Smart gniazdka IKEA Tradfri z HomeKit (Apple Dom)

12 Kwi 2019

Smart gniazdka IKEA z HomeKitO platformie IKEA Tradfri dla smart domu już pisałem na blogu kilka razy, ale nie było okazji wspomnieć o smart gniazdkach od szwedzkiego giganta. To w sumie dziwne, bo moduły te są całkiem atrakcyjne cenowo. Za niecałe 50 zł można nabyć gniazdko sterowane smartfonem i współpracujące z ekosystem smart home. Dlaczego nagle pojawia się u mnie info o tym gadżecie? Dzisiaj poinformowano, że produkt zacznie “rozmawiać” z innymi rozwiązaniami dla nowoczesnych wnętrz przez Apple Dom. Gniazdko zdalnego sterowania otrzyma aktualizacji dla HomeKit!

Smart gniazdka IKEA Tradfri z HomeKit

Smart gniazdko od IKEA będzie zatem najtańszym tego typu z opcją połączenia z platformą HomeKit od Apple. To nagły update, który dotrze na razie tylko do użytkowników w USA, ale wkrótce będzie też dostępny w innych regionach. Model obecnie jest częścią IKEA Tradfri, ale z apką Apple Dom umożliwi szersze wykorzystanie jego możliwości. Głównie przez integrację z innymi kompatybilnymi urządzeniami dla systemu Apple. We wszystkim nadal musi uczestniczyć bramka (hubik od IKEA). Z tego powodu gniazdko razem z modułem Gateway jest droższe od konkurencji, ale jeśli posiadamy więcej elementów z serii Tradfri to pewnie hub jest już w naszym domu. Sam zakup wszystkiego od podstaw jest mniej opłacalny od innych propozycji. IKEA i tak zakłada, że budujemy smart dom wykorzystując inne składowe z ich portfolio.

Aktualizacja firmware’u z HomeKit miała pojawić się już w zeszłym roku, ale IKEA miała problemy. Teraz gadżet będzie już częścią platformy Apple, a dzięki niej uda się łączyć urządzenia podpięte do gniazdka z innymi posiadamy w Apple Dom modułami i sceny wywoływać komendami głosowymi. Łatwiej też będzie zarządzać wszystkim co mamy w domu, jeśli postawiliśmy akurat na system od Apple. Aplikacja Dom integruje wszystko w jednym miejscu i ułatwia zarządzanie oraz kontrolę wnętrza.

foto: ikea.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *