Odświeżony Apple CarPlay z lepszą Siri

10 Cze 2019

Kilka tygodni temu pisałem na blogu o odświeżonym Android Auto. Podobnie będzie z konkurencyjnym CarPlay od Apple, które też otrzyma nowy interfejs i trochę nowych możliwości. Obecnie są to dwa najpopularniejsze systemy, dzięki którym korzystanie z wybranych funkcji telefonu (odpowiednio Androida i iPhone’a) jest stosunkowo wygodne, proste i bezpieczne. Obie platformy są już na rynku kilka lat, więc starają się lepiej dopasować do kokpitowych potrzeb. Co zapowiedziano na WWDC?

Apple CarPlay 2019 iOS 13

Apple CarPlay 2019

Podczas Worldwide Developers Conference przedstawiono zmiany jakie czekają posiadaczy samochodów z dostępem do CarPlay. Oczywiście nie omieszkano pochwalić się zasięgami, ale przedstawiono chyba te najkorzystniejsze, czyli z rodzimego terenu. W USA aż 90% nowych aut posiada możliwość skorzystania z samochodowego systemu od Apple. Wraz z iOS 13 CarPlay ma otrzymać największy jak dotąd update. Zmiany mają być wyraźne, odmieniając interfejs. Od UI, przez sidebar, aż po tzw. dok. Na aktualizacji skorzystają przede wszystkim posiadacze panoramicznych wyświetlaczy.

Co się zmieni? Nowe CarPlay ma nowy dashboard, pozwalający na jednoczesne wyświetlanie dwóch aplikacji obok siebie. Właśnie dlatego pisałem o korzyści dla szerszych ekranów, bo te będą mogły pokazać w takim układzie więcej. Będzie można sterować muzyką w odtwarzaczu, ale i np. mapami pokazującymi nawigację. Koniec z przeskakiwaniem między aplikacjami. Znajdzie się też miejsce dla widgetów, by zaprezentować informacje w mini podglądzie. Wszystko na tym samym ekranie. Do czego to posłuży? A na przykład do kontroli bramy garażowej przez HomeKit.

Apple CarPlay 2019 iOS 13

Pasek skrótów ma z kolei uprosić orientację i przełączanie aplikacji lub też popularnych celów GPS. Lepiej wykorzystany ma być kalendarz z iOS. Jeśli w telefonie były wprowadzone jakieś konkretne zapisy, np. plany spotkań, wtedy CarPlay zasugeruje trasy dojazdu na miejsce. Apple postanowiło dać więcej możliwości asystentce Siri. Łatwiej będzie ją wywołać do pracy, a to nie wszystko. Developer ułatwi współpracę Siri z aplikacjami third-party, czyli umożliwi kontrolę zewnętrznych serwisów przy pomocy poleceń głosowych. Innej nawigacji niż ta od Apple, ale też innych platform muzycznych. Zadziała też komenda “Hej Siri”, więc dotykanie ekranu nie będzie już konieczne. Zdaje się, że uda się skorzystać z mikrofonu samochodu.

Dwie aplikacje na jednym ekranie to nie tylko wygoda, ale też mniej zabawy z przełączaniem między aplikacjami, czyli więcej koncentracji wzroku na drodze. W dodatku panele w desce rozdzielczej rosną, więc marnotrawiło się sporo przestrzeni. Czy czegoś zabrakło? Wciąż brakuje mi opcji odpalania motywu CarPlay bezpośrednio na iPhonie. Google w Android Auto dało taką możliwość, więc jeśli nie posiadamy nowszego modelu auta lub odtwarzacza multimedialnego z CarPlay to nie mamy szansy na korzystanie z OS od Apple. Na smartfonach z Androidach można uruchomić specjalna nakładkę i przemienić telefon w ekran kokpitowy.

Apple CarPlay 2019 iOS 13

Apple wdroży też tryb “Do Not Disturb While Driving” kasujący powiadomienia. Mają nie przeszkadzać w trackie jazdy. Nie zabraknie ciemnego motywu Dark Mode, który szukowany jest też dla iOS 13.

źródło grafik: Apple.com

O mnie

Michał Sitnik

Eksploruję Internet Rzeczy, przymierzam ubieralne technologie, zamieszkuję smart dom. Blogując promuję nowoczesne rozwiązania, testuję i dzielę się wynikami. Przestrzegam i ostrzegam, ale częściej zachęcam. Gotowy na nową epokę technologiczną z kilkuletnim wyprzedzeniem. Na bieżąco z rozwiązaniami przyszłości. Nie geek!

Czytaj więcej o mnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *