W okresie wakacyjnym wzrasta zainteresowanie akcesoriami do nurkowania. Większość smartfonów posiada już jakąś szczelność na wodę i pozwala zanurzać telefon, by nagrać podwodne ujęcia. Są to jednak certyfikaty wystarczające na płytkie głębokości, więc co najwyżej nagramy ujęcia na basenie. Nurkowie potrzebują już zdecydowanie lepszego zabezpieczenia, więc kamerki akcji oraz smartfony otrzymują dedykowane obudowy. Problem w tym, że muszą być właśnie odpowiednio dopasowane do modelu, co utrudnia zakup przy sprzęcie niszowym. Xpoovv chce to zmienić i oferuje uniwersalne opakowanie.

tekst alternatywny

Xpoovv – ochronka do nurkowania

Na swoim blogu przedstawiłem już kilka atrakcyjnych opakowań podwodnych do smartfonów. Nagrywanie pod wodą robi się popularniejsze, więc producenci akcesoriów chętnie tworzą rozwiązania dla popularnych jednostek. Najczęściej iPhone’ów oraz dobrze sprzedających się Androidów. Xpoovv spróbuje dać szansę większej liczbie telefonów, co oznacza, że powinno udać się użyć gadżetu nawet, gdy zdecydujemy się wymienić telefon na inny. Żywotność wyrobu powinna zatem teoretycznie się sporo wydłużyć. Autorzy zapewniają współpracę ze smartfonami o przekątnych ekranu w zakresie 4.5-6.5 cali, czyli większości obecnie produkowanych.

Obudowa pomieści modele o gabarytach: 159 x 69 x 9 mm. Telefony umieszcza się jak kartki w skanerze, czyli do konkretnego rogu. Wszystko po to, by udało się objąć przyciskami obszar wyświetlacza odpowiedzialnego za kontrolę ustawień aparatu. Te przyciski działają jak w konkurencyjnych akcesoriach tego typu. Potrzebna będzie tylko instalacja specjalnej apki od producenta. W niej trzeba będzie oczywiście podać markę i model swojego smartfona. Po wsunięciu telefonu do obudowy potrzebne będzie jeszcze wypompowanie ze środka nadmiaru powietrza. Nie chcemy przecież, by ciśnienie rozsadziło nam sprzęt. Czuwać nad tym ma czujnik.

Uniwersalne podejście ma swoje zalety, ale także i wady. Będzie sporej wielkości, chociaż i tak dzisiaj większość urządzeń ma duże wyświetlacze. Waga ma wynieść tylko 360 gramów, natomiast maksymalnie zejdziemy pod wodę z Xpoovv na 40 metrów. Przewidziano tu też opcję doinstalowywania dodatkowym akcesoriów, np. lepszego doświetlenia czy uchwytów. Aktualnie projekt bierze udział w crowdfundingowej kampanii na Kickstarterze, gdzie pierwsi zainteresowani mogą nabyć moduł za 59$ (finalnie ma wynieść 99$). EDIT: autorzy wstrzymali zbiórkę.