Całodobowe odczyty tętna w zegarkach Apple Watch

23 Wrz 2017

System watchOS4 to sporo nowych, inteligentnych opcji dla zegarków Apple Watch. Wraz z czwartą generacją firmware’u przybyło też usprawnień w sekcji health & fitness, co od samego początku istnienia gadżetu jest bardzo ważnym elementem systemu. Smartwatch ma być również sportowym zegarkiem, więc każda nowa generacja stara się dostarczać tu coś nowego. Jedną z bardziej zauważalnych zmian jest udoskonalenie odczytów optycznego czujnika pracy serca. Apka Tętno zwiększy zakres pomiarów, więc ubieralne urządzenie stanie się jeszcze ciekawszym miernikiem aktywności, ale i samego zdrowia.

Apple Watch tętno

Nowy soft dla Apple Watch ma rozszerzyć odczyty tętna. Obok pomiarów w trakcie treningu i sesji oddechowych (apka Breath), zegarek ma teraz analizować również puls w spoczynku (całodobowo), w marszu i w fazie regeneracji po treningu. Umożliwi to lepsze obrazowanie sytuacji organizmu, czyli konkretniejsze oceny wysiłku i zastosowanych programów treningowych. Tego typu analizy są w sportowych zegarkach bardzo ważną częścią oceny wydolności organizmu, ale nie tylko to wzięto pod uwagę przy poprawianiu sportowych właściwości zegarka. Apple wprowadziło też detektor nietypowych zachowań serca. Apple Watch wykryje nieprawidłowości, które mogą prowadzić do schorzeń lub kontuzji (no i gorszych wyników sportowych).

Apple Watch ma być nie tylko trackerem aktywności, ale i naręcznym sprzętem do oceny stanu zdrowia. Już przy pierwszej generacji mówiło się, że smartwatch jest w stanie rozpoznać pewne symptomy, ale okazuje się, że pierwsza generacja urządzenia wraz z updatem nie otrzyma nowych rozwiązań analizy tętna. Nowe funkcje monitoringu pracy serca dotyczą jedynie modeli Series 1, Series 2 i najnowszego Series 3. Przypomnę, że Series 1 (2016) to odświeżona wersja pierwszej generacji (2015), a więc zupełnie inny zegarek niż Apple Watch 1. Widocznie potrzebny jest szybszy procesor i wydajniejsza bateria.

Apple Watch tętno

Więcej odczytów za dnia pomoże w wykrywaniu schorzeń. Apple Heart Study przeanalizuje odczyty odpowiednio dużej grupy użytkowników i przyjrzy się statystykom. Ma to pomóc w leczeniu i diagnozowaniu migotania przedsionków i arytmii.

Aktualizacja watchOS 4 została przygotowana dla wszystkich odmian smart zegarka z Cupertino, ale starszy wariant nie będzie miał do dyspozycji wszystkich nowości. Przy okazji tematu o nowych możliwościach czytnika tętna, przypomnę, że na ostatniej konferencji, gdy prezentowano Apple Watch series 3 z LTE, zapowiedziano nowy program Apple Heart Study (na wzór HealthKit and ResearchKit). To kolejne studium nad wynikami użytkowników urządzeń Apple, które ma dostarczyć nowe dane na temat ogólnej kondycji. Lepszy czujnik ma zagwarantować odpowiednią jakość analizy, która pewnie zostanie wykorzystana przez specjalistów z Stanford University.

Nowe funkcje zdrowotne Apple Watcha wykorzystamy poza treningiem, gdyż zegarek powiadomi nas, gdy praca serca będzie zbyt wysoka podczas, gdy wcale nie wykonywaliśmy żadnych ćwiczeń. Bez sensora trudno wykryć nieprawidłowości, więc skoro nosimy już na ręce smart zegarek to dobrze, by przydał się do czegoś więcej niż tylko notyfikacje z popularnych aplikacji.

źródło: Apple

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *