralnych systemów, m.in. Recon Jet, ale i Google Glass. Nie jest to zatem sprzęt wykorzystujący rzeczywistość rozszerzoną, ale ma swój arsenał przydatnych opcji. Okulary mają sportowych charakter zarówno wizualnie, jak i wewnątrz ramki. Oakley i Intel połączyły je ze słuchawkami, trzema mikrofonikami i zestawem sensorów.

Oakley Radar Pace posiadają akcelerometry, żyroskopy, barometr, czujniki zbliżeniowe oraz te od wilgotności. Wszystkie mają być wykorzystane do monitoringu aktywności i sytuacji. Wszystkie funkcje, kontrola i coaching są obsługiwane komendami przez Intel Real Audio (naturalne przetwarzanie języka). Oczywiście w środku są podzespoły Intela. Mikrofoniki zareagują też na Siri i Google Now, ale polecenia „OK Radar” da nam dostęp do sportowych statystyk. Te mają przekazywać dane na temat tempa, czy pracy serca (od urządzeń opcjonalnych), by dostosowywać swój trening pod indywidualne możliwości.

Oakley Radar Pace

Okulary od Oakley Radar Pace nie mają ekraniku, więc wszystkie szersze informacje z aktywności, a także wyznaczanie celów, musimy obsłużyć w aplikacji na smartfony (iOS/Android). Osobiste statystyki i progres będą tutaj przekazywane w klasyczny, znany sposób. Nie zabraknie wsparcia wirtualnego trenera w czasie rzeczywistym. Myślę, że oznacza to, że gadżet będzie można wykorzystać przy wielu dyscyplinach sportowych, a system kompatybilny z przeróżnych aplikacjami fitness (być może i z zewnętrznymi urządzeniami do analizy innych metryk).

Chyba nie trzeba zaznaczać, że słuchawki wykorzystamy też do odsłuchu muzyki w trakcie ruchu. Słuchawki są bezprzewodowe (na Bluetooth), a to umożliwi nam też prowadzenie rozmów telefonicznych. Na nich znajdziemy dotykowy panel, ale komendami głosowymi obsłużymy funkcje bezdotykowo. Oakley Radar Pace wyceniono na 449$, a więc sporo. Całość nie wyróżnia się specjalnie na tle innych modeli marki, a to oczywiście plus. Jasna sprawa, można w nich wymieniać szkiełka.

źródło: Oakley

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *