Odkąd smartfony potrafią wykonać bardzo dobre zdjęcia (a dzieje się to już od ładnych kilku lat), swoje przystawki oferuje mnóstwo producentów akcesoriów. Większość z nich stara się podnieść komfort pstrykania fotek, by telefon w ręku był bardziej zbliżony do wygodniejszego modelu z klasycznym obiektywem. Opisywałem na blogu już sporo takich modułów. Na Kickstarterze znalazłem kolejny. ShutterGrip 2 to już druga odsłona mocowania na smartfon, przekształcająca go w wygodnie trzymany aparat do robienia zdjęć i nagrywania filmów.

ShutterGrip 2 jest uniwersalny

Wypada zacząć od uniwersalności konstrukcji, dzięki czemu przystawka obejmie bardzo wiele różnych modeli smartfonów. Kompatybilność będzie dzięki temu dużo szersza, więc znajdzie więcej nabywców. Zwykle producenci budują akcesoria specjalnie do konkretnych telefonów, co ogranicza je raczej do popularnych jednostek. Shutter Grip 2 od Just Mobile można używać horyzontalnie i wertykalnie, ale też z dodatkowymi modułami, np. mikrofonem, lampką, czy kamerką akcji. Zabrakło tylko gimbala, ale to już byłby kombajn. Z rączki wysuwany jest teleskopowy selfie stick.

Podstawową korzyścią ma być jednak komfortowy uchwyt. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak niewygodny podczas focenia jest śliski i smukły telefon. Damy radę zrobić zdjęcie i nagrać video, ale zdarza się, że urządzenie wyślizguje się z ręki. Najlepiej trzymać wtedy smartfon w pionie, co zresztą robi wielu z nas. Materiały powstają wtedy w pionie, co jest zmorą YouTube’a. To nie pierwszy taki gadżet do poprawy właściwości fotograficznych telefonu, ale Shutter Grip 2 ma jeszcze kilka innych cech, które wyróżniają go na tle konkurencji.

Shutter Grip 2 uchwyt fotograficzny do smartfona

ShutterGrip 2 jest z pilotem Bluetooth

Grip działa z iPhone’ami i Androidami prze Bluetooth, dając oczywiście fizyczny przycisk wyzwalania migawki. Wiele smartfonów oferuje podobną opcję przez boczny przycisk (od głośności), ale brakuje grubszego, lepiej wyprofilowanego uchwytu pod dłoń. Nie są tu potrzebne żadne dodatkowe aplikacje. Możemy od razu korzystać z programów fotograficznych, jak normalnie. Objęcie uwzględni telefonu o szerokości 60-85 mm), czyli nawet te większe. Jeśli potrzeba to przycisk migawki można odłączyć od gripa i wykorzystać go jak pilocik, tj. zdalnie. Powinien działać z ok. 10 metrów. Wykorzystano tu Bluetooth 4.2. Mocowanie jest obrotowe, więc daje też spory zakres ustawień.

Nie ma typowego ładowania. Wykorzystamy małą bateryjkę CR2032. Ma wystarczyć na około pół roku pracy przy nawet 500 zdjęciach dziennie. Nowsza generacja ma wykończenie wyższej jakości. W tej chwili gadżet można zamawiać taniej, bo już nawet od 35$ (finalnie ma kosztować 50$). Jeśli zbiórka się powiedzie to ShutterGrip 2 trafi do sprzedaży w okolicach lutego 2020.