Panoramiczne zdjęcia nie są nowym tematem na moim blogu, tym bardziej latające kamerki pstrykające sferyczne fotki. Tym razem trafił się jednak gadżet, który może przyćmić całą resztę. Ostatnio pisałem o kulistej kamerce Bubl, a jeszcze wcześniej o fruwającym Squito. W obu gadżetach użyto kilko aparatów, ale to i tak mało w porównaniu do kamerki Panono robiącej 360 stopniowe panoramy w locie. Wewnątrz rejestratora zmieściło się aż 36 niewielkich soczewek, które są w stanie przygotować wielkie, 72-megapikselowe, panoramiczne zdjęcie sferyczne z powietrza.

Wynalazek to multisoczewkowe rozwiązanie, które zaczęło ewoluować w 2011 roku, aż do obecnej formy, która pojawiła się właśnie w kampanii crowdfundingowej na Indiegogo. To najlepsze miejsce do promocji takich produktów i zbiórki funduszy na rozwój i masową produkcję. „Zabawka” ma ok. 11 cm średnicy i waży 300 gramów. Obudowę wykonano z przezroczystego plastiku, będącego odpornym na wodę, ale i na wszelki wstrząsy i uderzenia. Jest to aparat latający, służący do podrzucania, więc musi być przystosowany do cięższych warunków. To jak wykonywane są zdjęcia z Panono wyróżnia go na tle innych, podobnych gadżetów.

Wbudowane akcelerometry są zaprogramowane tak, by w trakcie wyczucia najwyższej pozycji w tzw. chwilowej „nieważkości” uaktywniając na raz ostrość wszystkich 36 aparacików w jednym momencie. W ten sposób wykonywane jest wielkie sferyczno-panoramiczne zdjęcie otoczenia. Efekty możecie zobaczyć na załączonych obrazkach lub dodanym na dole filmiku. Wykonane zdjęcie może być potem obejrzane na smartfonie lub tablecie z zainstalowaną specjalną aplikacją mobilną dla iOS lub Androida. Warto zwrócić uwagę na sposób przeglądania sferycznych zdjęć na ekranach mobilnych urządzeń (na video prezentacji przedstawiono ten efektowny model). Autorzy rozwiązania zwracają uwagę, że podrzut musi być w miarę stabilny, tj. bez rotacji, aby zdjęcie wyszło dobrze.

Nie musimy jednak wcale podrzucać kulki. Można ją też aktywować przyciskiem z ręki lub np. na statywie lub jakiejś powierzchni. Dużo efektowniejsze będą jednak zdjęcia z wysoka. Zdjęcia przy gorszych warunkach oświetleniowych będą lepsze jakościowo właśnie przy użyciu ręcznym lub statycznym. Finalna wersja została wyceniona na 549 dolarów. Kampania potrwa do stycznia 2014 roku.

źródło: Panono.com, Indiegogo via gizmag.com