Pamiętacie projekt Intel Edison? Niewielkie chipy mają napędzić Internet Rzeczy w kolejną fazę. Niemal wszyscy wielcy producenci zauważają już nową erę gadżetów oraz powiązań w świecie urządzeń i przygotowują swoje platformy do współpracy z nimi. Także Microsoft działa i prezentuje „Windows on devices”, czyli system dla gadżetów Internet of Things. O nowym kierunku opowiedziano już na konferencji BUILD 2014. Oznacza to mniej więcej, iż gigant z Redmond chce, by Windows trafił niemal wszędzie. W związku z tym poinformowano, że system na mniejsze urządzenia (do 9 cali) będzie pozbawiony opłat.

Powstała już nawet strona promująca sekcję – windowsondevices.com. Hardwarem będzie w tym przypadku Galileo Intela, czyli niewielki mikrokontoler, na którym zainstalowany będzie nowy Windows. Pierwsze narzędzia SDK pojawią się już wkrótce, a „przedmiotem”, który demonstrował możliwości był fortepian. Cała platforma ma współpracować z urządzeniami mobilnymi wyposażonymi w najnowszy Windows Phone 8.1, dzięki czemu obsługa, komunikacja i synchronizacja będzie umożliwiała powiązanie w sieci.

Być może (a raczej na pewno) w przyszłości platforma będzie współpracowała z ubieralnymi gadżetami, które są naturalnym kompanem w świecie Internetu Rzeczy. Przypomnę, że parę tygodni temu Google przedstawił Android Wear, czyli swój wariant mini systemu na smart watche. Pierwsze narzędzia od MS dla developerów mają trafić jeszcze przed końcem wiosny. Co to wszystko oznacza? Mniej więcej tyle, iż całe mnóstwo nowych gadżetów typu smart będzie miało szansę skorzystać na nowym rozwiązaniu Microsoftu, przyspieszając w budowie nowego ekosystemu inteligentnych przedmiotów.

Całość ma współpracować z chmurowym Microsoft Azure. Sam Internet of Things jest kojarzony zwykle z domem, ale całe mnóstwo nowych rozwiązań zaczyna pojawiać się także w poza nim. Zwrócę też uwagę na fakt, że teraz niemal wszystkie systemy Microsoftu będą działać w jednym, spójnym ekosystemie: od smartofnów i tabletów, aż po stacjonarne jednostki, czy konsolę Xbox One. Nie muszę chyba przedstawiać zalet włączania ich w świat obsługi i kontroli przedmiotów codziennego użytku, wykorzystujących możliwości wspólnej komunikacji. Na koniec jeszcze mała ciekawostka, o której szerzej kiedy indziej – Windows będzie też konkurencją dla Apple CarPlay, czyli trafi również do samochodu (współpraca ze smartfonami z Windows Phone).

źródło: windowsondevices.com