Quitbit – inteligentna zapalniczka pomoże rzucić palenie

13 Maj 2014

Inteligentny elektroniczny papieros już jest. Przydałaby się i inteligentna zapalniczka. O ile ten pierwszy gadżet będzie starał się jedynie zmniejszyć palenie (może postarać się je też całkowicie wyeliminować), to Quitbit Smart Lighter zostało zaprojektowane wyłącznie w celu rzucenia nałogu. Każdy palacz wie, jak ciężkie do wykonania jest to zadanie. Metod jest całkiem sporo. Są skuteczniejsze i mniej skuteczne. Zapalniczka typu smart może pomóc, choć jako narzędzie jest kojarzona głównie z zapalaniem papierosów.

Quitbit to pierwsza na świecie zapalniczka tego typu. Będzie monitorowała palenie oraz limitowała dostęp do ognia. Możliwe stanie się programowanie ograniczeń w wypalaniu paczek dziennie i budowanie nowego zachowania ograniczającego nałóg. Na sprzęcie jest nawet niewielki wyświetlacz ze statusem dotyczącym etapu w jakim się znajdujemy. Zliczy i pokaże wypalone papierosy oraz czas od ostatniego palenia. W teorii ma to uzmysłowić nam co się dzieje, gdyż pewnie z czasem przyzwyczajenie jest tak silne, że już nawet nie zliczamy kolejnych podejść.

Nawyk to nawyk. Ciężko się go pozbyć, zwłaszcza z elementem uzależnienia. Oczywiście nie zabraknie tutaj połączenia ze smartfonem. Tak, teraz hejterzy mogą znów powtórzyć: “niedługo i sedes podłączymy z aplikacją”. Zapalniczka i smartfon będą się komunikowały przez Bluetooth 4.0. Program pozwoli na wybór strategii działania, dobór poziomu redukowania spalania, a specjalna rubryczka pokaże nawet ile byśmy zaoszczędzili, gdybyśmy nie palili tyle co palimy. Z doświadczenia wiem (ale nie własnego), że te dane nie bardzo działają na umysł palacza. Na pewno żałuje kasy, ale nie zmienia to jego podejścia. Z poziomu apki na platformę iOS lub Android możemy też wyłączyć zapalniczkę, gdy osiągnie pewien próg wypalonych przez użytkownika sztuk.

Jeśli taka droga rzucania wydaje wam się skuteczna, to możecie wesprzeć kampanię na Kickstarterze, gdzie gadżet potrzebuje wsparcia do finalizacji produkcji. Quitbit w tej fazie zamówień można kupić na 69 dolarów, potem cena podskoczy. Inteligentna zapalniczka ma pojawić się w grudniu (o ile uda się zebrać środki). Jaka metoda by nie była, najważniejsza jest motywacja. Maniacy gadżetów może znajdą ją właśnie w takiej formie.

źródło: Kickstarter via ubergizmo.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Comment (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *