Budowanie domowej, inteligentnej sieci gadżetów dobrze jest rozpocząć od adapterów gniazdkowych. Są to urządzenia znane już od lat, ale dopiero teraz otrzymują większe możliwości. Kiedyś programowane były bezpośrednio na pokrętełku gniazdka i przeznaczone głównie do aktywacji podłączonej lampki. Miało to służyć odstraszaniu złodziei – światło można było ustawić na konkretny okres lub powtarzanie. Dzisiaj takie gniazdka potrafią wiele więcej, a to zasługa komunikacji z aplikacjami mobilnymi na smartfon. Modelem, który może zacząć naszą przygodę z nowoczesnym domem jest FRITZ! DECT 200. Gniazdko wpadło w moje ręce, więc miałem okazję się nim pobawić.

Adapter FRITZ! DECT 200 to nowość w ofercie producenta, który zajmuje się głównie urządzeniami sieciowymi: routerami i repeaterami, choć nie tylko. Nowe generacje routera mają też wsparcie aplikacji mobilnych, ułatwiających i podnoszących komfort zarządzania własną siecią. Fritz!App na dwie najpopularniejsze platformy: iOS i Android rozszerza dostęp do sieci i daje użytkownikowi panel sterowania noszony w kieszeni (niestety brak dla mojej Lumii z Windows Phone) . Taka forma to trend, który ostatnio widoczny jest na rynku routerów. Naturalnym krokiem było przygotowanie do kompletu elementu mogącego stać się częścią inteligentnej sieci. Do działania FRITZ! DECT 200 potrzebny jest też router FRITZ! Box. W moim przypadku konfigurację przeprowadziłem na modelu FRITZ! Box 7272.

Dom może zmienić nieco swój charakter jeśli dodamy do niego trochę dodatkowej obsługi dla naszego elektrycznego wyposażenia. Adapter wystarczy wetknąć do gniazdka, a potem podłączyć wtyczkę urządzenia. W ten prosty sposób otrzymujemy ciekawe możliwości zarządzania domem. Przyda sie też instalacja aplikacji mobilnej na telefon, będącej panelem obsługi i sterowania. Ostatnim krokiem jest konfiguracja i połączenie DECT 200 do routera FRITZ!Box – ten stanie się centralką do sterowania funkcjami inteligentnego domu. FRITZ! DECT 200 można też obsłużyć bezpośrednio z komputera, aparatu FRITZ!Fon (słuchawka do prowadzenia rozmów telefonicznych), ale mi zależało na sprawdzeniu głównie wersji na tablet lub smartfon z MyFRITZ! App. Najlepiej założyć specjalne konto MyFritz, które da nam dojście do interfejsu routera na urządzeniach mobilnych.

Jak przebiega konfiguracja?

Tym szybciej im lepiej znamy się na konfiguracji routera. Tą możemy zlecić specjaliście lub znajomemu, choć i sami sobie poradzimy przez prostego kreatora w przeglądarce. Samo uaktywnienie adaptera DECT 200 to już tylko sparowanie go z Fritz! Box przez naciśnięcie przycisku od bazy DECT. Konfiguracja jest możliwa przez interfejs graficzny routerów, ale i przez aplikację mobilną. MyFRITZ!App na smartfon lub tablet pozwoli na kontrolowanie gniazdka. Oba urządzenia mają diodowe wskaźniki informujące o synchronizacji. Platforma jest gotowa do zarządzania i możemy ją od tego momentu zdalnie obsługiwać.

Co potrafi gniazdko FRITZ! DECT 200?

Podłączony sprzęt do adaptera może być aktywowany wedle różnych potrzeb. Możemy zaprogramować i zaplanować godziny aktywacji według kalendarza, a czasem zlecić to losowemu uruchamianiu. To drugie przyda się do zapalania i gaszenia światła – np. lampki – przez co zasugerujemy obecność domownika. Ma to działać odstraszająco, gdy mieszkanie jest w rzeczywistości puste. Dużo ciekawiej prezentują się funkcje programowania czasu.

Ja podczas testowania zastosowałem sobie podłączenie do gniazdka mojego czajnika. Tak się składa, że stoi on na parterze, więc zaraz po alarmie budzika mogę zagotować wodę zdalnie (manualnie) lub ustawić go z kalendarzem lub konkretną godziną. Zamiast schodzić na dół, włączać wodę i wracać na górę, zagotowana woda czeka na zaparzenie herbaty. Zdarza się przysnąć przed TV – włączona lampka zgasi się automatycznie, gdy ustalimy pewną graniczną godzinę. Światło może być też uruchamiane lub gaszone w zgodzie z kalendarzem astronomicznym. Tutaj pomocny będzie Kalendarz Google. Pobrane zostaną informacje o wschodzie i zachodzie słońca, na które inteligentnie zareaguje FRITZ! DECT 200.

Innym razem podłączylem do gniazdka radio z ulubioną stacją, która wraz z budzikiem aktywowała urządzenie z porannym programem informacyjnym. Im więcej mamy gniazdek w domu, tym więcej różnych akcji można w mieszkaniu zaprogramować. Przykładowo zimą podpiąć do Fritz!Dect 200 piecyk albo, tak jak u mnie, elektryczną grzałkę do kaloryfera i nagrzać sobie pomieszczenie z odpowiednim wyprzedzeniem (zastrzegam by sprawdzić, czy wasze urządzenia są do tego zdolne). W ten sposób możemy zadalnie aktywować wiele domowych urządzeń nawet z samochodu czy autobusu. Udało mi się również ustawić zraszacze ogrodowe na poranne podlewanie trawnika (gniazdko umieszczone w domu, nie na zewnątrz).

Czynności możemy rozplanować cyklicznie: codziennie, cotygodniowo, ale i jednorazowo. W większym domu możemy zainstalować do 10 gniazdek na raz. Należy zwrócić uwagę na fakt, że do gniazdka możemy podłączyć sprzęt do 2300 Watt/10 Amperów. FRITZ! ma gwarantować do tego stałe wsparcie w formie aktualizacji. Dzięki nim będą zwiększać się możliwości adaptera. Sam gadżet nie jest duży, choć nie wszędzie uda się go zainstalować, ale to samo tyczy się konkurencji (z racji budowy musi lekko odstawać od gniazdka w ścianie).

Inteligentny dom to nie tylko zdalna obsługa. Bardzo ciekawie prezentuje się funkcja monitoringu zużycia energii. Dane będą dotyczyć aktualnego poboru mocy, napięcia w woltach, uśrednionego zużycia w ciągu godziny, miesiąca lub roku. Informacje pojawią się tradycyjnie w formacie kWh, ale i w przeliczeniu na koszt lub wytwarzanego CO2. Wszystkie te wiadomości mogą docierać do nas w formie notyfikacji mailowych. Nie muszę chyba pisać do czego to posłuży. Zwiększa świadomość wykorzystywania energii i pozwala na lepsze zarządzanie domowym wyposażeniem, a także oszczędzaniem pieniędzy.

Ocena końcowa:

Niemiecki producent AVM przygotował gniazdko, które może zautomatyzować niektóre zadania w domu. Wystarczy podłączyć do niego sprzęt: czajnik, ekspres do kawy, oświetlenie, grzejnik i inne urządzenia, a jego aktywację ustawić na ekranie telefonu, tabletu lub komputera. Pierwsza instalacja nie jest specjalnie trudna, a potem wystarczy tylko przepinać adapter między gniazdkami. Aplikacja mobilna w sekcji smart home posiada manualny włącznik, więc smartfon stanie się pilotem dla domowego wyposażenia, ale to ustawianie automatu będzie tutaj ciekawszą funkcjonalnością. W końcu chcemy automatyzować zadania w mieszkaniu. FRITZ! DECT 200 ma być stale aktualizowany i tutaj liczę na więcej możliwości w kolejnych miesiącach – chcę więcej funkcji.

Szkoda, że gniazdko wymaga parowania z routerem FRITZ! Box, ale w ten sposób producent zachęca do tworzenia sieci opartych o własne, sprawdzone rozwiązania komunikacji. Programy mobilne są dostępne w natywnych wersjach na iPhone’a, iPada i smartfonów lub tabletów z Androidem. Sugerowana cena za inteligentne gniazdko FRITZ! DET 200 to 229 zł (plus router).