Raptor AR – rzeczywistość rozszerzona dla kolarza

9 Gru 2016

Raptor AR

Specjalistyczne urządzenia dla sportowców będą miały teraz swój czas. Wraz z rozwojem wielu technologii, możliwe staje się wdrażanie rozwiązań dla konkretnego zapotrzebowania. Kolarze otrzymują coraz więcej ubieralnych gadżetów, ale najbardziej atrakcyjne wydają się okulary z wyświetlaczem. Raz, że zwiększają bezpieczeństwo poruszania się, a dwa, dostarczają potrzebnych informacji do analizy treningu. Firma Everysight rozwija model sportowych okularów z wyświetlaczem HUD specjalnie dla rowerzystów.

W inteligentny okularach sportowych Raptor AR wykorzystywana ma być technika projekcyjna Augmented Reality. Rzeczywistość rozszerzona w modelu heads-up display jest tu wręcz pożądana. Dodaje cyfrowe warstwy na rzeczywisty obraz i pozwala skupić się na jeździe. Model kierowany jest również do triathlonistów, ale najwięcej korzyści znajdziemy w trakcie jazdy jednośladem. Głównym zadaniem jest przekaz odczytów bezpośrednio przed oczy, co ułatwi optymalizację treningu i jego analizę w czasie rzeczywistym.

Raptor AR

Raptor AR

W dużej mierze jest to model przypominający inne trackery aktywności, ale z naciskiem na sposób wyświetlania i podglądu danych. Technologię wyświetlania BEAM w Raptor AR nawet opatentowano. Transparentny ekranik ma wskazywać odczyty z treningu, ale i nawigację. Pośród informacji znajdą się: kadencja, tętno, prędkość, dystans, czas, siła. Takie połączenie licznika z ekranem przed oczami. Warstwa ze wskaźnikami ma też nie zasłaniać widoku. Minimalizm przekazu nie powinna też rozpraszać.

Nawigację w Raptor AR miałby ułatwić specjalny kontroler na kierownicy. Wszytko tak, by to trening był najważniejszy. Czy to wszytko? Nie. Producent wbudował też w okulary kamerkę! Ma posłużyć do późniejszej analizy jazdy, choć pewnie pozwoli też na dzielenie się ciekawymi nagraniami lub jako dowód w razie wypadku. Jeśli chodzi o dane to mają one trafiać z zewnętrznych czujników, natomiast ich późniejsza analiza odbywa się w aplikacji mobilnej na smartfony z iOS lub Androidem. Podobno statystyki można będzie synchronizować z innymi aplikacjami sportowymi.

Raptor AR nie są pierwszymi sportowymi okularami dla kolarza, a wyboru nie ma jeszcze zbyt dużego, a to szansa dla wytwórcy. Na razie projekt jest jeszcze w fazie testowej, ale bardzo blisko realizacji.

źródło: Everysight

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *