SPG Plus

Smartfony służą też do nagrywania, a potrafią coraz więcej. Jakość się poprawia, ale mechanizmy stabilizujące nie idą w parze. Nie da się tutaj zrobić więcej, ponieważ nie pozwalają na to gabaryty urządzenia. Przeważnie zyskujemy elektroniczną stabilizację, a niekiedy udaje się zaproponować OIS, czyli pewne możliwości optycznej stabilizacji obrazu. To też nie da zbyt wiele, gdy nagrywamy dynamicznie. Do tego służą zaawansowane stabilizatory oraz gimbale, które są już chętnie projektowane dla telefonów. Większość z nich ma format jednoręczny.

SPG Plus przypomina konstrukcją drogie mechanizmy do stabilizacji dla profesjonalnych kamer. Smartfon mocowany jest od spodu, a w utrzymaniu zestawu udział biorą obie ręce. Z jednej strony to ograniczenie, z drugiej jednak większe skupienie na rejestrowaniu obrazu. Firma Feiyu Tech stworzyła 3-osiowy gimbal dla iPhone’a, gwarantujący płynny obraz dla nagrywanych filmów. Jest spory i mniej mobilny, ale wydaje się, że ciekawszy. Jest kilka powodów, dla których tak twierdzę.

SPG Plus

SPG Plus

Przede wszystkim SPG Plus pozwala na zamocowanie dodatkowych elementów, np. lepszego mikrofonu, doświetlenia i innych części, które poprawiają jakość nagrania. Podłączymy akcesoria do pięciu portów 1/4 cala. Cała „zabawka” została też wyposażona w specjalistyczną aplikację do ogarniania obrazu. Jest na przykład śledzenie twarzy, czyli podążanie kamerki za rozmówcą, ale też funkcje inteligentnej panoramy. Na prawej stronie uchwytu znajdują się dodatkowe przyciski, pozwalające na obsługę smartfona bez odrywania ręki od stabilizatora.

Konstrukcja SPG Plus ma być solidna i stworzona z aluminium oraz cichych motorków. Tego typu urządzenia mają na celu usprawnić pracę iPhone’owych narzędzi. Sam telefon nie ma takiej mocy i możliwości, jakie zyskuje z przystawkami. Feiyu Tech sprzedaje też gimbale do obsługi jedną ręką (dla smartfonów, kamerek akcji i aparatów DSLR), ale bardziej pewne wydają się odmiany oburęczne. SPG Plus jest sprzedawany w oficjalnym sklepiku Apple i jest dosyć drogim modułem, gdyż kosztuje ok. 1400 zł. Dużo, ale i tak o wiele mniej niż zakup bardzo drogich kamer i jeszcze droższych mechanizmów stabilizujących.

źródło: Feiyu Tech