Cujo – firewall dla smart domu

29 Gru 2016

Cujo

O Internecie Rzeczy piszę praktycznie codziennie, ale mało o jego bezpieczeństwie. Jako jeszcze świeża sekcja technologii, IoT jest bardziej podatny na ataki i malware niż inne urządzenia/serwisy. Na szczęście rynek zaczyna już reagować na te luki i powstają przeróżne narzędzia do ochrony i monitoringu smart sieci. Obecnie inteligentne systemy nie są jeszcze tak popularne, że są wielkim zagrożeniem dla mas, jednakże na tyle zadomowione, że stają się niebezpieczne dla użytkowników tego typu rozwiązań. Hackerzy mogą przejmować kontrolę nad funkcjami budynku, dostępem do prywatnych danych, a nawet wrażliwych odczytów.

Nie lubię straszyć, bo tego typu działania są w sumie powszechne i mogą dotyczyć każdego z nas, ale zawsze w nowych segmentach łatwiej o problemy. Takie punkty są atakowane przez cyberprzestępców. IoT jest bardzo wrażliwy, ponieważ każda kolejna cegiełka w sieci to dodatkowe ryzyko. Wszystko jest połączone, więc jeśli któraś z części nawali może poskutkować wyciekiem z domu lub biura. Cujo chce w takich sytuacjach poratować, tzn. od takich sytuacji uratować. Pewnego rodzaju centralny hub będzie firewallem dla nowoczesnych wirusów, mogących infekować coraz szerszą gamę wyrobów.

Cujo

Cujo ma zadbać o ochronę komupterów, smartftonów, tabletów, ale i nowoczesnych urządzeń RTV oraz inteligentnych elementów smart domu. Według autorów domownicy otrzymują zabezpieczenia, które uchronią przed większością wyżej wymienionych problemów. O zdecydowanej części pewnie nawet nie zdajemy sobie sprawy. W smart domach przybywa kamerek, nasłuchu, dodatkowych czujników i wielu innych elementów, które zbierają mnóstwo danych. Warto o nie dbać i nie narażać się na ich wykorzystanie.

Firma Cujo działa podobnie jak skenery antywirusowe i firewalle, a więc wymaga stałej aktualizacji bazy. W styczniu stacja ma włączyć do swoich funkcji tryb „Parental”, czyli dodatkowe narzędzia do blokowania sprzętu w rękach dzieci.  Szkoda, że całość działa na zasadzie abonamentu, który trzeba opłacać regularnie. Podobnie jest jednak przy wielu zaawansowanych narządziach antywirusowych. Tego typu produktów i usług będzie przybywać, a równiez i sami producenci działający w Internecie Rzeczy będą zwiększać ochronę swoich systemów lub ekosystemów.

źródło: Cujo

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *