Nietypowy projekt w krakowskim muzeum, można tam posłuchać dźwięków, jakich mogli doświadczać mieszkańcy sprzed nawet 220 lat! Jeśli interesuje cię, jak mogła brzmieć starodawna, szlachecka łyżka wykonana z tamtejszych materiałów, to masz szansę wsłuchać się w brzmienia różnych, dawnych przedmiotów, które są zgromadzone w galerii Muzeum Narodowego w Krakowie. Od 5 marca eksponaty odżywają na nowo, dzięki „Dźwiękowemu Mikroskopowi” – interaktywnej instalacji dźwiękowej powiązanej z androidową aplikacją na smartfony!

Wystawa to niecodzienny pomysł na zainteresowanie odwiedzających, wykorzystaniem mobilnych technologii podczas zwiedzania. Zamiast korzystać z typowych urządzeń, które są wynajmowane na czas obchodu galerii, krakowskie muzeum wpadło na pomysł zaangażowania uczestników w instalacje apki na własnym smartfonie. W ten sposób, dźwięki tradycyjnych przedmiotów codziennego użytku sprzed 2 wieków, odgłosy otwieranych drzwi czy różne stuki, huki, hałasy i brzęki, pozwolą przenieść się w czasie, nie tylko dzięki zmysłowi wzroku, ale i dźwięku.

Dźwięki też przechodzą do historii, odnajdziemy je oraz posłuchamy właśnie w Krakowie, w Galerii Rzemiosła Artystycznego w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego. Tradycyjne zwiedzanie i oglądanie przedmiotow uźdzwięczniono, byśmy pelniej wyobrażali sobie tamte czasy. Omawiana galeria to największa tego typu ekspozycja w naszym kraju. Posłuchamy więc, codziennego życia Polski i Europy Zachodniej począwszy od czasów wczesnego średniowiecza aż po secesję.

Choć aplikację przygotowano tylko na smartfony z Androidem (minimum 2.3), to użytkownicy innych systemów operacyjnych, nie będą pokrzywdzeni, gdyż muzeum oferuje bezpłatne wypożyczenie sprzętu z mobilnym OS Google’a. Mobilny program jest oczywiście darmowy, a eksponaty wzbogacone o dźwięki, są oznaczane specjalnymi symbolami, by łatwiej było je zlokalizować. Jeśli nie posiadamy dostępu do Internetu w naszym smartfonie, możemy podpiąć się pod lokalną sieć Wi-Fi nazwaną „MuzeumDzwiekow” (pisowania oryginalna), która ułatwi instalację oprogramowania w muzeum.

Muzeum Dźwięków to projekt edukacyjny, który w zamierzeniu ma ożywiać przedmioty, odnajdywać zaginione odgłosy dawnych przedmiotów lub nadawać im nowe brzemienie, dlatego Muzeum Narodowe w Krakowie chce w niedalekiej przyszłości zachęcić zwiedzających, by dołączali z własnymi nagraniami do poszerzania bazy odgłosów dla kolejnych eksponatów. Własne dźwięki można przygotować indywidualnie, a efekty udostępnić w mulimedialnej galerii w Krakowie. Dzięki temu udźwięczniona kolekcja muzealna będzie się powiększać.

Odgłosy pojazdów, zegarów, pozytywek, naczyń, dzwonów oraz instrumentów muzycznych, przygotowano we współpracy z młodzieżą krakowskich świetlic środowiskowych. Zorganizowano specjalne warsztaty akustyczne, gdzie tworzone były i rejestrowane wszystkie materiały na potrzeby galerii. Na stronie muzeum.dzwiekow.pl, można poczytać dla jakich przedmiotów obecnie poszukiwane są nagrania, które można wrzucić tam samemu.

Ekspozycję, która znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie, w Gmachu Głównym przy al. 3 Maja 1., można odwiedzać od wtorku do soboty w godzinach 10:00-18:00 oraz w niedzielę między 10:00 a 16:00. Bilet ulgowy: 5 zł, bilet normalny: 10 zł. W każdą niedzielę wstęp do galerii stałych jest bezpłatny. Poniżej przykładowy dźwięk łyżki, którą znajdziemy pośród eksponatów w krakowskim muzeum:


źródła grafik:: muzeum.dzwiekow.pl, lovekrakow.pl