Smartfonowe kamerki potrafią coraz więcej i z generacji na generację zbliżają się do zaawansowanych aparatów DSLR. Raczej nigdy ich nie dogonią, ale z ofercie funkcji mają coraz więcej możliwości. Te najlepsze są oczywiście we flagowych modelach, gdzie jest więcej obiektów, mają lepszą jakość i parametry. Sporo telefonów ma już dostęp do manualnych ustawień, a to daje jeszcze więcej kontroli nad aparatem smartfona. Najmniej osiągniemy tu w ramach dłuższych ekspozycji. Tutaj bez stabilizatora się nie obejdzie. Najlepiej w ogóle sięgnąć po normalny aparat. Aplikacja Spectre chce to zmienić.

Spectre - AI dla długich ekspozycji w iPhone'ach

Spectre – AI dla długich ekspozycji w iPhone’ach

Aplikacja Spectre na iOS skupi się na długich ekspozycjach, czyli naświetlaniu przez dłuższy czas. Wymaga to stabilnego utrzymania urządzenia i to niezależnie od modelu. Wykonywałem tymi technikami sporo zdjęć moim Nikonem, bo można tu osiągnąć mnóstwo efektów. Zwykle kojarzą się z tripodem i obsadzonym na nim aparacie normalnych rozmiarów. Czy smartfonem można pstryknąć podobne foty? Autorzy popularnego programiku Halide (też na iOS) chcą przekonać, że tak! Ułatwić wszystko mają algorytmy Sztucznej Inteligencji, co było zresztą do przewidzenia. AI proponuje swoje zalety już praktycznie wszędzie.

Każdy kto wykonywał zdjęcia z długo otwartą migawką, ten wie, że trzeba stabilności przez dłuższy czas. Im mnie drgań, tym rezultat lepszy. Dlatego do takich operacji stosuje się często pilociki. Wielu producentów aparatów oferuje już nawet pewną automatykę dla różnych warunków, np. gwiazd, ognia, czy rozmazania światła. Wszystko bazuje na czasie. Manualnie regulujemy czas ekspozycji i czekamy. Spectre dostarczy trochę inną metodę dzięki możliwościom oprogramowania w iPhone’ach. Technika będzie odwrotna. Aplikacja wykona setki zdjęć i połączy je na koniec w jedną. Edycją zajmie się AI, która wszystko ładnie poskleja. Zaproponowanych będzie kilka scen, które program rozpozna i dostosuje parametry ustawień.

Spectre - AI dla długich ekspozycji w iPhone'ach

Efekty będą dostępne dla różnych motywów. Od plaży z falami, aż po nocny ruch uliczny, gdzie powstaje zresztą najwięcej tego typu ujęć. Stabilizacja jest tu dodawana także z automatu. Większością spraw zajmie się już system. Maksymalnie stworzymy aż 9-sekundowe prace, wciąż w mobilnym formacie! Podgląd stabilizacji jest dostępny podczas focenia. W iOS jest opcja kontroli ekspozycji, ale w podstawach. Można np. przez Live Photos przerobić krótki filmik z coś w rodzaju długo naświetlanego, rozmytego efektu. Trzeba tylko nieruchomo trzymać iPhone’a i liczyć, że nic nie zepsuje ujęcia w kadrze. Z pewnością potrzebnych będzie sporo prób, by cokolwiek osiągnąć. Spectre ma być pewniejsze i szybsze (i też można zapisać materiały w formacie Live Photos).

Programy tego typu pokazują, jak wielki potencjał drzemie w aparatach połączonych z przetwarzaniem komputerowym. Algorytmy są w stanie wykonać rzeczy, których sami manualnie byśmy nie osiągnęli telefonem. Obserwuje wdrażanie AI do smartfonów od kilkunastu miesięcy i zaczynam wyobrażać sobie, co będzie się działo za kilka lat. Jeszcze lepsze AI, jeszcze więcej obiektywów (z różnymi ogniskowymi, sensorami, optyką) i pomysłowość twórców aplikacji. Przypomnę, że Nokia 9 PureView ma pięć kamerek i już samo to da mniej szumów i lepsze efekty po ciemku. Będzie powstawać jeszcze więcej ciekawych aplikacji fotograficznych. Już nie tylko z fajnymi filtrami, ale automatów do osiągania profesjonalnych zdjęć. Wszystko z gadżetu wyciąganego z kieszeni! Spectre jest aplikacją płatną, ale tanią. Znajdziecie ją w AppStore.