SkyLock – nowoczesne zabezpieczenie do rowerów

16 Maj 2014

Nowoczesne blokady do rower mają już na rynku kilku przedstawicieli z funkcjami użytku wirtualnych kluczy przez parowanie ze smartfonem. Nie zaszkodzi większa konkurencja. Skylock to kolejny z zabezpieczeń rowerowych wyposażonych z czujniki i odpowiednie systemy ochrony naszego jednośladu. To co wyróżni go na pierwszy rzut oka to niewielki panel słoneczny, pozwalający na ładownie mechanizmu bez potrzeby robienia tego w domu.

Problem kradzieży rowerów jest dobrze znany i niestety dosyć powszechny, niezależnie od miejsca. Staramy się zakładać różnego rodzaju łańcuchy na kłódki lub kody cyfrowe. Niestety czasem jest to tylko złudnym poczuciem bezpieczeństwa. Inteligentne blokady opierają się również na śledzeniu i lokalizowaniu naszego pojazdu i nie inaczej jest w tym przypadku. Velo Labs stworzyło system przeciwdziałający “pożyczaniu na wieczne nieoddanie” naszych rowerów. Oprócz zbliżeniowego odbezpieczania (przy podejściu ze smartfonem w strefę), kłódka posiada także akcelerometr analizujący ruch.

System detekcji ruchu ma być też wykorzystany do rozpoznawania wypadków (tych z udziałem rowerzystów jest niestety bardzo dużo). Dzięki modułom Bluetooth 4.o lub Wi-Fi, kłódka wyśle przez smartfon odpowiednią wiadomość do znajomych lub rodziny, co może przyspieszyć reakcję i pomoc. Jak już napisałem, blokada aktywuje i deaktywuje się sama, gdy telefon pojawi się lub zniknie z wyznaczonego zasięgu. Można to także robić manualnie poprzez uzupełnianie kodu na dotykowym ekranie.

Zwróciłem uwagę na początku na system solarny. Panel sam ładuje wewnętrzny akumulatorek i wystarczy około godziny na słońcu, aby całość podziałała przez najbliższy miesiąc. Innym ciekawym rozwiązaniem, który widziałem już przy okazji konkurencyjnych rozwiązań, to możliwość użyczania roweru znajomym. Chodzi tutaj po prostu o dostęp dla zaufanych użytkowników, którym pozwolimy jeździć i używać do odblokowania swojego telefonu z odpowiednią aplikacją. To funkcja, która możemy wykorzystać także do odpłatnego wypożyczania roweru w zależności od lokalizacji (wyobraźmy sobie sieć rowerów wykorzystującą taki system).

Blokada SkyLock będzie też gotowa do odbezpieczenia manualnie przez dotykowe przyciski do wprowadzania PINu – to w przypadku braku smartfona przy sobie. Niestety nie ma w aplikacji systemu śledzenia, ale producent zauważa, że do tego celu jest mnóstwo innych przystawek i gadżetów. Sprzęt będzie kompatybilny z systemem iOS lub Android. Można już składać zamówienia w przedsprzedaży. W tej opcji SkyLock będzie oczywiście tańszy – 159 dolarów. Potem cena podskoczy do około 250$. Premiera ma nastąpić na początku 2015 roku.

źrodło: SkyLock

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *