Amerykański terminal dla PayPal Here

PayPal zrewolucjonizował przesyłkę pieniędzy on-line, od marca zeszłego roku na terenie m.in. Stanów Zjednoczonych, funkcjonuje już możliwość wykorzystania naszego smartfona jako terminalu do mobilnych płatności. Zarówno urządzenia z iOS jak i Androidem mają dedykowane aplikacje i specjalne trójkątne przystawki, które usprawniają nasz telefon o punkt do przeciągnięcia karty w celu dokonania płatności. Oczywiście usługodawca pobiera pewną prowizję od każdej transakcji.

PayPal zapowiadał, że zaraz po USA, Honk-Kongu czy Australii, będzie wprowadzał usługę w innych krajach. Nas najbardziej interesuje wejście do Europy. Pierwszym potwierdzonym rynkiem na Starym Kontynencie będzie Wielka Brytania. Terminalu, w tym wypadku innego kształu i budowy, będzie można użyć tam już w te wakacje.

Alternatywna metoda mobilnych płatności od PayPal będzie potrzebowała czytnika kart chipowych, który ma kosztować ok. 100£, a każda transakcja będzie pobierała do 3% z sumy dokonywanej płatności. Rozwiązanie jest już testowane w UK, a pełne urchomienie ma się odbyć w to lato.

Taki ruch względem Wysp nie jest przypadkowy. Wielka Brytania to dla PayPal drugi, największy rynek poza Stanami Zjednoczonymi. Jest tam aż 18 linionów aktywnych użytkowników usługi płatności on-line via PayPal. W dodatku wejście usługi PayPal Here to nie gwarancja sukcesu, gdyż w Europie zostały juz uruchomione podobne rozwiązania np. Payleven, iZettle czy mPowa, ale PayPal to marka na tyle stabilna i godna zaufania, że nie powinna mieć z wejściem do Europy żadnego problemu.

Screeny z aplikacji PayPal Here na platformę Android

Amerykańska wersja urządzenia korzysta ze słuchawkowego portu jack 3,5mm. Terminal w wersji UK będzie oddzielną przystawką komunikującą się ze smartfonem bezprzewodowo przez Bluetooth. Między innymi dlatego zwiększy się jego koszt zakupu. Amerykańska wersja była na tyle tania w produkcji, że załączano ją dla klientów za darmo.

Testy urządzenia na Wyspach mogą w przyszłości zamienić trójkątny czytnik na rynku USA. Logo systemu związane jest właśnie z kształtem terminalu w wersji amerykańskie. Cena brytyjskiego terminalu wydaje się być wysoka, na szczęście aplikacje w AppStore i Google Play są w pełni darmowe.

Poniższy filmik z kanału PayPal na YouTube demonstruje działanie amerykańskiej odmiany usługi PayPal Here, na stronie PayPal.com/UK można prześledzić działanie urządzenia w brytyjskiej wersji oraz poczytać więcej na temat tej mobilnej metody płatności. Czekamy na informacje na temat wejścia na kolejne europejskie rynki. 

EDIT: Pojawił się jeszcze nowszy wynalazek – PayPal Beacon, to system oparty na płatnościach bezkontaktowych poprzez Bluetooth 4.0 i aplikację PayPal na iOS lub Androidzie.