ProAir Digihaler – inteligentny inhalator

28 Gru 2018

ProAir Digihaler smart inhalatorAmerykańska Agencja Żywności i Leków (a pewnie także poza FDA i inne tego typu ośrodki na świecie) ma ostatnio sporo pracy związanej z zatwierdzaniem projektów smart urządzeń dla zdrowia. Projektów z tej sekcji przybywa, a niebawem o certyfikaty będzie ubiegało się coraz więcej rozwiązań. Wszystkie one uwzględniają wykorzystanie czujników i algorytmów, dzięki którym narzędzia i trackery są w stanie precyzyjniej śledzić zbierane z organizmu odczyty. ProAir Digihaler ma być jednym z pierwszych na świecie inteligentnych inhalatorów.

Firma ProAir zadbała, by jej nowa propozycja nie odbiegała zastosowaniem, wyglądem oraz intuicją to normalnego, kieszonkowego inhalatora. Wzbogaciła go jednak o sensory, dzięki którym podczas inhalacji można zbierać informacje przez logowanie każdego użycia. Inhalatory takie są zwykle środkami doraźnymi, czyli stosowanymi w momencie wystąpienia duszności, a więc każdy wdech zapisywany przez czujniki jest istotną wiadomością. Ciągły zapis może dostarczyć oprogramowaniu konkretne wiadomości, a zatem także pewne wieści dotyczące chorego.

Jeśli algorytmy odpowiednio je przetworzą to taka historia danych może być bardzo wartościowa. Skoro gabaryty inhalatora się nie zmienią, a można go bezproblemowo sparować ze smartfonem, który i tak nosimy w kieszeni, to taki zestaw wydaje się przyjaznym do stosowania. Jeśli dodatkowo system wykryje wzorce to może stać się jeszcze bardziej użyteczny, gdyż pozwoli inhalować organizm wedle indywidualnego zapotrzebowania. Zakładając, że taki sposób wsparcia jest tu dostarczany (przez powiadomienia w aplikacji na telefon). Już same przypomnienia mogą być wartościowym dodatkiem do takiego “gadżetu”. Apka może zapisywać użycia, a samo urządzenie również przepływy wydechowe (chyba dając przy tym jakiś parametr spirometryczny). Oczywiście historią logów można podzielić się ze specjalistą i w ten sposób zasięgnąć ważnych informacji.

Na razie ProAir Digihaler przejdzie jeszcze kilka testów w programie “Early Experience” na początku 2019 roku, natomiast po udanych wynikach powinien zadebiutować w 2020. Przypominam, że używanie takich urządzeń trzeba też wcześniej skonsultować ze specjalistami. Ja przekazuję tylko wieści na temat smart technologii w ramach promocji działu mHealth oraz pokazu możliwości najnowszych propozycji dla zdrowia.

źródło via businesswire.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *