Czujniki będą nam towarzyszyć niebawem we wszystkim. Na razie najchętniej są wykorzystywane do celów sportowych, ale i zdrowotnych. Mówi się, że sport to zdrowie, ale im bliżej tego zawodowego, tym gra ma mniej wspólnego z zabawą, a więcej z wyczynową, ostrą rywalizacją. To jest już zauważane od dawna, bo inaczej sportowcy nie mieliby na sobie przeróżnych ochraniaczy, kasków i innych zabezpieczeń. Niestety nawet i one nie są czasem w stanie ochronić ciała przed kolizjami. Kontuzje w sporcie to norma, a w tym zawodowym jest wpisywana w ryzyko. Trzeba jednak znaleźć granicę, po której dalsza aktywność musi być na jakiś czas wstrzymana. Wstrząśnienia lub wstrząsy mózgu w sporcie się zdarzają – warto je monitorować.

Do analizy wpływu zderzeń na naszą głowę może posłużyć ubieralna technologia. Triax SIM-P to jeden z nielicznych gadżetów do założenia na głowę, który będzie stale monitorował ewentualne ryzyko urazów. Jest lekki i nie powinien przeszkadzać w większości dyscyplin. Czy to pod kaskiem, czy na gołej głowie, będzie zbierał odczyty na temat wszelkich wstrząsów i uderzeń, a dane przekazywał bezprzewodowo do mobilnej aplikacji na smartfon. Będzie to dobre wsparcie dla ekipy medycznej, która pilnuje zdrowia sportowców, ale nie zawsze jest w stanie ocenić uraz (często oznaki nie są zbyt czytelne). Podgląd w panel na smartfonie lub tablecie ułatwi im podejmowanie decyzji.

Wczoraj pisałem o wynalazku VERT, potrafiącym badać przeciążenia stawów, a dziś sensory skupiające się na głowie, czyli mózgu – koordynującego wszystko. Jeśli dobrze pamiętam, to wcześniej na blogu pisałem też o bardzo podobnym wynalazku do ochrony głowy, ale w postaci wkładki zabezpieczającej zęby. Zasada funkcjonowania jest ta sama. W środku znajdują się akcelerometry i to one zbierają wszelkie pomiary. Specjalne algorytymy i oprogramowanie przetwarzają dane i przekształcają je w zrozumiałe dla użytkownika informacje. Na ekranie smartfona możemy wtedy przeglądać dane w czasie rzeczywistym i reagować w odpowiednim czasie.

Może się okazać, że taka analiza uratuje nawet życie. Do kogo kierowane jest urządzenie? Praktycznie dla każdego sportowca. Wyróżnić jednak można takie dyscypliny jak piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka, hokej, koszykówka, futbol amerykański, rugby i cała reszta sportów kontaktowych. Myślę, że i jazda konna, a przede wszystkim boks będą tutaj też dobrymi przykładami. Ten ostatni chyba najbardziej. Są już sensory w rękawicach, gdzie możemy mierzyć siłę wyprowadzanych ciosów, a przecież to głowa odczuwa te uderzenia, więc warto o nią zadbać. SIM-P wyceniono na 189 dolarów.

źródło: triaxtec.com, Amazon