Co się działo w świecie mobajlu w ostatnich tygodniach? Czwarty tydzień lutego 2017. #TechMix VOL. 30

Kolejny #TechMix (zestawienie informacji z zeszłego tygodnia) przed wami. Wraz z trzydziestą odsłoną serii wprowadzam kilka zmianek. Dodałem mini sekcje z dodatkowymi ciekawostkami: zapowiedziami, statystykami oraz najciekawszymi premierami z zeszłego tygodnia. Nowe zestawienia wieńczyć będę jakimś bonusem.

Przed wami najciekawsze i najdziwniejsze informacje z siedmiu poprzednich dni, które dotyczą świata technologii – gównie mobilnych, ale nie tylko. Co mogło was ominąć w czwartym tygodniu lutego? Oto ważne i mniej ważne wieści, które pojawiły się w mediach w ostatnich dniach. Technologie niekoniecznie na poważnie.

TechMix Mobile World Congress

1. Wystartował Mobile World Congress

Przełom lutego i maja to od 1987 roku czas na mobilne targi w Barcelonie. Mobile World Congress to jedna z większych imprez, na których promuje się mnóstwo marek, swoją premierę ma sporo urządzeń i technologii, a zapowiadane jest też wiele nowości.

Moto Mods

2. Nowe MotoMods

Jak nie robić modułowego smartfona pokazało LG w modelu G5. Zaprezentowany na Mobile World Congress następca, czyli LG G6 już nie proponuje takiej konstrukcji. Sam pomysł na moduły jest ciekawy, ale trzeba to zrobić z odpowiednią strategią. Taką oferuje Motorola (a właściwie już Lenovo). W zeszłym roku stworzono projekt MotoMods, który ma rację bytu wyłącznie w dłuższej perspektywie czasu. Producenci muszą mieć pewność, że warto tworzyć swoje elementy. Motorola zainwestowała w promocję, crowdfundingowe konkursy, a do tego obiecała kompatybilność przez 3 najbliższe lata. To znaczy, że moduły będzie można wykorzystać w kilku flagowych smartfonach, a pewnie i kilku innych.

Oto dwunastka finalistów „Transform the Smartphone Challenge”. Zerknijcie na Indiegogo jakie „plecki” MotoMods starają się o realizację.

3. Okładka Billboard zrobiona iPhonem

Kiedyś ktoś nagrał pełnometrażowy film iPhonem i pokazał, że można. Billboard postanowił pstryknąć sesję najnowszym iPhonem i wrzucił na okładkę magazynu efekty swojej pracy. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Miller Mobley. Wykorzystał promowany ostatnio tryb portretu w większym iPhonie 7 Plus. Rozmycie w tle może sugerować użycie profesjonalnego aparatu, ale to tylko złudzenie. Smartfon Apple ma specjalną opcję do bokeh, dając rozmycie.

4. Kaspersky OS dla IoT

Jeszcze tego nie czujemy, ale powoli Internet Rzeczy zaczyna nas otaczać swoimi smart sieciami. Przez najbliższe lata inteligentnych „przedmiotów” będzie przybywać potęgowo, a to oznacza, że zwiększą się też ataki. Już teraz zaczyna się walka o bezpieczeństwo. Swoje narzędzia zaproponuje Kasperski OS, będąc specjalnie dostosowanym systemem operacyjnym. Oby tylko nie skończył jak Firefox OS, który też stawiał na IoT, ale niestety z prac musiał zrezygnować.

Kaspersky OS5. Prawdziwe bezprzewodowe ładowanie?

Do tej pory pojęcie „bezprzewodowego” ładowania trzeba było ujmować w cudzysłów. Indukcja umożliwia pozbycie się przewodowego wpinania ładowarki do telefonu, ale w rzeczywistości i tak jesteśmy ograniczeni stacją (do niej przykłada się urządzenie). Energia może zostać przekazana bez kontaktu, ale mowa o centymetrach. Coś dzieje się jednak w kierunku zmian. Projekt MotherBox spróbuje dostarczyć prawdziwie bezprzewodowe ładowanie baterii, ale na razie tylko do 20 cali (sprawdzi się przy przenośnych bankach energii, ale w domowych warunkach to jeszcze za mało).

6. Disney Research zrobi to jeszcze lepiej!

Tak się złożyło, że w ostatnim tygodniu lutego o podobnym temacie napomknął też Disney Research, który proponuje o wiele ciekawsze ładowanie bezprzewodowe niż MotherBox. Dział badawczy Disney pokazał ostatnimi czasy sporo ciekawych wynalazków i rozwiązań. Ładowanie na odległość zaciekawiło mnie najbardziej. Naukowcy stworzyli system działający na obszarze pomieszczenia, a więc bez smyczy. Znów trzeba zauważyć, że to jeszcze nie to na co czekamy, ale już zdecydowanie bliżej. Wykorzystywane są tu technologie „quaqsistatic cavity resonance” (QSCR). Pole magnetyczne ma zasilać wszystkie gadżety w pokoju, a tych ostatnio przybywa (doliczmy Internet Rzeczy!). Sądzę, że Tesla byłby dumny!


Nowy dział! Technologiczne dane statystyczne:

  • statystyczny Amerykanin z iPhonem wydał w 2016 roku 40$ na aplikacje w AppStore (z czego ponad 80% na gry).
  • Fitbit kupił Pebble za 23 miliony $ (tylko!? wcześniej była mowa o 30-40 mln).
  • karty SD od Sony zyskały zapis 299 MB na sekundę!!!
  • gry mobilne w 2016 roku generowały o 25% więcej zysków niż ich odpowiedniki na PC (raport IDC i App Annie). Mimo, że gry mobilne stanowią tylko (lub aż) 35% wszystkich pobrań (Google Play + AppStore) to mają udział aż 80% sklepikowych zarobków.
  • asystentka Alexa posiada już ponad 10000 różnych akcji (kiedy przemówi po polsku?).
  • Google sprzedało już 10 milionów kartonowych gogli Cardboard do mobilnego VR.
  • Dziennie oglądanych jest miliard godzin materiałów na YouTube. Żeby obejrzeć całą zawartość serwisu potrzebne byłoby nam 100 o00 lat.
  • Prototypowy iPod Classic wystawiony na sprzedaż za 100 tysięcy dolców.
  • Łódź najbardziej zakorkowanym miastem Europy wg TomTom Traffic Index 2017.

TomTom Traffic

7. TomTom Traffic Index 2017

Te ostatnie dane warto przybliżyć. W końcu w czymś jesteśmy na czele. Niestety nie pozytywnie. Nasz „The Boat Town” okazał się najbardziej zakorkowanym miastem Starego Kontynentu. To trochę dziwne, bo w zeszłym roku otworzono w końcu odcinek A1 wokół Łodzi. Widocznie nie wpłynął na korki. Kto zgarnął lidera globalnie? Mexico City!

Skype Lite

8. Skype Lite

Pojawił się nowy trend w mobilnym aplikacjach – lżejsze odmiany programików w edycjach „Lite”. W zeszłotygodniowym zestawieniu TechMix dawałem przykład takiego Facebooka, który osiągnął aż 200 milionów aktywnych użytkowników. Jest też  YouTube Go. Podobną strategię zastosował Microsoft ze swoim komunikatorem Skype. Wersja Skype Lite pojawiła się w Indiach. Uproszczona apka ma zagwarantować szybsze działanie i mniejszy transfer, a do tego lepiej poradzi sobie z sieciami 2G. Program kierowany jest na rynki, na których infrastruktura telekomunikacyjna jest słabsza, a zapotrzebowanie rośnie.

Samsung Flow

9. Samsung Flow dla Windows 10

Samsung Flow to oprogramowanie obecne na rynku od listopada 2014 roku. Było odpowiedzią na Continuity od Apple, czyli współpracy urządzeń w ekosystemie. Koreańczycy postanowili rozwinąć zasięg i niebawem pozwolą na odblokowywanie Windows 10 przy pomocy smartfonów Galaxy, a konkretnie dzięki skanerom odcisków palca w telefonach (do tej pory pozwalał na to tylko tablet Galaxy TabPro S). Kompatybilność? Samsung Flow wciąż jest limitowane wsparciem kilku modeli: Galaxy S6, S6 edge, S6 edge+, Note 5, S7, S7 edge oraz A7 i A5 (2016). Z pewnością dołączą do nich niebawem A5 i A7 2017 oraz nadchodzące flagowce Galaxy S8. Narzędzie ma być dostępne wraz z kwietniową aktualizacją Windows 10 Creators Update.


Nowy dział! Ciekawsze premiery czwartego tygodnia lutego

(jest ich sporo z uwagi na targi MWC 2017):

  • LG G6 (18:9 z 2,880 x 1,440 w HDR)
  • Huawei P10 i P10 Plus (z podwójnym aparatem)
  • Blackberry KEYone (kolejny Android z klawiaturką)
  • Sony Xperia XZ Premium (z kamerką Motion Eye 960 fps!)
  • Vive Tracker i Deluxe Audio Strap
  • Samsung Galaxy Tab S3 (teraz z rysikiem, jak kiedyś tablety Note)
  • Nokia 3310 (powrót kultowej komóry w retro stylu)
  • Alcatel A5 LED (z diodowymi „pleckami”)
  • Huawei Watch 2 i Huawei Watch 2 Classic (smartwatch z GPS i slotem na karty nano SIM)

Strefa gier:

8.

10. Tilt Brush na Oculus Rift

Tilt Brush to chyba na razie najfajniejsza z aplikacji na gogle VR. Projekt Google był dotąd ekskluzywną pozycją dla HTC Vive, a teraz trafi na konkurencyjnego Oculus Rifta. Malowanie w sferycznym wydaniu pojawiło się dla kolejnego systemu, ponieważ oferuje on odpowiedni kontroler Oculus Touch. Trzeba było wprowadzić w platformie kilka zmianek, ale efekty są zbliżone.  Wciąż czekam na mobilną odmianę dla adapterów VR z Daydream. Też mają swój wskaźnik ruchu. Na załączonym video promo materiał z headsetem HTC.

11. Good News, Everyone! Futurama z aplikacją!

Prywatnie jestem wielkim fanem Futuramy i to nie tylko z uwagi na sporo futurystycznych gadżetów, ale i dziwnego humoru. Oglądałem nawet pierwszy odcinek emitowany w polskiej TV (na kanał nałożono karę za zbyt wczesną porę wyświetlania „kreskówi” dla dorosłych). Seria doczekała się kilku sezonów, a nawet kilku filmów pełnometrażowych. Czas na mobilne platformy. Futurama ma trafić na smartfony jako gra! Czekam!

12. Nintendo 64 na NES Classic

Retro konsolka NES Classic była strzałem w dziesiątkę. Sprzedaje się jak ciepłe bułeczki i to w grubych milionach, mimo, że preinstalowanych jest tam tylko 30 klasycznych gier. Zdolnym hackerom udało się ostatnio uwolnić konsolkę i pozwolić na grę w pozostałe tytuły na Nintendo Entertainment System. To chyba wciąż było za mało. Najnowszy mod pozwala na odpalanie gier ze SNES, Gameboya, Sega Genesis, czy nawet Nintendo 64! Potrzebny jest RetroArch emulator.

13. Mobilny Roller Coaster Tycoon w 3D

Na smartfony i tablety pojawiły się już  dwie odsłony symulatora parków rozrywki z serii Roller Coaster Tycoon. Wersji Mobile oraz Classic starały się dać nam do dyspozycji izometryczny widok, natomiast gra już od dawna jest na innych platformach w pełnym 3D. W końcu się to zmieni. Na iOS trafił właśnie Roller Coaster Tycoon Touch, czyli nowa edycja w trójwymiarze. Wkrótce pewnie zjawi się i androidowa wersja.


Nowy dział! Zeszłotygodniowe plotki, przecieki i zapowiedzi:

  • PLOTKA: Apple planuje iPada Pro 10.5 cala w rozdzielczości 2224×1668 (pierwsze spekulacje oznaczają bliską premierę)
  • ZAPOWIEDŹ: Mozilla kupiła Pocket – serwis do zapisu artykułów na później
  • ZAPOWIEDŹ: Samsung Flow ma trafić na Windows 10
  • ZAPOWIEDŹ: 31 marca Skype kończy z projektem Skype Wi-Fi – chce skupić się na rozwoju podstaw VoIP
  • ZAPOWIEDŹ: LG i Valve pracują nad własnymi goglami VR
  • PLOTKA: na dziesięciolecie iPhone otrzyma zakrzywione krawędzie?
  • ZAPOWIEDŹ: asystentka Alexa ma rozpoznawać głosy (zwiększając możliwości reagowania na komendy konkretnych użytkowników)
  • PLOTKA: iPhone 8 otrzyma port USB-C? Co z Lightning?
  • ZAPOWIEDŹ: Netflix startuje z materiałami HDR na smartfony zaczynając usługami dla LG G6
  • ZAPOWIEDŹ: Alexa trafi na smartfony i umocni pozycję lidera pośród asystentów głosowych
  • ZAPOWIEDŹ: Note 7 wróci na rynek w odświeżonej wersji „refurbished”
  • ZAPOWIEDŹ: Withings zmieni nazwę na Nokia (efekt wykupienia marki)

Steve Jobs na okładce Time z 1984 roku. fot. ablogtowatch.com

14. Reaktywacja zegarka Seiko

Steve Jobs nosił kiedyś zegarek marki Seiko. Jeszcze wtedy nie musiało to nic znaczyć, ale teraz, gdy osoba stała się światową ikoną, wszelkie gadżety kojarzone z nazwiskiem założyciela Apple mają swoją wartość. W zeszłym roku ktoś wystawił zegarek Jobsa na aukcji i zarobił na nim 42, 5 tysiąca dolarów. Producent zauważył zainteresowanie i postanowił wznowić limitowaną produkcję. Mowa o modelu z okładki „Time”. Reedycja Seiko Chariot  będzie oczywiście serią limitowaną.

Meitu T8

15. Meitu angażuje do selfie AI

Chińska marka Meitu przygotowała specjalną aplikację do swojego flagowego smartfona, usprawniającą tryb selfie. Rozwiązań do poprawek zdjęć z wyciągniętej ręki jest dziś sporo, ale w tym konkretnym przypadku model T8 ma dysponować wsparciem Sztucznej Inteligencji. AI ma polepszać efekty wykonywania zdjęć frontowym aparatem przy użyciu optycznej stabilizacji obrazu oraz „dual-pixelowej” detekcji fazy autofocusa – to bardzo rzadki komponent w przednich obiektywach. Funkcje Magical AI Beautification ma podkręcać obraz, m.in. wybielając zęby, poprawiając cerę, czy usuwać worki pod oczami. Innymi słowy: inteligentny retusz. Do tego system ma działać również w czasie rzeczywistym dla video.

Gboard

16. Gboard po polsku!

Klawiaturkowy dodatek Gboard to moim zdaniem rewolucja. Na iPhonie rozwiązanie sprawdziło się świetnie, ale pełnię możliwości odkrywa dla nas dopiero język polski, który pojawia się wraz z najnowszą aktualizacją programu. Opcja szybkiego wyszukiwania treści w widoku chatu jest pomocna i wygodna, a jeśli dodamy do tego dyktowanie treści? Dla mnie bomba. Android pewnie nadrobi zaległości bardzo szybko (dziwne, że Google promuje narzędzie najpierw na iOS).

17. Huawei podładuje drony wieżami

Największy problem dronów? Czas pracy na jednym ładowaniu. Jest to mankament bardzo wielu mobilnych gadżetów, ale te podniebne cierpią dużo mocniej, gdyż oferują o wiele krótsze działanie. Huawei proponuje tu pewne rozwiązanie. Chce zasilać drony przez maszty z antenami. X Labs wspólnie z China Mobile chcą zastąpić lokalizację GPS, ale i ładowanie bezprzewodowym transferem energii oraz informacji o położeniu. Ma to zakończyć temat krótkich przelotów, ale kiedy to w ogóle nastąpi? Wyżej dałem przykłady etapu, w którym znajduje się bezprzewodowe zasilanie. Kiedyś jednak może się okazać, że drony nie będą musiał wcale lądować! Bardzo ambitne plany!

BONUS na zakończenie: Apple Park w 4K z drona

Wielkimi krokami zbliża się oddanie do użytku nowego kampusu Apple. Już w kwietniu pracownicy zaczną migrować do nowej siedziby, której budowę można było śledzić na regularnie publikowanych w Cupertino materiałach. Obiekt jest imponujący stylistycznie, jak i funkcyjnie. Załączam krótki filmik kręcony z drona w jakości 4K.

————————————————————————————————————–

O czymś w TechMix’sie zapomniałem? Wrzucajcie w komentarzach lub hashtagu #TechMix co ciekawego w zeszłym tygodniu mogłem pominąć. Za tydzień kolejny TechMix! Już gromadzę info!