HTC Link – gogle VR dla flagowca U11

26 Maj 2017

HTC jest producentem topowych smartfonó, ale i topowych gogli VR. Do tego w planach jest nowy model niezależnego headsetu, bazujący na platformie Daydream od Google. W sekcji sprzętu dla wirtualnej rzeczywistości jest już chyba wystarczająco. W końcu firma powinna dysponować wariantami w obu najważniejszych działach VR. Okazuje się, że jest jeszcze trzeci projekt. HTC Link ma być jeszcze innym typem hybrydowych gogli, który ma szansę na rozwój. Technnologie stosowane na tym rynku są stosunkowo świeże, więc należy badać każdy zakamarek.

HTC Link

HTC Link jest bardzo nietypową konstrukcją. Do tego przeznaczoną regionalnie. Tajwańska marka wyda urządzenie tylko w Japonii (wydaje mi się, że na razie). Gogle te będą rywalem dla Daydream, czy Gear VR, tj, odmian wykorzystujących smartfony. Nie będzie to jednak zwykły adapter. Wyprofilowano go pod flagowego HTC U11, czyli z ograniczoną kompatybilością (Samsung też tworzy swoje gogle wyłącznie pod wybrane modele Galaxy). Link mają być jednymi z pierwszy mobilnych gogli bazujących na smartfonie, które wyposażono w system śledzenia ruchu 6DOF (6 degree of freedom).

Oznacza to pełną swobodę ruchu, nie tylko przy analizie ruchu głowy przy obrotach, ale i zmian w przestrzeni. Podobny system będzie dostępny też w niezależnych goglach Daydream (łącznie z tym od HTC). Niestety sportmi ograniczeniami będą dostępność oraz współpraca z tylko jednym smartfonem. HTC Link nie jest częścią platformy Vive. Ciekawie wygląda też sposób wykorzystania telefonu. Jego jednostka obliczeniowa będzie mózgiem, ale nie ekranem. Wewnątrz zmieszczono oddzielny wyświetlacz. Bardzo nietypowo. Dwa 3.6-calowe ekraniki AMOLED po 1080 x 1200 pikseli z 90 Hz odświeżaniem i 110 kątem widzenia. Czyżby ekran smartfona HTC był niewsytarczający. HTC U11 nie będzie też chowane w goglach, a podłączane przewodowo jak konstrukcja LG 360 VR. To chyba pewnego rodzaju eksperyment.

HTC Link

W zestawie będą też kontrolery ruchu i stereoskopowa kamera. Przypominają trochę systemy PlayStation, zarówno jeśli chodzi o kamerki, jaki kontrolę ruchu. Oby w lepszej, precyzyjniejszej jakości. Nie podano cennika. Będę śledził rozwój projektu. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Bardzo ważne, że HTC Link to pełen komplet, a więc zestaw ze wszystkim co potrzeba do zabawy w VR. A co z aplikacjami? Tutaj HTC szykuje kilka tytułów, natomiast baza tytułów musi w jakiś sposób poszerzyć ofertę. Może we współpracy z grami i programami Vive?

źródło: HTC

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *