Od kilkunastu miesięcy jesteśmy zasypywani projektami kolejnych lokalizatorów z aplikacjami mobilnymi na smartfony. Mam tutaj na myśli niewielkie gadżeciki wielkości breloczka, które parujemy przez Bluetooth. Oczywiście mowa o rozwiązaniach mających przeważnie swe początki w kampaniach typu crowdfunding. Jest ich tam już tyle, że co parę dni znajdziemy kolejny „innowacyjny” wariant. W większości jednak to kopie poprzedników. Na Kickstarterze pojawił się jednak nowy, wyróżniający się model. To StoneTether.

Wygląda tak jak inne. Tutaj ciężko zaproponować coś więcej. Ma kształt pastylki wielkości większej monety i działa jak typowy lokalizator. Do działania potrzebna będzie aplikacja mobilna na smartfon z systemem iOS lub Android (Windows Phone w drodze) i już możemy szybko odnaleźć swoje zguby. Problemem takiego rozwiązania jest niezbyt duży zasięg. Zlokalizujemy breloczek w promieniu kilkunastu-kilkudziesięciu metrów i to wszystko. Dobre do odszukania zagubionych w domu kluczy i jako przypomnienie o pozostawionych za sobą przedmiotach. To główne zadania takich urządzonek. StoneTether ma zdecydowanie większy zasięg, więc i większe możliwości.

Wykorzystywana jest tutaj dodatkowa antena wewnątrz takiego breloczka z modułem Bluetooth 4.0 i w ten sposób osiągamy zasięg do aż 150 metrów. To sporo. Można już tutaj stosować większe strefy, np. przy pilnowaniu dzieci lub czworonoga. Przy opuszczeniu zasięgu otrzymujemy powiadomienie na smartfon. Tutaj też działa wszystko standardowo, ale jest większa odległość komunikacji. Przy okazji model jest wodoszczelny i można go łatwo przypiąć do kluczy, walizki, czy schować do kieszeni, ewentualnie zawiesić na szyi. Skoro jest to lokalizator, to nie może zabraknąć też elementu dźwiękowego, który ma pomóc przy odszukiwaniu zguby. StoneTether ma działać przez rok na jednej bateryjce typu CR2016.

W kwestiach przeznaczenia do użytku nie znajdziemy tutaj nic odkrywczego. Za to zasięg jest imponujący i pokonuje praktycznie wszystkich rywali. Model będzie można kupić gdzieś w połowie przyszłego roku.

źródło: Kickstarter