See Sense ACE – oświetlenie AI do bezpiecznej jazdy

9 Lis 2017

See Sense ACE

Zaczynam przyzwyczajać się do nowej mody – wdrażania Sztucznej Inteligencji do wszystkiego co możliwe. Część producentów używa dopisku AI, bo to trendy, mimo, że przetwarzanie danych takimi algorytmami wcale nie wnosi nic nadzwyczajnego. Fajnie jednak, że producenci eksperymentują z pomocą AI, proponując nowe rozwiązania. See Sense ACE to taka właśnie lampka rowerowa, która dzięki Sztucznej Inteligencji ma zwiększyć bezpieczeństwo rowerzysty.

Kiedyś wystarczyło nazwać wyrób “smart” i już wiadomego było, że oferuje coś ekstra. Teraz gadżety 2.0 mają AI, czyli są jeszcze inteligentniejsze. See Sense ACE to inteligentne oświetlenie do roweru mające na celu poprawić nasze bezpieczeństwo, ale nie tylko poprzez odpowiednią widoczność, ale i aktywnym systemem modyfikującym sygnalizację przez monitorowanie trasy. Autorzy proponują rozwiązanie, w którym detekcja różnych zachowań podczas jazdy wpływa na świecenie lampek (przód i tył). Mają reagować na różne warunki, czyli dostosowywać się pod konkretne sytuacje.

See Sense ACE

Mowa o jaśniejszym świeceniu, błyskaniu i wielu innych. Czy to podczas zbliżającego się pojazdu, czy skrzyżowania lub ronda. Wszędzie tam oświetlenie zachowa się nieco inaczej (coś jak aktywne systemu oświetlenia w nowoczesnych samochodach). ACE to już czwarta generacja produktu od See Sense. Dotąd poprawiano głównie kąty oświetlenia, wydłużano czas działania na baterii, czy proponując lampki pod dzienne warunki. Najnowszy wariant dorzuca Sztuczną Inteligencję. Bazuje na czujnikach wykonujących pomiary setki razy na sekundę. Zestaw przystosowano do roweru, ale można go też zamocować na plecaku.

Wyposażono go również w standard ANT+ (oprócz przesyłania danych do dedykowanej aplikacji, która przy okazji automatycznie aktywuje cały system zbliżeniowo i pozwala rozwinąć się algorytmom przez dane od innych użytkowników), więc umożliwia parowanie z kompatybilnymi urządzeniami, np. z komputerami na rower (zaawansowanymi licznikami). Projekt jest wciąż prototypowy, ale niemal gotowy do realizacji. Potrzebne są tylko środki i potwierdzenie zainteresowania gadżetem. Dlatego właśnie See Sense ACE pojawiło się w crowdfundingowej kampanii na Kickstarterze. Można tu zamówić pierwsze sztuki nawet 30% taniej. Pytanie tylko czy lampki rowerowe z AI to wystarczająco atrakcyjny rywal dla “głupich” konkurentów? Teoretycznie każde rozwiązanie podnoszące poziom bezpieczeństwa może okazać się wartościowe (uratować nam życie). Jeśli zbiórka się uda to moduły trafią na rynek w okolicach czerwca.

źródło: Kickstarter

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *