Już sporo dni po targach Mobile World Congress, ale gadżetów zaprezentowano tam tak wiele, że pewnie jeszcze przez sporo czasu będzie o czym pisać. Staram się wybierać na bloga te ciekawsze. Ostatnio rozmawiałem z kimś przez telefon i miałem wrażenie, że po drugiej stronie wiał halny. Prawie nic nie było słychać. I przypadkowo, jeszcze tego samego dnia, trafiłem na ten drobny dodatek do smartfonów – właśnie z imprezy w Barcelonie. Brzmi jak reklama, co? Zaznaczyłbym wtedy, że sponsorowane ;). Windblocker to przystawka do smartfonów i tabletów, mająca całkowicie wyeliminować wszelkie szumy powodowane warunkami pogodowymi. Druga strona będzie nas po prostu lepiej słyszała, jeśli u nas dmucha, wieje i urywa głowę.

Dzisiejsze technologie w najnowszych urządzeniach pozwalają redukować szumy. Jest więcej mikrofonów, specjalne systemy i algorytmy, no i eliminacje software’owe. Nie da się jednak ograniczyć hałasu powodowanego mocnymi wiatrami. Okazuje się, że na wszystko są dziś akcesoria. Windblocker ma być blokadą (przykryciem) na mikrofonik (dobrze jest wiedzieć, gdzie się w naszym telefonie znajduje). Hałas jest wtedy praktycznie w całości ograniczany. Nie wiem jaki będzie ostateczny efekt, ale prawdopodobnie taki sam jak pierwszy kontakt z jakością dźwięku przez HD Voice.

Gadżecik to banalne rozwiązanie, które jest stosowane od dekad w przypadku profesjonalnych mikrofonów (np. w relacjach telewizyjnych z tzw. pleneru). Producent tego wynalazku przygotował po prostu miniaturową opcję w postaci klipsu do telefonu. Powinien pasować do mnóstwa urządzeń niezależnie od systemu operacyjnego. To nie poprawka systemowa, a fizyczne akcesorium. Przykrywamy tylko moduł z mikrofonikiem, nie cały model. Fakt, trochę odstaje, ale lepiej jak nas słychać, prawda? W razie czego można go szybko zdjąć i przypiąć do breloczka lub kluczy. Zainteresują się nim wszyscy mający kontakt z niedogodnymi warunkami pogodowymi (od żeglarzy, przez ludzi pracujących w terenie, aż po amatorów nagrywania filmików bez niepotrzebnych szumów).

Taki dodatek sprawdzi się również właśnie przy rejestrowaniu smartfonem/tabletm video. Na pewno poprawimy im jakość dźwięku, a że mobilne urządzenia zwiększają swój udział w nagrywaniu materiałów, to i wrasta zapotrzebowanie na lepsze efekty.

źródło: windblocker.com via slashgear.com