Jakiś czas temu Google widząc potencjał w Nest Learning Thermostat, czyli inteligentnym termostacie współpracującym z aplikacją mobilną na smartfon, po prostu kupił firmę produkującą gadżet. W ofercie jest też detektor gazu/dymu Nest Protect, które razem tworzą element nowoczesnego mieszkania. Ich zaletą jest możliwość komunikowania się z telefonem oraz ich obsługa lub otrzymywanie powiadomień wprost na smartfon. Wspólnie z innymi urządzeniami dla domu mogą utworzyć sieć inteligentnego domu. Ich ogromne możliwości zwiększy teraz aplikacja IFTTTserwis do automatyzacji wielu czynności.

Myślę, że pisałem już o usłudze tyle, że wiecie dobrze do czego służy. Przypomnę jednak w skrócie: apka IFTTT to cyfrowe spoiwo dla wielu kanałów (teraz także Nest), pozwalające na tworzenie akcji – najczęściej tworząc sieć automatycznych zależności. Te możemy budować samemu lub korzystać z gotowych propozycji społeczności aplikacji. Oczywiście im więcej wyposażenia z listy partnerów If This Then That, tym więcej ciekawych kombinacji i zależności można przygotować. Swoje dodadzą teraz termostat i sensory monitoringu wnętrza od Nest. Zamiast manualnie wykonywać czynności, możemy zlecić je automatom.

Najlepiej podać kilka przykładów, które zobrazują zalety współpracy urządzeń Nest z IFTTT. Od najprostszych, czyli ustawienia wysyłki maila, gdy wykryty zostanie niski stan baterii, aż po wykorzystanie współpracy termostatu lub detektora z innymi inteligentnymi wynalazkami (muszą one również być partnerem serwisu IFTTT). I tak na przykład możemy powiązać Nest z żarówkami Philips Hue, czy urządzeniami serii WeMo od Belkin (np. inteligentnych gniazdek), gdy opuścimy dom (kanał lokalizacji i strefy). Wtedy możemy nadać im akcję automatycznego wyłączania wszystkiego, nadając im nazwę „wyjście z domu”. Wystarczy opuścić dom (ze smartfonem w kieszeni), a system wykryje akcję i wymusi działanie pozostałych powiązań – zgasi światło, wyłączy ogrzewanie i inne podpięty do gniazdek sprzęt.

To tylko jeden z przykładów. Mi podpadł do gustu ten związany z reakcją termostatu na warunki pogodowe z kanału pogodowego – aktywującego specyficzną temperaturę w zależności od pogody – automatycznie! Tych jest dużo, dużo więcej i można je budować w zależności od potrzeb i możliwości posiadanych gadżetów (kanałów). Tak inteligentnie i automatycznie działający ekosystem ułatwi nam życie i oszczędzi zabawy z ustawieniami. Oczywiście tylko wtedy, jeśli nasza sieć i „zabawki” współpracują ze sobą lub IFTTT. Serwis ten jest dostępny na smartfony/tablety z iOS lub Androidem i stale się rozrasta – co możecie zauważyć czytając mojego bloga.

źródło: blog.IFTTT.com