Niewielkie tagi z modułem komunikacji NFC to pewne rozszerzenie technologii, którą znamy już ze smartfonów. Podobnie jak z poprzednimi standardami musiał minąć pewien czas na jej upowszechnienie się i wydaj się, że obrano właściwy kierunek, ale trzeba jeszcze trochę zainteresować rynek. Rozwiązania oparte o znaczniki reagujące na zbliżenie smartfona i ogólnie bezprzewodowa łączność jest wykorzystywana głównie przez mobilne urządzenia, które nie z racji swojego charakteru potrzebują komunikację „w powietrzu”. NFC są coraz częściej stosowane także w warunkach domowych, przykładem jest Sony SmartTags, czy iBeacony.

Zwykle służy do łączenia obiektów, ale pewien pomysł na Kickstarterze chce wiązać je także z ludźmi. OCHO Pad to narzędzie nie tylko do identyfikacji kluczy, portfeli, czy telefonów, ale i członków rodziny lub wspólnie zamieszkiwanego domu. System składa się z głównej stacji oraz „naklejek” OCHO tags, czyli niewielkich modulików Near Field Communication. Razem utworzą sieć, a połączenie między nimi ma umożliwić wiązanie ich w pewne akcje. Do tego posłuży też specjalna aplikacja mobilna na smartfony lub tablety z iOS lub Androidem. Rodzice mogą dzięki temu zachować kontrolę rodzicielską przy pewnych sytuacjach, ale nie tylko.

Tagi są oznaczone różnymi kolorami, dzięki czemu łatwiej je rozpoznawać i oznaczać nimi przedmioty. Interakcja wynika ze zbliżania NFC do siebie (tacka), wtedy informacje trafiają do chmury, a potem mogą powędrować do naszego telefonu. Przykładowo odłożenie kluczy na miejsce (oczywiście z tagiem), spowoduje wysłanie sygnału do apki rodzica i przekaże, że dziecko wróciło do domu. Zadania z przypomnieniami możemy ustawiać sobie samemu i stosować je do konkretnych momentów: czy to przypomnienia o naładowaniu urządzenia, o spotkaniu i innych.

Oprócz NFC jest też czujnik podczerwieni – też będzie rozpoznawał przedmioty na miejscu. To rodzaj gadżetu m.in. dla zabieganych rodziców, umożliwiający zdalnie sprawdzać sytuację w domu, ale także dla użytkowników, którzy lubią „śledzić” codzienne aktywności (ułatwi to rozplanowanie dnia na podstawie zebranych informacji). Właściwie to przydatność takiego kompletu zależy raczej od naszej pomysłowości i potrzeb. OCHO tworzy „migawki” naszego dnia, zapisze codzienną rutynę, przyzwyczajenia i pozwoli zarządzić niektórymi zadaniami. Jeśli projekt was zainteresował to możecie go wesprzeć finansowo. Może sami macie jakieś pomysły na jego wykorzystanie?

źródło: ochopad.com, Kickstarter