DisplayCover

Microsoft ma w ofercie (lub miał) kilka wariantów mobilnych klawiatur do swoich tabletów Surface. Gigant sporo kombinuje z doczepianymi przyciskami, a do tej pory najtrafniejszy dla mnie był Power Cover, czyli dodatkowe źródło energii w mobilnej klawiaturze. MS pracuje ciągle nad nowymi rozwiązaniami, co bardzo mi się podoba. Mam tutaj na myśli rozwój akcesoriów, ale i oprogramowania dla wielu platform (nie tylko swojej). Tym razem w laboratoriach powstaje prototyp klawiaturki z e-tuszowym panelem. Widziałem już klawiatury z e-papierowymi przyciskami, ale w tym przypadku autorzy mają na myśli jeszcze inne podejście.

DisplayCover to projekt na przykładzie kolejnej klawiatury do serii Surface. Nad przyciskami przygotowano jej energooszczędny panel dotykowy, któremu znaleziono sporo funkcji. Na początku myślałem, że to kolejny bajer, ale Microsoft (konkretnie Applied Sciences Group) przygotował rozwiązaniu konkrety. Ekranik jest podłużny i może prezentować podręczne menu z kafelkami Live, ale i przechwycić część zadań. Przykładem jest szybkie odpisywanie na maila. Pole pokaże nam uproszczony widok skrzynki, więc nie będziemy musieli marnować przestrzeni na ekranie głównym.

Microsoft DisplayCover

Jest to próba zwiększenia produktywności komputera, czyli dodaniu mu jeszcze większej wielozadaniowości. Windows 10 daje nam opcję dzielenia ekranu, ale taki panelik mógłby ułatwić i przyspieszyć pracę. Microsoft podał też kilka parametrów DisplayCovera. Panel typu e-ink ma 1208 x 305 pikseli. E-papier nie wymaga dużo energii do pokazywania treści, więc nie potrzeba mu wielkiego magazynu energii. Wyświetlacz może generować dodatkowe funkcje lub przyciski i być rozszerzeniem dla zwykłej klawiatury qwerty, której w tabletowych wymiarach brakuje miejsca na więcej przycisków. Klawiatura taka musi być mobilna, więc jej rozmiary mają pewne limity.

Myślę też, że taki panoramiczny panel mógłby spokojnie zastąpić trackpad. Dotykowe e-tusze są dziś już normą. Gesty spokojnie rozpozna. Developerzy aplikacji mogliby przygotowywać swoje zestawy przycisków i dodatkowych opcji do programów głównych, pokazujących się na kolorowym ekranie tabletu. Widzę też zaletę w postaci wykorzystania rysika na płaskiej powierzchni na blacie, a nie opartym pod kątem ekranie (większy komfort działania). Jak widać, potencjał jest spory. Na razie to wyłącznie prototyp, więc nie wiadomo nic na temat ewentualnej wersji finalnej. To nie pierwsze podejście do klawiatury z ekranem. W 2009 roku Microsoft pracował nad Microsoft Adaptive Keyboard, czyli pełnoekranowej wersji kolorowej.

źródło: Microsoft via engadget.com