TomTom GO Navigation dla CarPlay

13 Cze 2019

Niedawno pisałem o odświeżeniu CarPlay, która nastąpi wraz z premierą systemu iOS 13 na jesieni. Apple już jakiś czas temu otworzyło kokpitowy systemik na mapy obcych developerów, z czego korzysta już kilka marek. Dołączy do nich TomTom, który wraz z aktualizacją swojej aplikacji ma umożliwić korzystanie z nawigacji przez platformę CarPlay na ekranie kokpitu.

TomTom GO Navigation z CarPlay

Aplikacja nawigacyjna TomTom GO Mobile ma bazować na TomTom GO Mobile. Największą zmianą ma tu być opcja wyświetlania treści przez CarPlay. Wcześniej możliwe było tylko obserwowanie wskazówek GPS na ekranie smartfona. Teraz podpięty z samochodem iPhone ma przerzucić zawartość do wygodniejszego formatu na panel pojazdu. To po prostu kolejna apka z takim trybem, więc jeśli jesteście jej użytkownikami to czeka was miłe info. Pojawienie się takiej funkcji ma też zachęcić klientów do korzystania z map od TomTom.

TomTom Go Navigation

Najbardziej pozytywną informacją jest ta dotycząca większej różnorodności w wyborze map współpracujących z CarPlay. Minął rok od kiedy Apple dało developerom taką możliwość i powoli swoje narzędzia dodaje więcej firm. Oprócz map od Apple, w CarPlay są już AutoMapy, Mapy Google, NaviExpert, Waze, czy te od Sygic. Co zaoferuje TomTom GO Navigation, by wygrać z rywalami? Przede wszystkim nie zmusi do zakupu własnego urządzenia (te wciąż są jednak w ofercie), tylko korzystania z GPS w telefonie oraz ekranu samochodu. Trochę to nawet dziwne, że TomTom tak późno wchodzi na CarPlay, skoro licencjonuje mapki gigantowi z Cupertino.

Mapki w TomTom Go Navigation ma opcję pobierania map offline z informacjami na temat utrudnień na drogach. Dodano tryb Moving Lane Guidlance – asystent pasa ruchu w bardziej zaawansowanej wersji. Holenderski autor obiecuje cotygodniowe aktualizacje, a to akurat bardzo ważne, gdy z map korzystamy zawodowo. Apka niestety będzie miała w edycji CarPlay pewne ograniczenia. Zabraknie np. Route bara z kolejnymi zdarzeniami na trasie. Oznacza to, że nie będzie to pełnoprawne oprogramowanie. Sądzę jednak, że kolejne aktualizacje będą starały się przenosić brakujące funkcje na ekran deski rozdzielczej.

Nowa wersja TomTom GO wciąż jest płatna i działa w modelu subskrypcyjnym. Pierwsze 7 dni jest bezpłatne i służy do przetestowania programu. Można go zatem pobrać na iPhone’a za darmo. Potem cena za miesiąc wyniesie 8.99 zł, a kwartalnie 21.99 zł. Jeśli od razu zdecydujemy się na pół roku opłaty z góry to pierwsze 30 dni jest gratis. W ramach usług są funkcje TomTom Online Search, Routing, TomTom Traffic oraz TomTom Speed Cameras. Na razie aplikacja jest dostępna tylko w AppStore dla iOS, ale obiecana jest też wariacja na Androida. Powinna zadebiutować jeszcze w tym roku. Czy będzie na Android Auto? Zależy w sumie od Google.

źródło: TomTom

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *