Otto

Inteligentne zamki, które obsługujemy najczęściej zbliżeniowo (parując je przez smartfon), pojawiają się na rynku w coraz większej liczbie. Większość z nich chce być konkurencyjna względem rywali i proponuje niższe ceny. Nie wszyscy producenci stosują metodę rywalizacji cennikiem. Otto idzie w drugim kierunku. Chce oferować wyrób z segmentu premium, czyli urządzenie droższe. Powinno łączyć się to z lepszą jakością i szerszym zakresem funkcji. Zerknijmy co proponuje smart zamek Otto.

Przede wszystkim świetny design. Zamek Otto jest kompaktowy i dobrze wygląda. Urządzenie ma gabaryty normalnego zamka (jeśli chodzi o otwór). Lekko wystaje z drzwi, ale gdzieś musi pomieścić niezbędne podzespoły. Tutaj warto zauważyć, że większość modeli Bluetooth na rynku jest spora i nie uwzględnia estetyki. Otto ma być przy tym jednym z najlepiej zabezpieczonych smart zamków na rynku. To chyba nawet ważniejsze od wszystkich innych funkcji. W końcu taki gadżet jest pierwszą bramą nie tylko do naszego mieszkania, ale często i lokalnego Internetu Rzeczy.

Otto

Cyfrowy zamek to zupełnie inny rodzaj blokady. Wymaga odpowiedniego szyfrowania. Producent zapewnia, że wirtualne klucze otrzymały wyższy poziom zabezpieczeń. Do tego sam moduł jest wytrzymały i odporny na włamania fizyczne. System jest zintegrowany z Wi-Fi, więc chroni też w jakiś sposób domową sieć. Mechanizm przeszedł sporo testów. Od prób wtargnięcia do wnętrza po typowe zamknięcia/otwarcia (codzienny użytek). Pod względem działania wszystko przypomina już znany schemat. Zamek Otto wyczuwa zbliżenie się ze smartfonem, uaktywniając dotykowy panel (wystarczy go dotknąć). Awaryjnie jest 4 cyfrowy PIN (zapewne z limitowanymi próbami).

Domownicy mogą wysłać znajomym przez aplikację czasowe klucze i monitorować otwarcia (czyli kto i kiedy zjawił się w mieszkaniu). Niestety nie widzę nic na temat współpracy Otto z innymi modułami smart domu. Zwykle każda firma stara się, by ich produkt był kompatybilny z najpopularniejszymi standardami, ponieważ pozwala to na tworzenie akcji i scen, czyli automatyki inteligentnego wnętrza. Tutaj w specyfikacjach nie widzę na ten temat nic. Jest za to info o wsparciu przy instalacji (zapewne na wybranych rynkach). Na koniec jeszcze cena. Pisałem na początku, że jest wysoka. 699 dolarów za inteligentny zamek to bardzo dużo. Jeszcze w zeszłym roku można go było nabyć sporo taniej, gdy brał udział w crowdfundingowej kampanii.

 

źródło: Otto