Spyglass – nawigacja wsparta rzeczywistością rozszerzoną

24 Maj 2014

Aplikacje nawigacyjne bardzo ułatwiają nam poruszanie się po świecie. Warianty na smartfon to już w ogóle powszechny dostęp do map i tras. Możemy postarać się znaleźć wiele miejsc, a wbudowany moduł GPS postara się nas zlokalizować i wspomagać w przemieszczaniu. Tzw. globetroterzy potrzebują już jednak więcej dokładniejszych i bardziej szczegółowych parametrów. Bardziej zaawansowane możliwości muszą być dostępne w trakcie podróży, a kierowanie się po terenie wymaga wglądu w konkrety, których często brakuje w apkach na telefony.

Z pomocą może przyjść Spyglass, czyli nawigacja ze wsparciem rzeczywistości rozszerzonej na iPhone’a. Zaangażowane będą przy okazji wszelkie sensory smartfona, więc parametry śledzenia i dane wyświetlane na ekranie w formie wizualizacji na rzeczywistym obrazie, ułatwią orientację. W użytku będzie GPS, kompas oraz ułożenie telefonu – widok z kamerki. Bardziej zaawansowane funkcje pozwolą na podgląd przez ekran jak na wyświetlaczach HUD. Apka przyda się zarówno do podróży pieszych, jak i off-roadowych. Żyrokompas ma być do tego bardzo dokładny – mimo, że cyfrowy.

Część podglądu będzie możliwa do oceny głębi, czyli oddalenia punktów. Tutaj wykorzystane zostaną możliwości Augmented Reality. Możliwe stanie się ocenienie drogi do punktu w pewnym przybliżeniu. Punkty można na mapie tagować i zaznaczać przykładowo ostatnie znane, bezpieczne pozycje służące do ustalania tras powrotu. Włóczykije będą wiedzieć o co chodzi. Wszystkie koordynaty mają być profesjonalnie oznaczane w znanych w środowisku formatach i zapisach. Zarówno w cywilnych, jak i militarnych. Także warstwy map powinny pomóc odczytywać bardziej skomplikowane dane, co jest bardzo ważne podczas dłuższych wypraw.

Kolejnym usprawnieniem będzie nawigacja i śledzenie pozycji według naturalnych parametrów: słońca, gwiazd, czy księżyca. Czujniki telefonu pomogą mierzyć także wysokość i jej ocenę. Większość parametrów jest oczywiście pokazywana na ekranie w czasie rzeczywistym. Aparacik fotograficzny można wykorzystać także w tradycyjny sposób, ale dołączać do fotek więcej informacji (parametry z koordynatami itp.). Będzie też funkcja sekstantu, czyli przyrządu stosowanego w żeglarstwie i astronomii. Jeśli wiecie czym jest inklinometr, to i dzięki niemu określicie kąty wychylenia obiektów od pionu.

Spyglass kosztuje niecałe 4 euro i jest dostępne zarówno na iPhone’a lub iPada.

źródło: AppStore, happymagenta.com via engadget.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *