Amatorzy fotografii wiedzą jak przydatnym gadżetem do aparatu fotograficznego jest pilocik pozwalający na zdalne wyzwalanie migawki. Nie tylko można zrobić zdjęcie na odległość, zrobić zdjęcie grupowe ze wszystkimi znajomymi bez potrzeby ustawiania samowyzwalacza, ale i wykonać lepsze zdjęcia ze statywu (mniej drgań). Smartfony posiadają coraz lepsze aparaty wbudowane w swoje obudowy, wystarczy wspomnieć 41 mpx w Nokii Lumia 1020, czy UltraPixel w HTC One, ale i zapowiadane 20 megapikseli w nowym smartfonie Sony Honami. Shuttr – bezprzewodowy wyzwalacz migawki dla smartfonów to gadżet przydatny do telefonu z aparatem fotograficznym, z Androidem lub iOS.

Działa na tej samej zasadzie co wspomniany wyżej pilocik do aparatów fotograficznych. Możemy zdalnie wykonać zdjęcie ze smartfona. Shuttr bierze udział w kampanii na stronach Kickstartera, gdzie promuje swój wynalazek. Producentem jest firma Muku Labs z Honk Kongu. Urządzonko ma niewielkie wymiary (61 mm x 26 mm x 6 mm) i waży tylko 10 gramów. Smartfony Apple nie potrzebują nawet specjalnej aplikacji, żeby skorzystać z wyzwalacza, posiadacze iPhone’a wiedzą, że do robienia zdjęć przydają się przyciski do kontroli dźwięku, których użyjemy zamiast wirtualnego przycisku na ekranie.

Shuttr współpracuje z iPhone’ami od generacji 3GS, iPodami Touch od piątej wersji i wszystkimi iPadami, oprócz pierwszego. Jeśli chodzi o modele z Androidem, to bez apki będą kompatybilne: Samsung Galaxy S3 i S4, Galaxy Notes 2, 8 oraz 10.01,a także LG Nexus 4. Androidy potrzebują Bluetooth 3.0+ oraz wersji systemu co najmniej 4.1. Aplikacja jest wymagana w najnowszym HTC One, ale i w nowych Sony Xperia S i Z. Lista kompatybilności jest podana na stronie Muku Labs i podstronie Kickstartera (lepiej sprawdzić przed zakupem).

Zasięg zdalnego wyzwalania migawki w smartfonie to ok. 10 metrów. Shuttr ma niewielkie oczko w obudowie, można go przypiąć np. do kluczy. Kampania na Kickstarter jeszcze trwa więc chętni mogą zamówić pre-order jeszcze w obniżonej cenie 29 dolarów, zostanie on wysłany w październiku lub listopadzie. Cena detaliczna ustalona jest na 39 dolców. W przyszłości będzie wybór koloru modelu, jest biały, a zaprojektowano także wersję czarną i czerwoną. Poniżej demonstracja prototypu w materiale video:

źródło: MukuLabs.com, Kickstarter