VEZO 360 – sferyczny rejestrator 4K do kokpitu

4 Kwi 2019

VEZO 360 video rejestrator 4K 360 do samochodu

Samochodowe rejestratory muszą mieć dobry obiektyw, radzić sobie po ciemku i posiadać szeroki kąt widzenia. Logicznym było wdrożyć tu możliwości kamerek sferycznych. W powiązanych pod artykułem wpisach możecie zobaczyć, że format ten jest już nawet stosowany, ale propozycji nie ma za wiele. Vezo 360 to kolejna opcja wyboru. Pierwsza 4K do kokpitu, która zarejestruje obraz dookoła pojazdu, przypilnuje kierowcę przed zaśnięciem i przypilnuje samochodu.

VEZO 360 – pierwsza sferyczna kamerka 4K do kokpitu

Autorzy projektu Vezo 360 zaoferowali swój wyrób w crowdfunding na Kickstaterze, gdzie poszukują wsparcia finansowego i zainteresowania gadżetem. Przygotowano dwie odmiany: standardową i ze wsparciem Sztucznej Inteligencji do analizy stanu kierowcy (chroniąc przed zasypianiem za kierownicą). Większość funkcji w obu wariantach jest jednak tych samych. Panoramiczne ujęcie ma objąć praktycznie całe otoczenie wokół i wewnątrz pojazdu, dzięki czemu urządzenie sprawdzi się jako strażnik oraz rejestrator sytuacji na drodze.

tekst alternatywny

Ma to działać tak samo, jak w przypadku normalnych video rejestratorów, czyli obserwować i nagrywać, ale z dużo szerszym polem widzenia. Firma AirVizon ma w jednym module przyczepianym do szyby zaoferować dwa systemy. Oprócz rejestrowania obrazu pilnować senności kierowcy. Tego typu narzędzia proponuje już Jaguar Land Rover, Nissan i Peugeot (i-Cockpit). W VEZO 360 za temat wzięły się algorytmy uczenia maszynowego. Podobnie, jak kiedyś kamerka w Google Glass, kamerka ma rozpoznawać sygnały zmęczenia na twarzy. Od częstotliwości mrugnięć, przez długość ziewania i ułożenia ust, aż po opadającą głowę. W razie czego, dać sygnał adekwatny do sytuacji.

Dodatkowo połączenie z aplikacją mobilną na smartfon, GPS do lokalizacji zaparkowanego auta, magnetyczne złącze, pozwalające zabrać kamerkę ze sobą i używać jak kamerki akcji 360. Połączenie z telefonem to dostęp do Internetu i szansa na dzielenie się ujęciami. W trybie ochrony pojawia się specjalne światełko, które zwraca na siebie uwagę. Kamerka powinna zapisać kręcące się wokół autka osoby, ale zobaczymy to dopiero po fakcie, bo zbrakło slotu na kartę SIM. Dopiero wtedy wyrób byłby kompleksowy. VEZO 360 ma zadebiutować w maju, o ile uda się zebrać środki. Najtańsze wpłaty to 149$, czyli połowa finalnej wyceny. Model z AI będzie o 50$ droższy.

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comment (1)

  1. Wow, robi wrażenie! Mój rejestrator samochodowy od Xiaomi 70mai nie ma takich funkcji, a myślałam, że to jedna z najlepszych kamerek na rynku 😀 Chętnie bym kupiła taką kamerkę jak tylko będzie dostępna 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *