Co się działo w świecie mobajlu w ostatnich tygodniach? Pierwszy tydzień kwietnia 2017. #TechMix VOL. 34

TechMix
Zobacz też: poprzedni #TechMix vol. 33

Kolejny #TechMix (zestawienie informacji z zeszłego tygodnia) przed wami. Wraz z trzydziestą odsłoną serii wprowadziłem kilka zmianek. Dodałem mini sekcje z dodatkowymi ciekawostkami: zapowiedziami, statystykami oraz najciekawszymi premierami z zeszłego tygodnia. Nowe zestawienia wieńczyć będę jakimś bonusowym materiałem.

Przed wami najciekawsze i najdziwniejsze informacje z siedmiu poprzednich dni, które dotyczą świata technologii – gównie mobilnych, ale nie tylko. Co mogło was ominąć w pierwszym tygodniu kwietnia? Oto ważne i mniej ważne wieści, które pojawiły się w mediach w ostatnich dniach. Technologie niekoniecznie na poważnie.

1. Pokemon GO leczy

Pokemon Go pojawił się w połowie zeszłego roku i od tamtej pory wywarł na świecie znaczenie w kilku aspektach. Sporo z nich dotyczy sfer społecznych. To, że aktywował ludność do ruchu, jest ogólnie znaną zaletą gry. Okazuje się jednak, że pomógł zredukować również próby samobójcze. Mowa o konkretnym regionie w Japonii. Tojinbo było popularnym miejscem odbierania sobie życia. Odkąd funkcjonuje Pokemon Go, takich przypadków już tam się nie odnotowuje (przynajmniej w pierwszym kwartale 2017). Jak to się stało? Twórcy gry postanowili wykorzystać lokalizację i ściągać tam ruch. Miejsce nie jest już zaciszne, więc odstrasza. Pytanie tylko: czy statystyki nie przeniosły się po prostu w inne miejsca?

2. Blackberry nie umiera?

W którymś zestawieniu #TechMix wrzuciłem informację o zerowym (prawie) udziale marki Blackberry w rynku smartfonów. Wynikało z niego, że urządzenia te już praktycznie nie liczą się na rynku. BB przechodzi jednak na Androida i funkcjonuje na licencjach. Zbliżający się KEYone będzie chwilą prawdy, ale być może nawet jeśli sprzęt sobie nie poradzi to logo Blackberry będziemy widzieć na innych gadżetach. Okazuje się, że licencje mają wyjść poza mobile. TCL chce, by brand dotarł również do tabletów (już tutaj zresztą kiedyś był), urządzeń ubieralnych, a także medycznych, wyposażenia wnętrz, czy terminalny point-of-sale. Desperacja, czy dobra strategia? Powyżej filmik koncepcji smart zegarka od BB sprzed kilku lat.

Android vs Windows. Badania StatCounter

3. Jak Android pobił Windę

Stało się! Ten moment był wyliczony na okolice marca i rzeczywiście się potwierdził. Sukcesywnie swój zasięg zwiększał Android (wciąż to robi) i zbliżał do osiągnięć systemu Windows, przynajmniej w kwestiach użytkowania Internetu. W zeszłym tygodniu opublikowano raport na temat zmiany miejsc dwóch gigantów. Platforma Google wyprzedziła oprogramowanie Microsoftu, co oznacza, że mamy nowego lidera. Informacja dla Google bardzo prestiżowa!

The Galaxy S8 Design

4. Galaxy S8 Design Story

Pamiętacie album wzornictwa „Designed by Apple in California”? Kilka miesięcy temu w Cupertino stworzono bardzo drogą księgę o produktach z logo nadgryzionego jabłuszka. Samsung ma być gorszy? Nie może być! Koreańska firma stworzyła podobny projekt, ale dla najnowszego flagowca Galaxy S8. Album Unconfined: Galaxy S8 Design Story ma bardzo podobny format i estetykę. Może nie będzie miał aż takiej wartości kolekcjonerskiej co wyrób konkurenta, bo prezentuje proces wyrobu (filozofię) tylko jednego, konkretnego produktu, ale szykuje się z nim na Milan Design Week 2017.

