Opter Pose – miernik UV, światła i postury w naszyjniku

9 Lis 2017

Opter Pose

Nie każdy tracker musi mieścić się w naręcznym gadżecie. Czujniki można zaproponować w module do ubrana w inny sposób, np. klipsa lub naszyjnika. Taki format proponuje Opter Pose, czyli wearable do monitorowania postury, aktywności, UV i snu. Modny wisiorek będzie więc elementem biżuterii, a przy okazji odczyta trochę danych, pomagając nam w kilku aspektach związanych ze zdrowiem. Sensory mają nie tylko zbierać informacje, ale też dobrze wyglądać.

Pose rzeczywiście wygląda stylowo. Drewniana obudowa skrywa kilka różnych czujników. Odczyta dane zarówno w wersji naszyjnikowej, jak i przypinane do ubrania. To także propozycja formy, którą już producenci wykorzystują przy projektowaniu ubieralnych urządzeń. Czujnik postury w naszyjniku ma być po prostu wygodnym narzędziem, które użytkownicy zechcą nosić z większą przyjemnością. Obok są jeszcze mierniki otoczenia – “niebieskiego” światła oraz promieniowania ultrafioletowego. Wszystko razem ma pomóc w monitorowaniu wybranych metryk typu wellness.

Opter Pose

Aplikacja mobilna na smartfon służy do tworzenia profilu (m.in. określenia rodzaju skóry, informacji o problemach nowotworowych w rodzinie itd.), by oprogramowanie mogło lepiej dostosować swoje spersonalizowane sugestie. Silnik rekomendacji został opracowany z lekarzami i specjalistami. Wbudowane akcelerometry umożliwią też śledzenie aktywności i wypoczynku, czyli mamy niezły zestaw związanych ze sobą pomiarów. Autorzy pozwalają nawet na oddzielną kalibrację czujników do pozycji stojącej i siedzącej. Niewielkie mechanizm wibracyjny ma przypominać o skrzywianiu sylwetki.

Indeks UV i miernik światła mają z kolei oceniać ekspozycję oraz analizę warunków, które potem wykorzystywane są do oceny i wpływu na wypoczynek. Opter Pose będzie starał się chronić skórę, ale też sugerować spacery do “łapania” witaminy D. Generalnie ma to być tracker zdrowia z wyspecjalizowanym profilem funkcji (świetną informacją jest współpraca z agregata zdrowia Google Fit i Apple Health, czyli Apple Zdrowie, co pozwoli na połączenie odczytów z innymi trackerami). Powiadomienia podpowiedzą o wygaszaniu świateł, by przygotowywać organizm do snu, czyli poprawiać cykle dobowe. Taka oferta nie jest innowacyjna (przykład miernika Lys), ale integrowana z innymi sensorami nieco szerzej. Wciąż producent chce wszystko rozszerzyć o kolejne elementy ekosystemu, ale na razie czas na pierwszy krok dla Pose na Kickstarterze. Jeśli zbiórka się uda to Opter Life wyda Pose w marcu 2018 roku.

źródło: Kickstarter

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *