Budżetowe trackery fitness – wybór i różnice

Oferta sportowych gadżetów do monitorowania aktywności jest tak szeroka, że nawet w dziale tych budżetowych można znaleźć coś ciekawego. Większość producentów stara się dywersyfikować linię trackerów fitness, by dotrzeć do jak najszerszego grona klientów. Bardzo wielu z nich niedrogi wyrób w zupełności wystarcza. Ma analizować ruch, prowadzić statystyki i motywować do działania. Za niewielkie pieniądze zaczynamy otrzymywać coraz więcej funkcji, a nie tylko prosty krokomierz. Bransoletki, smartbandy i opaski są dziś kompanami w trakcie treningu.

Zliczanie kroków, spalonych kalorii, analiza tętna, pokonanego dystansu, wypoczynku – to standardowy zestaw metryk większości z dziejszych trackerów za rozsądne pieniądze. Wsam raz dla początkujących, chcących zapoznać się z możliwościami i schematem działania sportowych gadżetów. Celem każdego z nich jest oczywiście zwiększenie aktywności i zdrowszy tryb życia. Jeśli chcecie zrzucić parę kilo, być bardziej fit, czy kontrolować aktywność to zakup niedrogiego wearable może być pomocny. Wybrałem dla was najlepsze i najciekawsze (moim zdaniem) propozycje w budżetowej wersji, które są do nabycia w 2017 roku. Jest dopiero styczeń, więc pewnie z czasem na rynku pojawią się kolejne generacje, więc będę starał się listę aktualizować. O każdym z modeli pisałem szerzej na moim blogu, a tu postaram się zestawić rozwiązania na jednej liście.

Xiaomi Mi Band 2 fitness

1. Xiaomi MiBand 2

Zestawienie nieprzypadkowo rozpoczynam od Xiaomi MiBand 2, czyli drugiej generacji bransoletki fitness, która była hitem sprzedaży właśnie z uwagi na swój niski koszt. Chiński producent przygotował ultra tani tracker z wystarczającymi parametrami, a w zeszłym roku wszystko jeszcze poprawił. MiBand 2 zyskał mini ekranik OLED (na którym odczytamy też proste powiadomienia ze smartfona), wodoszczelność oraz czytnik tętna. Wibracjami zostaniemy pobudzeni do ruchu, gdy gadżet wykryje długą nieaktywność. Oczywiście jest też monitoring snu. To wszystko za praktycznie połowę tej ceny, którą oferują rywale. Tracker wytrzymuje ok. miesiąca na jednym ładowaniu.

Kompatybilność: iOS & Android

Wyróżniki: wodoszczelność, ekranik OLED, czytnik tętna

Monitoring: kroki, sen, tętno, dystans, spalone kalorie

Cena: ok. 40$

Fitbit Flex 2 fitness

2. Fitbit Flex 2

Fitbit to lider sprzedaży urządzeń wearable na rynku. Żadna firma nie osiąga takich wyników. Producent specjalizuje się w sportowych urządzeniach, ale powoli zwiększa w nich inteligentne funkcje, idąc w kierunku smart zegarków. W najtańszej sekcji reprezentatnem jest Fitbit Flex 2. Jest to przede wszystkim bransoletka do całodobowego monitoringu aktywności. Moduł z opaski można wyjąć i zbierać odczyty nie tylko z nadgarstka. Ta cecha wyróżnia gadżet z uwagi na bardzo bogate opcje personalizowania urządzenia. Zwrócą na to uwagę głównie panie, które mogą założyć atrakcyjniejszy, bardziej biżuteryjny model lub zawieścić go w formie naszyjnika. Fitbit obiecuje też odczyt aktywności w wodzie. Brakuje ekrannu, ale są diody LED do prostych powiadomień. Nie ma też czytnika pracy serca, ale jest autodetekcja różnych aktywności.

Kompatybilność: iOS & Android

Wyróżniki: wodoszczelność, wysoka personalizacja, platforma fitness od Fitbit

Monitoring: kroki, sen, dystans, spalone kalorie

Cena: ok. 100$

Jawbone UP2 fitness

3. Jawbone UP2 i UP3

Jawbone to bezpośredni rywal Fitbit, ale nieradzący sobie dziś tak, jak kiedyś. Fitbit próbował nawet przejąć Jawbone. Tańszym (ale jeszcze nie tym typowo budżetowym) przedstawicielem rodziny trackerów fitness od Jawbone jest Jawbone UP2, ale ja postanowiłem przedstawić tu też nieco droższą, ale bardziej zaawansowaną wersję UP3. Pierwsza jest sporo tańsza, ale brakuje jej analizy tętna. Obie bransoletki są bardzo podobne stylistycznie, a do tego producent zadbał o bardzo bogate personalizowanie wyglądu (akcesoriów jest naprawdę sporo). Oprogramowanie oferuje autodetekcję rodzajów aktywności, logowanie informacji o posiłkach i smart alarm z wybudzaniem wedle odpowiedniej fazy (UP3). Software jest przewagą – bardzo rozbudowany i ze smart coachingiem. Brakuje pełnej wodoodporności.

Kompatybilność: iOS & Android

Wyróżniki: wysoka personalizacja, zaawansowany tracker snu (UP3), platforma Jawbone

Monitoring: UP2: kroki, sen, dystans, spalone kalorie; UP3: dodatkowo tętno i sen z fazami REM

Cena: UP24 – ok. 25-30$, UP3 – 50-60$

Withings Go fitness

4. Withing Go

Withing posiada w swojej ofercie kilka fajnych gadżetów do monitorowania ruchu. Tym najtańszym, ale i najciekawszym wizualnie, jest Withings Go. Wszystko z uwagi na e-tuszowy ekranik i fajną stylistykę. Tracker prezentuje odczyty w atrakcyjny i prosty sposób, a wewnątrz znajdują się raczej standardowe czujniki. Panel jest czytelny w słońcu i zasilany bateryjką (działa aż 8 miesięcy). Withings Go można nosić na nadgarstku, ale i przypiąć do ubrania. Urządzenie monitoruje typowe parametry, a wodoszczelność umożliwia mu rozpoznawanie pływania (tutaj jednak tylko czas sesji i spalone kalorie). Generalnie typowy, raczej standardowy sprzęcik do analizy ruchu, ale w nietypowym formacie.

Kompatybilność: iOS & Android

Wyróżniki: e-tuszowy ekran, długie działanie, autodetekcja pływania

Monitoring: kroki, sen, dystans, spalone kalorie, pływanie

Cena: ok. 80$

Misfit Flash fitness

5. Misfit Flash

Misfit rozwinął markę dzięki wejściu na rynek z niedrogimi trackerami aktywności. Misfit Flash to jeden z modeli, który pojawił się jeszcze przed przejęciem przez Fossil Group. „Pastylka” ma z jednej strony bardzo standardowe opcje monitoringu, ale jej elastyczność na wielu innych polach przyciągnęła klientów. Po pierwsze z uwagi na programowalny charakter panelu (zdalnej obsługi smartfona, ale i urządzeń IoT). Po drugie, producent zadbał o personalizację i sporą ofertę akcesoriów. Gadżecik można przypiąć do ciała na różne sposoby (w ofercie są koszulki i skarpetki ze specjalnymi skrytkami) i zbierać odczyty na temat treningu (również w wodzie). Atrakcyjne są odmiany Misfit Flash dla rowerzystów. Misfit Flash korzysta z podobnej baterii do tej z Withings Go i to daje mu aż 6 miesięcy działania.

Kompatybilność: iOS & Android

Wyróżniki: programowalny przycisk (IoT),

Monitoring: kroki, sen, dystans, spalone kalorie, pływanie (wersja Speedo)

Cena: ok. 30$

Garmin Vivofit 3 fitness

6. Garmin Vivofit 3

Garmin to kolejna marka, która dysponuje rodziną trackerów fitness, ale taką naprawdę potężną. W większości są to sportowe odmiany zegarków, ale jest też dział tańszych bransoletek. Smartband Garmin Vivofit 3 to niemal klasyczna inteligentna opaska fitness. Wyróżnia ją micro ekranik, ale powodujący, że na ręku otrzymujemy też rodzaj prostego zegarka (są nawet proste tarczki). Wyświetlacz służy jednak bardziej do odczytu aktywności, czyli monitorowania progresu. Vivofit 3 analizuje kroki, dystans, spalone kalorie, intensywne minuty i kilka innych. Działa na baterii pełen rok i jest wodoszczelna. Oczywiście z automatyczną detekcją ruchu. Jak widać na załączonym wyżej obrazku, ma też sporo opcji w personalizacji, a to jedynie kilka wybranych. Bardzo ciekawa jest dziecięca odmiana Vivofit Jnr, czyli wariantu motywującego najmłodszych. Niestety nie ma czytnika tętna.

Kompatybilność: iOS & Android

Wyróżniki: szeroka personalizacja, ekranik z tarczkami, dziecięca odmiana

Monitoring: kroki, sen, dystans, spalone kalorie

Cena: ok. 100 €

Moov Now fitness

7. Moov Now

Moov Now to moim zdaniem jeden najciekawszych trackerów fitness za rozsądną cenę (i nie tylko tych). Producent przygotował analizator, którego podejście różni się od pozostałych konkurentów, choć korzysta z bardzo podobnych technologii. Są jednak dokładniejsze, bo z 9-osiowymi czujnikami. Nie dość, że mierzone są te same parametry co w standardzie to jeszcze sparte konkretnym monitoringiem dla poszczególnych dyscyplin. Gadżet można zapiąć na ręce lub nodze i stąd zbierać dużo ciekawsze dane (rowerzyści i pływacy docenią). Odczytamy kadencję, a nawet ruchy rąk podczas pływania, czy siłę nacisku stopy podczas biegania. Aplikacja oferuje też smart coacha. Koszt wzrasta, gdy chcemy móc zbierać info z każdej kończyny. Niedawno do Moov Now dołączył jeszcze Moov HR, który dodatkowo analizuje tętno z głowy. Cały komplet jest dosyć drogi, ale w podstawowej wersji kupimy go za podobne do konkurencji pieniądze (z opcją dokupowania, jeśli się spodoba).

Kompatybilność: iOS & Android

Wyróżniki: analiza ruchu kończyn, smart coach, rozpoznawanie stylów pływania, multisportowy charakter, długi czas pracy

Monitoring: kroki, sen, dystans, spalone kalorie, pływanie (z powtórzeniami rąk), boks, kadencja

Cena: ok. 56 €

Polar Loop 2 fitness

8. Polar Loop 2

Polar, podobnie jak Garmin, posiada spory asortyment w sekcji fitness wearable. Chyba najbardziej budżetowym modelem jest w nim Polar Loop 2. To standardowa, już dosyć starawa, bransoletka fitness o typowych możliwościach. Zlicza kroki, dystans, spalone kalorie, no i oczywiście jakość snu. Istotne jednak, że dane można połączyć z czytnikiem tętna na klatkę piersiową (dodatkowy zakup), by monitorowane dane były dokładniejsze. Nie bez znaczenie będzie też dostęp do platformy Polar Flow, gdzie możemy personalizować trening pod własny organizm. Są tu m.in. wskazówki pomagające w poprawie osiągów. Loop 2 posiada też prosty „ekranik” LED, na którym pojawią się proste notyfikacje, a wibracje powiadomią o zbyt długiej nieaktywności.

Kompatybilność: iOS & Android

Wyróżniki: platforma Polar, smart coaching

Monitoring: kroki, sen, dystans, spalone kalorie

Cena: ok. 80$

Misfit Ray fitness

9. Misfit Ray

Misfit Ray to pierwszy z modeli amerykańskiej marki, który wyszedł poza kilkuletni format stosowany dotąd przez producenta. Okrągły moduł zastąpiono bardziej stylowym designem. Postawiono na wygląd, co pokazuje oferta pasków, naszyjników, kolorów i wykończeń. Pod względem funkcjonalności nic praktycznie się nie zmieniło. Ma to być tracker fitness, ale w atrakcyjnej formie. Te same czujniki, ten sam dostęp do programowalnego „przycisku” do sterowania i obsługi innymi urządzeniami (smartfonem oraz IoT). Także wodoodpornośc oraz kilkumiesięczne działanie baterii przypomina resztę rodziny gadżetów Misfit.

Kompatybilność: iOS & Android

Wyróżniki: biżuteryjny charakter, szeroka personalizacja, programowalny przycisk (IoT)

Monitoring: kroki, sen, dystans, spalone kalorie

Cena: ok. 100$

Jawbone Up Move

10. Jawbone UP Move

Napisałem wyżej, że Jawbone ma jeszcze tańszy wariant trackera aktywności w swoim asortymencie. To Jawbone UP Move. Za ok. 20-30 dolarów możeby nabyć standardowych opcji analizator fitness, który potrafi też śledzić jakość wypoczynku. Gadżecik nie odczytuje może wielu dyscyplin, nie zlicza stopni, ale ma za to pełen standard zbioru danych za przyjazną cenę. W konstrukcji przypomina wielu rywali (można go nosić na nadgarstku lub przypiąć do ubrania). Zaletą jest dostęp do platformy Jawbone i jego Smart Coacha. Dostępnych jest sporo akcesoriów do personalizacji.

Kompatybilność: iOS & Android

Wyróżniki: Smart Coach (platforma Jawbone)

Monitoring: kroki, sen, dystans, spalone kalorie

Cena: ok. 20-30$


Ciąg dalszy nastąpi… Macie ciekawe modele do zaproponowania? Zachęcam do dopisywania ich w komentarzach.