Tizen

5. Tizen „najgorzej chronionym systemem”

Samsung wykupił kilka lat temu system operacyjny Tizen i od kilku lat rozwija go po swojemu. Producent podszedł do tematu ambitnie, bo chce kiedyś zamienić Androida na własny soft. Na razie jest on obecny na Smart TV, smartwatchach i kilku smartfonach. Zanim zobaczymy go we flagowcach może minąć jednak sporo czasu. Okazuje się bowiem, że platforma ta jest „jedną z najgorzej zaprojektowanych od strony zabezpieczeń”. Tutaj cytuję ekspertów, którzy zauważyli, że kod Tizena jest podatny na ataki zdalnego dostępu. Nie będę się znęcał konkretami, znajdziecie o nich info w specjalistycznych mediach. Koreańska marka ma nad czym pracować.


Technologiczne dane statystyczne:

  • Xiaomi Thermometer jest 73. produktem crowdufindingowym tego chińskiego producenta
  • Android po raz pierwszy pokonuje Windę (jako najczęściej używany OS do Internetu)
  • w zeszłym tygodniu swoje pierwsze urodziny obchodziło HTC Vive (prezentem były 100$ zniżki)
  • Apple TV znajduje się w 5% domów USA (dużo? mało?)
  • Galaxy S8 Special Edition z 6 GB RAM ma kosztować 1000$ (premiera w Korei i Chinach). To nie pierwszy smartfon z 6 GB (Vivo Xplay5 wydano rok temu i kosztował 655$). Samsung chce dodać do specjalnej edycji stację DeX (warte 150$)
  • Apple zamówiło u Samsunga 70 milionów ekranów OLED (dla iPhone’a 8)
  • Pokemon Go pikuje. Aktywność użytkowników spadła z 28 do 5 milionów
  • Album „The Life of Pablo” Kanye Westa pierwszym pokrytym platyną wyłącznie ze streamingu!
  • Milion dolarów – nagroda Turinga dla Tima Bernersa-Lee (twórcy www)
  • Malware’owe ataki na MacOS wzrosły w 2016 roku o 744% (źródło: McAfee)
  • Najnowsze statystyki przyjęcia Androida wg raportu Google: Nougat 7.0 – 4.9%, Marshmallow 6.0 – 31.2%, Lollipop 5.0 – 31%, Kitkat 4.0 – 20%
  • 10 000 – tylu obserwatorów będą musieli posiadać YouTuberzy, aby zacząć zarabiać na platformie Google (nowe zasady)
  • LG Electronics szacuje zyski operacyjne pierwszego kwartału na 812 milionów dolarów
  • 1000 – tylu subskrybentów potrzeby, aby móc prowadzić kanał YouTube Mobile Live Streaming (na razie dostępny tylko w USA)

6. ColorWare dla Switch

ColorWare znane jest z oklejania wszelkiego rodzaju sprzętu, dając nam więcej opcji kolorystycznych. Ich najnowsza propozycja to okleina dla konsoli Nintendo Switch, a zwłaszcza jej mobilnej części (czyli przenośnego ekranu). Lubie personalizować swoje gadżety? Samo Nintendo dam nam kilka opcji, a lubi też wydawać odmienne wersje limitowane, ale aż tylu co ColorWare w ofercie nie znajdziemy. Na stronie jest oczywiście konfigurator. Powyżej wynik moich działań.

7. Cztery kamerki w smartfonie

Smartfon z podwójnym aparatem to powoli norma. Oba zwiększają właściwości fotograficzne urządzenia na różne sposoby (producenci sami wybierają jak chcą polepszyć efekty). Zdarza się, że podwójny obiektyw trafia na front telefonu. Wtedy zadowoleni są selfie-maniacy. A może po dwa na tył i przód? Cztery kamerki w jednym smartfonie proponuje nowy Alcatel Flash! Oczywiście to pierwszy taki gadżet na rynku.

Alcatel Flash

8. Microsoft Sprinkles

Ostatni zauważyć można modę na aplikacje prismopodobne. Wiele serwisów klonuje funkcje Snapchatu, a reszta firm koniecznie wrzuca do sklepików swoje odmiany aplikacji z filtrami oraz innymi modyfikatorami. W zeszłym tygodniu zadebiutował na przykład Apple Clips dla iPhone, ale nie tylko on. Microsoft też przygotował swoją odpowiedź. Sprinkles to apka do „upiększania” selfików. Kolejna! Były przecież Microsoft Selfie, czy Microsoft Pix. Widać ta sekcja to potencjalny biznes.

9. Efekt Pokemon Go spada

Na samym początku dałem pozytywny przykład pojawienia się na rynku gier apki Pokemon Go. Apki, która zmotywowała do ruchu setki milionów osób. Eksperci obawiali się jednak, że bez znaczących aktualizacji program tak szybko, jak tylko wzbił się na szczyt, zacznie z niego pikować. Tak się właśnie dzieje. Kiedyś rekordowe 28 milionów aktywnych użytkowników to dziś marzenie, bo gra ma ich tylko 5 milionów. To wciąż dużo, ale aż 23 miliony mniej! Czy Nintendo i Niantic ma pomysł na zwiększenie zaangażowania?

Pokemon Go

10. Wibrator z kamerką łatwy do zhakowania

Dzisiejsze gadżety dla dorosłych to już nie te same zabawki co kiedyś. Mają czujniki, kamerki i łączą się ze smartfonowymi aplikacjami. Bajerów jest coraz więcej, a wraz z nimi powodów do zmartwień, ponieważ urządzenia te okazują się podatne na ataki. Svakom to nie pierwszy przykład braku prywatności przy użyciu tego typu wynalazków, ale o wiele bardziej intymna, bo przecież z kamerką. Już jeden producent przyznał się do słabych zabezpieczeń, ale były to anonimowe dane z sensorów. Svakom rejestruje i przekazuje streamingiem widoki prosto z…

Hasło promocyjne Svakom Siime Eye brzmi teraz zupełnie inaczej…

11. Wizja iPhone’a na rocznicę

Zbliża się dziesięciolecie iPhone’a. Podobno oprócz ósmej generacji modelu ma zadebiutować też wyjątkowy smartfon Apple, który będzie rocznicową edycją. Jak będzie wyglądać? Tego jeszcze nie wiemy, ale swoją wizję kolejnych produktów Apple zawsze prezentuje Martin Hajek – zdolny grafik. Oto wyniki jego pracy:

iPhone X by Martin Hajek fot. computerbild.de

Ciekawsze premiery i debiuty pierwszego tygodnia kwietnia:

  • Android Wear 2.0 zadebiutował na 9 kolejnych smartwatchach (opóźnienia objęły kilka modeli z powodu „buga”)
  • LG G6 rozpoczyna w Polsce przedsprzedaż (3-19 kwietnia)
  • Honor 8 Pro z oficjalną premierą w Europie (trzeci smartfon na rynku z 6 GB RAM) – cena: 549 €
  • Honor 6C – Huawei prezentuje globalną odmianę Huawei Enjoy 6S
  • Polar M430 – nowy sportowy zegarek z poprawionymi czujnikami tętna (6 diod LED)

11. Aplikacja tygodnia: Sway

Jedną z fajniejszych aplikacji, które zadebiutowały w pierwszym tygodniu kwietnia jest moim zdaniem Sway. Już sam autor gwarantuje jakość. Projektem zajęło się studio Ustwo odpowiedzialne za świetne Monument Valley. Tym razem proponuje programik do medytacji, który wykorzysta czujniki smartfona. Wymyślono bardziej interaktywne ćwiczenia, mające prowadzić do relaksacji. Niestety płatna.

12. Pebble zadba o klientów

Pebble zostało przejęte przez Fitbit, a to oznaczało jedno: koniec produkcji zapowiadanych smart zegarków kolejnej generacji i prawdopodobnie wsparcia. Na szczęście producent robi co może, by nie pozostawić po sobie smrodu. Posiadacze dostępnych na rynku urządzeń mają otrzymać aktualizację przedłużającą żywotność e-papierowych gadżetów. Może nie da dostępu do wszystkich funkcji, ale zachowa obecne. Pebble wyłączy serwery, więc część programów (tych opartych na chmurze) przestanie działać. Modele nie będą potrzebować łączenia się serwerami. Tak czy siak, sprzęt prędzej czy później będzie w końcu niekonkurencyjny. Pozostaje czekać na efekty przejęcia przez Fitbit. Może hybryda smartwatcha z trackerem aktywności z funkcjami Fitbit.

Pebble
To już ostatnie chwile świetnej rodziny zegarków Pebble.

13. Fitbit ratuje życie

Apropos Fitbit. Dobrą robotę robi marce ostatnio opowieść o klientce, której sportowy tracker uratował życie. Oczywiście ten z oferty Fitbit. Owe urządzenia sprawdzają się najlepiej na nadgarstkach sportowców. Mierzą tętno, pułapy tlenowe, strefy tętna i inne biometryczne parametry. Pewnej 73-latce wearable pozwolił zlokalizować problem z sercem. Urządzenie wskazywało wysokie tętno (ponad 140 uderzeń na minutę), które z jej regularnym 60-70 odchylał się od normy ponad dwukrotnie. Zaalarmowało to kobietę, która wezwała karetkę. Późniejsze badania wykazały obrzęki krwi w obu płucach. To obciążało serce i mogło doprowadzić do śmierci. To nie pierwszy naręczny sprzęt, który wykrył problemy z krążeniem. Kiedyś czujniki Apple Watch ostrzegły jednego posiadacza o nadchodzącym zawale. Sytuacja bardzo podobna. To kolejne potwierdzenie, że kiedyś wearable będzie dla zdrowia bardzo ważnym monitoringiem.

14. Scania z CarPlay

Już praktycznie większość marek samochodowych określiła się jeśli chodzi o kompatybilność ekranu pokładowego z systemem operacyjnym jednego z gigantów elektroniki: CarPlay lub Android Auto (niektóre gwarantują współprace z oboma). Są jednak jeszcze producenci, którzy dopiero wdrażają rozwiązanie. Jest ich garstka. Czy to znaczy koniec rozwoju platform? Niekoniecznie. Swoje pojazdy dołącza do listy Scania, która produkuje większe okazy – autokary i ciągniki siodłowe („TIRy”). Teraz także ciężarówki będą oferować dotykowy interfejs i parowanie ze smartfonami.

CarPlay w kokpicie ciężarówki. fot. appleinsider.com

15. Facebook z przyciskiem „M”

W każdym zestawieniu #TechMix znajdzie się coś o Facebooku. Nie żebym był jakimś wielkim fanem, a dlatego, że ekipa Marka Zuckerberga cały czas pracuje nad nowościami w swoich serwisach i aplikacjach. Najnowszym rozwiązaniem ma być przycisk „M” w Messengerze. Trwają prace nad narzędziem z sugestiami wykorzystującymi do działania Sztuczną Inteligencję. Ma bazować na analizie naszych rozmów. Każdy gigant z branży ma swojego asystenta, mieć będzie i Facebook.


Zeszłotygodniowe plotki, przecieki i zapowiedzi:

  • ZAPOWIEDŹ: zapowiedziany na Mobile World Congress smartfon Blackberry KEYnote zadebiutuje dopiero w maju
  • INFO: Galaxy S8/S8+ nie są kompatybilne z goglami Daydream (przynajmniej na razie, chyba, że root i linijka kodu)
  • INFO: Gmail integruje się z GIFami Gboarda w aplikacji na Androida
  • PLOTKI: nowe iPhone’y mają mieć ekrany True Tone Display (jak w 9.7-calowym iPadzie Pro)
  • ZAPOWIEDŹ: Xiaomi szykuje Mi festival (imprezę do prezentacji nowości) – 6-9 kwietnia
  • PLOTKI: Blackberry rozszerzy licencję na inne gadżety, m.in. wearable
  • INFO: Mad Catz (producent akcesoriów dla graczy, także mobilnych) ogłasza upadłość
  • INFO: Netflix na Windows 10 z opcję offline
  • PRZECIEK: Apple kończy współpracę z Imagination Technologies i zacznie produkcję własnych chipów graficznych dla iPhone/iPada w przeciągu dwóch najbliższych lat
  • INFO: HTC startuje z subskrypcjami dla serwisu Viveport dla gogli Vive (abonament 7$)
  • PRZECIEK: niebawem pojawić ma się Samsunga Galaxy S8 mini
  • ZAPOWIEDŹ: Microsoft i Casio zaczną tworzyć wspólne wearables
  • PLOTKI: składany smartfon Samsunga jednak nie wcześniej niż w 2019 (wcześniej spekulowano o 2018)
  • INFO: niezależny DisplayMate ocenił ekran Infinity Display w Galaxy S8 na A+
  • INFO: platforma S Health przekształca się w Samsung Health (w USA z opcją lekarzy online)
  • ZAPOWIEDŹ: Twitter chce pozwolić użytkownikom na oglądanie kanałów Live Pay-TV (oglądanie na żywo z opcją komentowania)
  • PRZECIEK: flagowa Nokia 9 ma posiadać ekran QHD OLED, skaner oka i OZO Audio
  • ZAPOWIEDŹ: Spotify zablokuje odsłuch nowych albumów tylko użytkownikom kont Premium (przez pierwsze 2 tygodnie)
  • INFO: nowy iPad 9.7 można naprawić częściami z iPada Air 1 (co tylko potwierdza, że to odświeżony Air pierwszej gen.)
  • PRZECIEK: Apple pracuje nad rozpoznawaniem głosu właściciela sprzętu z Siri (przykład Alexy pokazał, że nawet głos z TV potrafił przypadkowo uruchomić asystentkę w mieszkaniu)
  • INFO: Twitter startuje z aplikacją Lite (do użytku w regionach ze słabym Internetem)
  • PLOTKA: iPhone 8 może zadebiutować dopiero w listopadzie
  • INFO: koniec Ubuntu Phone, czyli także Canonical (telefon desktopem). „Konwergencję” może jednak przejąć jakieś niezależne studio
  • INFO: jedna firma ze Szwecji ochipowała pracowników (na szczęście nie do ich śledzenia, a przyspieszenia działania systemów)
  • INFO: w USA po raz pierwszy tablety Surface wygrały w ocenie satysfakcji z iPadami
  • INFO: Periscope 360 dostępne dla każdego użytkownika

16. Adobe z AI dla Selfie

Nie tylko Facebook wykorzysta możliwości AI. Kolejną dobrze znaną firmą, która wdroży narzędzia wspierane Sztuczną Inteligencją, będzie Adobe. Ich nowe oprogramowanie skupi się tutaj na selfiakach, czyli podrasowywaniu efektów końcowych zdjęć z wyciągniętej ręki. Wiadomo po co. Każdy chce wrzucać do sieci możliwie najlepsze foty, a algorytmy i program z korekcją może przemienić naszą facjatę w taką z nieskazitelną cerą. Ale uwaga! Wszystkim nie skoryguje ;).

17. Twitter Lite

Kolejna aplikacja podąża za sprawdzonymi trendami. Twitter Lite to odchudzona, lżejsza wersja programu mobilnego, który pozwoli na szybsze korzystanie z serwisu społecznościowego w regionach, gdzie Internet GSM ma słaby zasięg lub wolny transfer. Na razie w wybranych regionach.

Twitter Lite

18. Huawei Watch z Android Pay

Huawei Watch to jeden z ciekawszych smartwatchów poprzedniej generacji. Jako jeden z pierwszych oferował wbudowany głośniczek i mikrofonik, a okazuje się, że skrywa jeszcze jeden moduł. Dopiero teraz wychodzi na jaw, że chiński producent ukrył w kopercie jeszcze chip NFC. Nie był aktywny, ale teraz nadarza się okazja na jego wykorzystanie. Mowa o zbliżeniowych płatnościach Android Pay, które tego modułu wymagają. Huawei Watch 2 te opcje zaoferuje od razu, ale i jego starszy brat nie będzie gorszy. Aktualizacja Android Wear 2.0 nie pozwoli na jego użytkowanie od początku, ale za kilka miesięcy producent ma ją uruchomić (trwają nad tym prace wspólnie z Google). Sony SmartWatch 3 to najstarszy gadżet z kolekcji Android Wear, który też ma technologię Near Field Communication, ale niestety japoński rywali nie otrzyma update’u AW 2.0 (w przeciwieństwie do chińskiego urządzenia).

Huawei Watch

19. Najlepszy crowdfunding tygodnia – Pico Model C

Co powiecie na mini browar we własnym domu? Pico Model C to nowy robot od PicoBrew – firmy, która buduje takie automaty w stylu ekspresów do kawy. Najnowszy produkt jest najtańszym w ofercie i działa na saszetki (jak odpowiedniki do kawy). Gadżet nie jest najtańszy, ale w crowdfundingu zapłacić możemy sporo mniej. Idealne warzone piwo w domowych warunkach? Właśnie to jest wynikiem tego AGD (bo chyba do tej sekcji można je zaliczyć). Inne fajne wynalazki z crowdfundingowych platform? Polecam przegląd z zeszłego tygodnia.

BONUS na zakończenie: Ripple Scanner

Mam na blogu tag „dziwactwa” i chyba takie właśnie oznaczenie można by dopisać do projektu Ripple Scanner. Gadżety z segmentu wearable to okazja dla projektantów do tworzenia mniej typowych rozwiązań. Ubieralny system Ripple to detektor zainteresowania, czyli czujniki obserwacji. Przynajmniej tak to rozumiem. Według opisu jest to prototyp modułu, który bada nasze otoczenie, oceniając to czego nie widzimy. Innymi słowy: jeśli ktoś się nam przygląda, te frędzelki dają nam o tym znać.

————————————————————————————————————–

O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!