Nie marzyliście nigdy, by nauczyć się gry na jakimś instrumencie? Odkąd do konsol dołączyć można uproszczone zabawki do gier muzycznych, wszystkim przychodzi od razu na myśl: „a co jakbym nauczył się grać na prawdziwym modelu?”. Potem człowiek bierze się za przymiarki i okazuje się, że być samoukiem jest ciężko. Na szczęście ostatnio pomagają w tym mobilne narzędzia oraz aplikacje. Najlepiej jednak, jakby do rąk trafiały prototypy instrumentów, które same uczą. Takim gadżetem jest właśnir gTar – ma wspomaganie apki i dok do smartfona, ale i LEDowe pola do nauki na rzeczywistych rozmiarów urządzeniu. To „zabawka” dostępna już na rynku od pewnego czasu. Jej twórcy powracają teraz z nowym produktem – tym razem do nauki gry na pianinie.

W podobny sposób, czyli także wykorzystując aplikację na iPhone’a i podświetlenie LED, Opho Keys będą pomagać w nauce gry bez potrzeby zatrudniania nauczyciela. Projekt posiada 24 przyciski (dwie oktawy) i jest też przenośnym kontrolerem MIDI. Można oczywiście taki modelik zabrać ze sobą niemal wszędzie. Wraz z wizualizacjami specjalnej apki na iOS, przyciski będą synchronizować się z ekranem smartfona/tabletu i w ten sposób pokazywać krok po kroku kolejne schematy. Kto wie, może w ten sposób odkryjemy, że mieliśmy do tego talent? Gra na instrumentach to wciąż raczej elitarna dyscyplina. Może inaczej. Tylko najlepsi utrzymują się zarobkowo ze swoich nieprzeciętnych umiejętności.

Mobilne technologie znów pokazują, że mogą pewne rzeczy upowszechnić lub ułatwić. Przyciski Opho Keys mają też sensory gestów, czyli rozpoznają palce nad przyciskami. Można nawet próbować poruszać samymi palcami nad klawiaturą i odgrywać wyuczone ruchy. Zmiana oktawy też ma być prosta i szybka, bo właśnie samo machnięcie ręką będzie wyczuwane. Keys można kupować też ze specjalnymi podstawkami pod smartfon, co uprości połączenie obu oraz komfort nauki. Sprzęcicho współpracuje też z wieloma aplikacjami muzycznymi, np. GarageBand. Całość ma też charakter modułowy i można połączyć dwa panele w jeden bardziej wymiarowy.

Wbudowany akumulatorek ma wystarczyć na osiem godzin pracy. Keys nie są do tego drogim sprzętem. W przedsprzedaży można nabyć jeden panel nawet za niecałe 90 dolców. Firma Opho zamierza też dorabiać kolejne moduły usprawniające MIDI. Wcale nie jest to urządzenie wyłącznie dla najmłodszych. Na naukę nigdy nie jest za późno, zwłaszcza, ze samo kształcenie może przypominać znane video gry. Projekt zbiera też środki w kampanii na Indiegogo.

źródło: Keys, Indiegogo via engadget.com