Platforma Mixed Reality od Microsoftu rusza już na dobre. Zapowiadano, że współpracować z nią będzie kilka znanych ze świata elektroniki marek. Zaprezentowano już gogle VR od Acera i HP, a na odsłonę czekały jeszcze inne propozycje. Dell Visor to trzeci (nie ostatni) przedstawiciel dla Windowsa w edycji wirtualnej rzeczywistości. Wszystkie odmiany debiutują w podobnym czasie i mają być gotowe na jesienny boom.

Dell Visor VR118

Dell Visor to podobno najwygodniejsze gogle VR jakie do tej pory pojawiły się na rynku. Cała konstrukcja różni się od innych jedynie detalami, ale widocznie mającymi wpływ na komfort. Ciekawie prezentują się sensory głębi z 6DOF (six degrees of freedom), ponieważ przypominają oczka obcego (pierwsze skojarzenie obserwując jednostkę na głowie użytkownika). Myślę, że to chyba zabieg celowy, mający odróżnić sprzęt od innych. Większość headsetów VR jest bardzo podobna, więc każdy szczegół staje się ważny. Wszystkie modele dla Windows Mixed Reality mają odpowiednie mocowanie na głowę i nie inaczej się u Della.

Gogle można podnieść do góry bez zdejmowania z głowy całej konstrukcji, co ułatwia powrót do normalnej rzeczywistości. Mocowanie jest regulowane. Te wszystkie parametry związane z wyglądem i formą są znajome, gdyż to Microsoft polecił ich stosowanie (wg modelu referencyjnego). Ma to sprawić, że wszystkie modele będą zbliżone funkcyjnie. Pozwoli to na lepsze dostosowanie do komputerów z Windows 10, nie ograniczając tym samym kompatybilności (powinny współpracować z praktycznie każdym PC z Windows 10, który wspiera platformę Mixed Reality). Komputery muszą mieć swoje wymagania, ale będą bardziej uniwersalne od tych dla HTC i Oculusa.

Dell Visor VR118

Same gogle wyceniono na 360$, ale za dodatkowe 100 będzie można nabyć też kontrolery ruchu. Trzeba liczyć oba koszty, bo jednak obsługa systemu VR bez tych narzędzi staje się mocno ograniczona. Dell proponuje takowe i wcale nie są to kontrolery wyłącznie dla gogli Visor. Można ich użyć również z jednostkami od Acera, czy HP. Developerom gier i aplikacji łatwiej będzie projektować aplikację, gdy będą mieli pewność, że gogle różnych marek nie będą się specjalnie różnić. Taka standaryzacja to też dobre info dla samych klientów. Platforma ze wsparciem kilku producentów powinna być silniejsza. Klientom pozostanie wybór odnośnie designu, szczegółów, koloru i przywiązania do producenta.

Na koniec jeszcze kilka ważnych specyfikacji (tak dla pełnego przekazu). Dell Visor ma posiadać dwa ekrany LCD 1440 x 1440 . Niestety frontowy panel nie posiada kamerek, które mogłyby pokazać obraz przed nami (na pełne Mixed Reality będziemy musieli pewnie poczekać do kolejnych generacji). Jak widać, Dell Visor to gogle w bieli, co nie jest zbyt popularne (dominują ciemne odmiany). Może to mieć znaczenie przy sprzedaży. Koszt zestawu? Atrakcyjny, przynajmniej porównując do 499 i 599 dolarów HTC Vive i Oculus Rift (już po niedawnych obniżkach). Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że obaj giganci szykują następców. Nie sam hardware ma jednak największe znaczenie. To baza aplikacji rządzi. Microsoft ma plany, by konkurować z rywalami (będzie wsparcie Steam VR). Gogle Mixed Reality od Dell ma trafić na rynek w październiku, ale już we wrześniu przyjmowane będę pre-ordery.

źródło: Dell